Onko peruste Naton kannatukselle pelkkä ryssäviha

Tämän palstan ns. ajatustenvaihtoa lukiessaan tulee miettineeksi, onko usean innokkaan Natokannattajan ajatusten pontimena puhdas ryssäviha.
Poliittinen kanta ei voi olla, koska Naton kannattajat vihaavat yhtä hyvin entistä kommunistista Neuvostoliittoa kuin nykyistä äärikapitalistista Venäjääkin.
Onko kyse etnisestä vihasta? Vihasta kansanryhmää kohtaan? Jos on, niin silloin liikutaan jo rikollisella alueella. Suomessa lain mukaan näet kiihottamisesta kansanryhmää kohtaan voidaan rangaista sakoilla tai vankeudella.
Rosiksessa tavataan- tai Haagissa
20153
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Natolijan ovat entisiä tarkkailuluokan oppilaita. Heikko ÄO ei parane iän myötä.

Äänestä

Peruste on kotimaan eli Suomen suojaaminen. Yksin emme pärjää, jos suurvalta hyökkää. Kun kuulumme Natoon ei sotaa koskaan edes ala!

Äänestä
  • Oletko koskaan sattunut kuulemaan mitään pääsi ulkopuolelta? Jos olet, voisit kertoa hieman siitäkin. Se olisi hieman mielenkiintoisempaa, noin persoona kuvaasi ajatellen.

    Äänestä

Jos+kokemuksemme+venäläisistä+eivät+perustuisi+vanhempiemme+koviin+kokemuksiin,+kun+venäläiset+hyökkäsivät+Suomeen+30.11.1939+ja+sota+jatkui+aina+vuoteen+1944+asti.+Jos+kokemuksemme+venäläisistä+koskien+Georgian,Moldovian,Ukraina+Krimin,Ukrainan+itäosien+ja+nyt+myös+Itämeren+tapahtumat,+eivät+olisi+levottomuutta+herättäviä+ja+pieniä+kansoja+hermostuttavia.Ryssävihaa+ei+Suomessa+juurikaan+ole,+vaikka+nuo+edellämainitut+tosiasiat+sellaista+voisivatkin+kehittää.+Venäjä+on+käyttänyt+rahaa+hirmuisia+määriä+sotavarusteluun,+viimeisien+vuosien+aikana+ja+käyttäytynyt+niin,+että+EU-maat+ovat+asettaneet+talouspakotteita.+Venäläisten+käyttäytyminen+heti+Toisen+maailmansodan+jälkeen+Tsekkoslovakkiassa+ja+Berliinin+kriisin+yhteydessä+sai+aikaan+Naton+perustamisen+1949.22+EU-maata+on+Natossa+ja+95%+EU:n+väestöstä+asuu+Naton+jäsenmaassa.Jos+venäläiset+palaisivat+takaisin+rauhanrakentamiseen+ja+vetäisivät+sotilaansa+Georgian+ja+Ukrainan+maaperältä,+ei+tarvitsisi+tällaista+kummallista+ryssäviha+keskustelua+käydä."Nato+on+keskeinen+rauhanturvaoperaatio",+näin+viisaasti+sanoi+Nobel+Rauhanpalkinnolla+palkittu+presidentti+Martti+Ahtisaari.+Tässä+on+peruste+Naton+kannatukselle.

Äänestä
  • Hyvä ja asiallinen perustelu, josta puuttui kokonaan aloittajan nimittely ryssäntiltuksi, myrkkykyrväksi, punikkihuoraksi tai persepanoksi. Siinä mielessä harvinainen kannanotto Naton puolesta.

    Äänestä

  • davidgoljat kirjoitti:

    Hyvä ja asiallinen perustelu, josta puuttui kokonaan aloittajan nimittely ryssäntiltuksi, myrkkykyrväksi, punikkihuoraksi tai persepanoksi. Siinä mielessä harvinainen kannanotto Naton puolesta.

    Minä en kyllä nimittäisi moista sepustusta edes perusteluksi, saati sitten hyväksi sellaiseksi. Noin suppea näkemys maailman tilanteesta, ei ole mikään peruste. Se ettei ole idiootti, ei terkoita sitä, että olisi älykäs tai edes hieman valveutunut.

    Äänestä

Siltä se näyttää.

Äänestä

Martti+Ahtisaaren+edellinen+""virka""++maksoi+suomelle++itsenäisyyden!"Suomen+ensimmäinen+vuosi+EU-jäsenmaana+on+ohi.+Jäsenyyttä+edeltävässä+keskustelussa+suomalaisille+luvattiin+paljon.+Presidenttimme+Martti+Ahtisaari+uhkaili,+ettei+suurtyöttömyys+poistu+ilman+EU:ta.+Pääministeri+Paavo+Lipponen+puhui+miljardi-investoinneista.+Suomalaisille+vannottiin+ettei+sosiaaliturvaa+leikata.+Puhuttiin+elintarvikkeiden+jopa+20+%:in+hinnanlaskusta."Suomalaisten+huijaaminen+EU-jäsenyyden+taakse+lupauksilla+elinkustannusten+alentumisesta+elin-tarvikkeiden+halpenemisen+johdosta+oli+taitava+temppu.+Nyt+kuitenkin+hintojen+aleneminen+maksetaan+kaksin+verroin+takaisin+arvonlisäverona,+työttömyytenä+ja+sosiaaliturvan+heikkenemisellä.Tuon+miehen+puheet+ei+paljoakaan+paina!

Äänestä

Toisen maailmansodan jälkeen ainoastaan ryssä on siirrellyt rajojaan asevoimaa käyttäen ja miehittää osia Ukrainasta täysin kansainvälisten lakien vastaisesti.

Tämän touhun koko kansainvälinen yhteisö tuomitsee ja samalla länsi tiivistää rivejään aivan konkreettista Venäjän uhkaa vastaan. Putinille on piirretty viiva jota ei ylitetä.

Jo nyt Putin on tehnyt aggressiivisella seikkailupolitiikallaan aivan hirvittävää tuhoa maalleen - niin taloudellisesti kuin muutenkin. Venäjä eristetään ja se on rikollisvaltiona nyt samassa kategoriassa Pohjois-Korean kanssa.

Tämä on peruste NATOn kannatukselle. Suomen AINOA turvallisuusuhka on Venäjä joka nyt käyttäytyy kuin raivotautinen koira ja sellaisena sitä on myös kohdeltava!

Äänestä

Peruste EI OLEmikään viha vaan halu suojata kotimaa sotilaallisilta hyökkäyksiltä!

Vieressä on agressiivinen suurvalta ja siltä Nato tarjoaa suojaa! Yksin ei kannata olla!

Äänestä
  • Samaa jankutusta joka on tuulesta temmattua potaskaa aggressiivisine suurvaltoineen....keksikää jotain uutta...taitaa olla vaikeuksia?
    Nato on aggressiivinen ja valitettavasti Suomi on myyty tähän toimintaan mukaan joka näkyy nyt täysin mielipuolisina operaatioina ja toimintana Suomen maaperällä.
    Kuka kantaa vastuun kun Venäjä reagoi....nyt tämä Nato yksinkertainen vastaa että on Suomen asia mitä se alueellaan tekee??
    Asia ei tietenkään ole näin ja nyt ollaan menossa hyvin selkeästi 30-luvun hengessä eteenpäin toisintoon toisen maailmansodan ....jatkosodan alkuasetelmiin jolloin Saksalaiset joukot rantautuivat Suomeen täysissä hyökkäysvarusteissa....lopun tiedämme?

    Äänestä

Kuka kantaa vastuun kun Venäjä reagoi....nyt tämä Nato yksinkertainen vastaa että on Suomen asia mitä se alueellaan tekee??
Asia ei tietenkään ole näin
--------------------------------------------

r...än nuolijoille tiedoksi asia on juuri näin. On täysin Suomen asia mitä se alueellaan tekee. R..än nuolijoilla on vaikeuksia tajuta sitä mutta näin se menee. Suomi ja Ruotsi harjoittelee Liittolaisten kanssa eikä r...ä ole siihen mitään sanottavaa kun katsoa kateelisena vierestä.

Äänestä
  • On tämä kommentoija omituinen höpöttäjä, joka jatkaa vaan jenkkien perseen nuolemista ja Suomen itsenäisyyden halventamista amerikan ihannoinnillaan.
    Suomi lakkasi olemasta puolueeton, itsenäinen valtio silloin, kun isäntämaasopimus allekirjoitettiin, joten turha puhua mitään siitä, miten Suomi aluettaan käyttää.
    Puhukaa siitä, miten Suomi käyttää myymäänsä isänmaata amerikkalaisten hyödyksi ja eduksi.

    Äänestä

Natoon

Äänestä

Ei ole!
Vaan raukkojen pelkuruus....

Äänestä

Natottajat ovat pelokkaita ihmisiä.

Oma varjonsakin heitä kovasti pelottaa.

Äänestä

Ainoa, mikä pelottaa, on Venäjän Tiltujen rajaton tyhmyys! Sitä se lakeijan luonto vaatii!

Äänestä

Onhan se ryssäviha astetta jalompaa ja intensiivisempää kuin mamuviha ja kotoperäinen rasismi.
Joku yrittää joskus tuoda tännekin maahanmuuttajavihaa lietsovia kirjoituksia, mutta luopuu pian kun huomaa, millä innolla täältä lähtään silimien välliin 'ryssiä' tähtään.

Äänestä
  • Kukaan ei "tähtäisi mitään ilman aihetta"!

    Jos Venäjä osoittaisi enemmän harrastusta siitä, että mahtuu omiin rajoihinsa niin huolia ei olisi!

    Äänestä

Täälläkin vellovat Pietarin trollit lisäväät Venäjän arveluttavuutta. He ovat yksi Venäjän keino hyökätä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tom_of_åland kirjoitti:

Tämän palstan ns. ajatustenvaihtoa lukiessaan tulee miettineeksi, onko usean innokkaan Natokannattajan ajatusten pontimena puhdas ryssäviha.
Poliittinen kanta ei voi olla, koska Naton kannattajat vihaavat yhtä hyvin entistä kommunistista Neuvostoliittoa kuin nykyistä äärikapitalistista Venäjääkin.
Onko kyse etnisestä vihasta? Vihasta kansanryhmää kohtaan? Jos on, niin silloin liikutaan jo rikollisella alueella. Suomessa lain mukaan näet kiihottamisesta kansanryhmää kohtaan voidaan rangaista sakoilla tai vankeudella.
Rosiksessa tavataan- tai Haagissa

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu