Kertaalleen maasta viety ajoneuvo

Jaay73

Moro. Teoreettinen tilanne eli jo kerran maasta viety auto joka tuotaisiin takaisin. Tästähän on jo verot maksettu. Onko valtio maksanut maasta pois vieressä jäljellä olevan veron takaisin? Ellei, tällainen autohan pitäisi saada tuoda takaisin ilman verojen maksua, olisiko sitten eroa tullissa EU/muut maat??

6

288

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • VAimitessemeni

      Kaverini vei aikanaan täältä ostetun ja verotetun Volvon mukanaan, kun muutti Eestiin ja rekisteröi auton myös Eestiin. Takaisin tullessa olisi Tullin mukaan pitänyt maksaa autovero autosta uudelleen, koska autosta oli tullut tuontiauto josta pitää maksaa autovero. Sillä että auto on jo aikanaan verottu tähän maahan ei ollut mitään merkitystä. Voi Suomea, tää on sarvikuonojen maa.

      • Oikeinsemeni

        Jaa että rikastumiskeinon keksit. Vie auto pois maasta ja tuo takasin ilman veroja. Ei se ihan niin mene. Onneksi.


      • Kommarithirteen
        Oikeinsemeni kirjoitti:

        Jaa että rikastumiskeinon keksit. Vie auto pois maasta ja tuo takasin ilman veroja. Ei se ihan niin mene. Onneksi.

        Miten voi autolla rikastua kun kaverini oli auton uutena Suomesta ostanut ja täysillä verot maksanut? Suomen valtio olisi kyseistä Volvoa verottanut siis kaksi kertaa, uutena ja vielä toisen kerran käytettynäkin. Mitään autoveron palautusta maasta pois vietävälle autoille ei tuolloin haettu. Kun autosta on uutena maksettu täysi vero Suomeen eikä palautusta saa, niin asian pitäisi olla juurikin niin ettei autosta tarvitse maksaa enään toista verokierrosta, mutta koska Suomi on sarvikuonojen ja kommareiden luvattu maa niin mikään ei muutu.


    • isosarvikuono

      Nimimerkki "Kommarithirteen", eikös siellä kykypuolueet hallituksessa asioita nyt päätä?

      Miten uuden auton kaveri Eestiin vei ja kuinka kauan siellä asui? Usein näissä autojen vienti- ja tuontijutuissa on vähän puurot ja jauhot sekaisin, yleensä pientä kusetusta.

    • asdfads

      http://www.mersuforum.net/forum/viewtopic.php?f=3&t=130654
      "Vastaus on, että ko. autosta täytyy olla verot jo maksettu. Siis joku muu on
      jo aiemmin maksanut Suomeen verot. Kun tällainen tavallinen auto viedään
      muuttoautona Suomesta ulkomaille, sen voi kuka tahansa tuoda takaisin Suomeen
      maksamatta autoveroa.

      Tässä tapauksessa hollantilainen oli muuttanut Saksaan Suomesta ja tuonut
      Opelin tullessaan Suomesta muuttoautona ja rekisteröinyt sen Saksaan.
      Siitä se oli sitten helppo ostaa ja ajaa Suomeen ja laittaa Suomen kilpiin. "

    • helppops

      Ei tarvitse maksaa veroa. Tietenkin se on eri juttu, jos kyseessä on sellainen auto josta on palautettu autoveroa pois vietäessä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      62
      4529
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      162
      3459
    3. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      58
      2777
    4. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      143
      2706
    5. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      49
      2654
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1913
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1781
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1646
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      174
      1620
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      42
      1322
    Aihe