Berner on omalla politiikallaan ansainnut asemansa suomalaisten epäluotettavimpana poliitikkona, kirjoittaa Olli Ainola....
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2016053121655798_uu.shtml
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2016053121655798_uu.shtml
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Pata kattilaa soimaa:
"Ainolan avopuoliso on kokoomuksen entinen kansanedustaja Marja Tiura. Suhde vaikutti Ainolan asemaan Ylen uutistoimituksessa, kun Tiuran kevään 2007 eduskuntavaalikampanjaansa Kehittyvien maakuntien Suomelta saama vaalirahoitustuki nousi julkisuuteen.[1] Syyskuussa 2009 Ainola siirtyi syrjään Ylen uutisten politiikan toimituksen päällikön tehtävistä Tiuran lentolippukohun myötä.[2] Ainola erosi Yleisradion palveluksesta 6. huhtikuuta 2010 Tiuraan liittyvän kohun laajetessa.[3] Nelosen uutiset kertoi lokakuussa 2010, että Ainola oli ollut keväällä 2010 aktiivisesti yhteydessä kokoomustahoon, jotta puolue tukisi hänen vaikeuksiin joutunutta puolisoaan vaaliraha- ja loikkauskohussa. Asia johti myöhemmin Ainolan omaan eroilmoitukseen Yleisradiosta."
https://fi.wikipedia.org/wiki/Olli_Ainola
Veroparatiisihuoraksi paljastunut Berner ei ole enää juhannuksena ministeri. Lähtö on ovella nopeammin kuin arvaattekaan. Berner eu aja Suomen etuja. Hän ajaa rikollisten veroparatiisi-banskereiden asioita hallituksessa eli julmasti ryöstää Suomea.
mennyt perille,,,,,,,,,,,,,
Ainola edustaa kilpailevaa puoluetta,kannattaa siksi suhtautua varauksella hänen kirjoituksiinsa.
Miksi nyt vedetään Berneriä tilille asioista,jotka tapahtuivat viime hallituskauden aikana.
Sitä paitsi hän aivan oikein toi esille sen,että ennen kuin ihmisiä teilataan tulee olla
selvä näyttö väärinkäytöksistä.
Ylessäkin jo Stiller nauroi paskaisen naurun,että Berner saa lähteä mutta taisi
olla ehkä vähän liian aikaista.
Media on kyllä ottamut tuomarin roolin viime vuosina kovin hanakasti kun se
jossain haistaa veren maun.
Siinä vihervasuri toimittajatkin hiljenee, eivät virko asista enään mitään.
Kunhan penkastaan vasuri liikenneministerin tilejä. Miinusta 34 miljoonaa euroa.
Merja Kyllönen suhtautui Anne Bernerin syytöksiin varsin maltillisesti verrattuna eduskunnan nykyiseen varapuhemieheen, Olli Ainolan puoluetoveriin Paula Risikkoon.
Nämä johdannaiset tuottivat pienen voiton vuonna 2009 ja tappiot syntyivät 2010 ja 2011 ??
Eikös se silloin tarkoita, ettei vuodelta 2009 ole mitään korvausvaateita ja vuosien 2010 ja 2011 osaltahan asia on vielä poliisitutkinnassa.
Mikä meni Bernerillä väärin vai on kyse vain siitä että punikit haluavat verta pakkiin.
2009 rikottiin ohjeita, tosin en ymmärrä mistä korvausvaateita olisi voinut esittää..
Toivottavasti sattumaministeri Berner (kesk) ymmärtää lähteä. Lähdön syyksi voidaan keputavan mukaan keksiä tekosyy. Edellisen kepusattumaministerin keksimät jalkapipi, perheasiat ja kokonaisarvio on jo käytetty, joten Berberin tulisi liueta jonkin muun syyn varjolla.
Ainoa ministeri joka tarttui Finavian sotkuihin..
eilen ennen pääuutislähetystä, kun nainen piti yksinpuhelua ja varoitti sodaasta joka voi seurata vastakkain asettelusta. Sanoi että Jukoslaviassa tapahtui näin, jäi vähän epäselväksi kuka sellaisen sodan aloittaa ja miksi ?