Ev.lut. kirkko palkkasi muslimin töihin

Lehdessä oli haudankaivajan paikka auki. Pääsyvaatimuksena oli ev.lut. kirkon jäsenyys. Nyt ei ollakaa tarkkoja kun kyseesdä on somalimuslimimies.

http://www.valomerkki.fi/uutiset/kirkko-palkkasi-muslimin-auttamaan-nuoria-jotka
12129
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Mohamudin työpiste on Snellun tiloissa Kalliossa, mutta hän kiertelee kouluissa, moskeijoissa ja Snellun tiimin kanssa katupartiossa. Juttelee hän sitten muslimien tai kirkon työntekijöiden kanssa, häneltä kysytään aina sama kysymys: miten muslimi voi olla töissä kirkossa? – Vaikka olen kirkolla töissä, en tee hengellistä työtä. Kirkossa on töissä tietokoneasentajia, sihteereitä, talonmiehiä ja vaikka keitä. Minä olen yksi erilainen työntekijä muiden joukossa, Mohamud kertoo. Mohamudin pyrkimyksenä on napata kiinni sellaisista musliminuorista, jotka ovat liipallaan radikalismiin. Työssä on korvaamattoman tärkeää, että hän tuntee uskontonsa hyvin. – Minulla on vahva tieto islamista, ja selvitän asiat puhumalla. Islamissa sanotaan, että se, joka tappaa ihmisen, on hän muslimi tai ei, on tappanut koko ihmiskunnan. -

http://www.valomerkki.fi/uutiset/kirkko-palkkasi-muslimin-auttamaan-nuoria-jotka

Äänestä
  • Tässä totuus kateellisille tiedoksi.

    Äänestä

  • Juu saahan sitä SANOA mitä tahansa! :)
    Mut kyl täs nyt alkaa olemaan jo varmaan kajahtaneimmallekin suvakille selvää et eipä noi muslimit juurikaan tunnu tota tappamista mitenkään arastelevan sit käytännön tasolla! :)

    Äänestä

Turha kirkollisverorahoja on kierrättää kirkon kautta. Maksetaan suoraan moskeijalle.

Äänestä

Taas kirkko petti kansalaisensa. Onneksi en kanna kortta kekoon verojen muodossa.

Äänestä

Käsittämätöntä. että Kristitty seurakunta palkkaa töihin muslimin.

moniko moskeija on palkannut töihin Kristityn Papin ?

Äänestä

Tämä on sitä ekumeniaa... heh

Äänestä

..hienoa! itse joskus yritin, en pääässyt, kun en kuulunut kirkkoon!..

Äänestä
  • Olisit ollut muhamettilainen.

    Äänestä

  • Ede hautausmaalle haravoimaan ei kesätöitä hakeva koululainen pääse, ellei kuulu kirkkoon.
    Haaveileeko ev.luterilaiset piispat siitä, että muslimit ja kristityt liitetään yhteen? Kirkoissa käy vaan muutama mummo sunnuntaisin, mutta moskeijoissa pyllistelee raavaita miehiä lattia täynnä, ja naisiakin jossain verhon takana.

    Äänestä

Tässä on ihminen oikeassa paikassa työssä. Enemmän tällaisia. Hänellä on mahdollisuus vaikuttaa asioihin ruohonjuuritasolla.
Poliisi haluaa työhönsä mukaan myös esimerkiksi somaleja. Näin tehdään monessa länsimaassa ja sehän on hyvin ymmärrettävää. Tosin kaikki eivät sitä ymmärrä, taitaa olla näillä liian vähän käsityskykyä asiasta. Rasistisen asenteen vuoksi tällaista on pakko vastustaa?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ErotkaaKirkosta kirjoitti:

Lehdessä oli haudankaivajan paikka auki. Pääsyvaatimuksena oli ev.lut. kirkon jäsenyys. Nyt ei ollakaa tarkkoja kun kyseesdä on somalimuslimimies.

http://www.valomerkki.fi/uutiset/kirkko-palkkasi-muslimin-auttamaan-nuoria-jotka

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu