S. Niinistö: Natosta pitäisi kysyä myös kansalta

Ei mitään itsestäänselvyyksiä tulisi kysyä Suomen kansalta!

Suomessa menee tarpeettomasti jo asekalustotappiota siihen, että ostetaan uutta asekalustoa, joka on yhteensopiva Nato-maiden kanssa. Lisäksi isännyyssopimus Naton kanssa ei takaa Suomelle mitään. Nato-jäsenyys on Suomelta tuntuvasti halvempi nyt rauhan aikana kuin vasta sodan aikana. Lisäksi Ruotsi ei luota pätkääkään nykyiseen Suomen asevelvollisuudella tuotettuun maanpuolustuskykyyn, vaikka Suomi olisikin maineineen onnistunut YK:n maanpuolsutuskoulutuksessa Afganistanissa. Suomen joukot on koulutettu liikaa metsäolosuhteisiin ja rintama- tai sissisotaa varjellen ("perinteikästä"!? :) ), jossa sotaa tuskin nykyisin käytäisi enää metsäisissä olosuhteissa vaan ennemminkin keskellä kaupunkeja, taajamia ja lähellä ydinvoimala-alueita. Monet ihmiset kuolisivat vaikka he olisivat sitten valiosotilaita, sivareita, naisia, vanhuksia tai lapsia yms. ....syynä vain tämä suunnaton "uskottavan maanpuolustuksen" hokeminen, kun Suomen maanpuolustus ei ole sama kuin uskottava maanpuolustus. :)

http://www.satakunnankansa.fi/kotimaa/presidentti-niinisto-ylella-natosta-pitaisi-kysya-myos-kansalta/

Ketä sitten Suomea puolustaa jos Suomeen syttyisi sota, kun reserviläisistäkin vain 14% on maanpuolustuskyvykkäitä (Lähde: Satakunnan Kansa). Luin sen viikonloppuna ko. lehdestä (en löydä nyt linkkiä).

6

118

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Siis Putin on sanonut ettei se tee Puolan ohjuskilville mitään, jollei Puolasta tule ohjusta heitä kohti.
      Suomella ei ole varaa ohjuskilpeen, mutta Natoon on varaa liittyä. Ohjuskilpi ois tarpeellinen myöskin Suomelle.
      Putin on pelotellut Suomea, jos Suomi luopuu asevelvollisuudesta tai liittyy Natoon niin Venäjä miehittää Suomen ihan pelkillä tankeilla. :) Monet asiantuntijat ovat todenneet sen vain Putinin "provosointiosaston" tekemäksi pelotteluksi, jos on mukana ulkoministeri Sergei Lavrov!
      Suomen tulee tehdä omat päätökset. Suomi on itsenäinen valtio!?

    • heterosivari

      Ja Putin on myös sanonut, ettei tee ateisti1982:lla mitään, Siperiaan vaan.

      • en kirjoittanut itsestäni vaan Puolasta!


    • popelius

      Ja Salelta ei pitäsi kysyä mitään.

    • sivari_on_pelle

      Suomen puolustusvoimat nojaa reserviinsä jossa on maan parhaat kyvyt. "ateisti1982" taas on armeijasta poispotkittu raakki joka ei ole kykenevä arvioimaan reservin tilaa, asevelvollisuutta, armeijan suorituskykyä tms. Tuo surkimus ajattelee lähinnä omaa surkeaa epäonnistumistaan armeijan palveluksessa ja kuvittelee, että muut ovat samanlaisia nyhveröitä.

      • "Suomen puolustusvoimat nojaa reserviinsä jossa on maan parhaat kyvyt. "

        Siis joihin säkin omastasi mielestäsi kuuluut ja nojaat, muttet Puolustusvoimien mielestä tai muiden suomalaisten reservien mielestä?! Olet itse Reservikirjeellä Puolustusvoimista pois potkittu raakki ja sen uskoo ihan kuka hyvänsä!

        ""ateisti1982" taas on armeijasta poispotkittu raakki joka ei ole kykenevä arvioimaan reservin tilaa, asevelvollisuutta, armeijan suorituskykyä tms. "

        Ei mua ole potkittu armeijasta mihinkään. Voisitko lopettaa tuon turhan jankutuksesi!?

        Todella paljon pystyy arvioimaan Aukin käyneenä, mihin teillä "armeijan leuhkijoilla" riittää mahdollisuudet kun siellä se opetetaan ja se riittää korkeintaan paskominen housuunsa Suomeen syttyessä sota!

        Asevelvollisuus on aikansa elänyt jo erittäin monen reserviläisenkin mielestä, joten turha sun on aukoa tuota päätäsi täällä sivareille tai reserviläisille, jollei sun omat henkilökemiat ole balanssissa Puolustusvoimien kanssa!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      67
      2483
    2. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      105
      2147
    3. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      2127
    4. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      97
      2097
    5. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      8
      2026
    6. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1875
    7. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      581
      1826
    8. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      107
      1743
    9. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      17
      1657
    10. Mikä ihme teitä lieksalaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa?
      Lieksa
      61
      1609
    Aihe