Kimmo Sundström toteaa: "Olisi surkeaa nähdä, jos Vapaa-ajattelijain liiton nykyiseen hömelöintiin annettaisiin rankasti veronmaksajien varoja."
Ihmettelen hiukan Sundströmin näkemystä. Miten niin "olisi"? Vaparithan saavat jo neljäsosan hömelöimästään rahasta suoraan valtiolta eli veronmaksajilta. Minusta se on rankasti.
Sinänsä Sundström on oikeassa: vaparit hömelöivät rahaa.
Ihmettelen hiukan Sundströmin näkemystä. Miten niin "olisi"? Vaparithan saavat jo neljäsosan hömelöimästään rahasta suoraan valtiolta eli veronmaksajilta. Minusta se on rankasti.
Sinänsä Sundström on oikeassa: vaparit hömelöivät rahaa.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Olen samaa mieltä verovaroja ei pidä antaa yhdelläkään yhdistykselle, erityisesti kirkolle ei pidä antaa senttiäkään.
Mutta jos jollekin yhdistykselle pitää verorahoja syytää niin parhaiten ne ansaitsee vaparit.
Mitä taas tulee PAT niin minua kinnostaa tietää miten he selittävät että heidän jäsenillään on realisoimattomia osakkeita samaan aikaan kun he nostavat toimeentulotukea.
Mikä tieto tuo muka on?
Vapareiden puolustamiseksi esitetään mitä tahansa valheita.
Kun tietää vapariperversiot, tuntuu pahalta, että omiakin rahoja menee niille.
Täytyy yrittää selvittää ministeriölle, mihin vaparit oikeasti panee ne rahat.
Toimintatuesta ja mielipidelehtituesta on tehty ministeriölle joka vuosi asianmukaiset selvitykset jälkikäteen (ja hakemuksessa suunnitelmat, johon selvitystä verrataan). Samoin Protu on tehnyt.
Sundström on osoittanut, että sekä suunnitelmat että selvitykset ovat liioittelevia. Lisäksi ministeriö on joutunut erikseen peräämään teiltä tietoja, koska toimitetut tiedot ovat olleet vaillinaisia.
Paalanen ja Humanisti-vapari ne ovat tämän pervolinjan johtajia.
Ootko jumalaltasi jo kysynyt?
No on siellä muitakin.
Valtion talous on siinä tilassa, että vapareille ei pitäisi enää antaa hömelöitävää.
Eikä protulle. Siellä huijataan valtion rahaa nostamalla suunniteltujen leirien määrä pilviin, mutta sitten perutaan, koska ei ole osallistujia. Eli suoraa huijausta.