Soini valehteli Itä-Ukrainan tapahtumista?

Ulkoministeri Soini ei vaikuta miltään järjen jättiläiseltä, vaan mieheltä jota ohjaa Jumalan pyhä henki. Soini väitti taannoin, että Venäjän pitää noudattaa Minskin sopimusta. (Minsk Agreement II)

Mitähän Soini mahtoi tarkoittaa tällä?
(Sanatarkkaan tuo ei ole mitä Soini sanoi, mutta hän kai tarkoitti, että kapinalliset rikkovat Minskin 2 sopimusta. Hän ei syyttänyt Kiovan hallitusta sopimuksen rikkomisesta??
464
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kapinallisilla ei ole mitään syytä rikkoa sopimusta, sen sanoo maalaisjärki. Mutta meillä on vähän tietoa koska media on pitänyt pimennossa siellä tapahtuvat asiat.
Se tiedetään että Ukrainan armeija provosoi tämän tästä joita ETYJ- joukot eivät informoi asianmukaisesti....miten lienee Soini sanansa sovittavan Lavrovin kanssa?

Äänestä
  • "Kapinallisilla ei ole mitään syytä rikkoa sopimusta, sen sanoo maalaisjärki."

    Ilmeisesti se sanoo sinulle muuta kuin muille? Kapinalliset obvat tyytymättömiä halussaan alueen kokoon ja mielivät Venäjän armeijan tuella saada lisää itselleen! TÄMÄN sanoo se maalaisjärki, joka taas Rommelilta puuttuu!

    Ja asian voi perustella Rommelin tapaan:

    Monet kansalaiset ovat sitä mieltä, että kapinalliset ovat hyökkääjiä!

    tai

    Useimmat asiantuntijat pitävät selvänä, että kapinalliset ovat hyökkääjiä!

    KJoetapa käyttää taas noita:-D

    Äänestä

Soini ei ymmärrä mitä maalaisjärki on, sillä hänelle puhuu Jumala.

Äänestä

Käsittääkseni sekä kapinalliset että Ukrainan armeija on lipsunut Minskin sopimuksesta vaihtelevasti.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


UusiPaavi2 kirjoitti:

Ulkoministeri Soini ei vaikuta miltään järjen jättiläiseltä, vaan mieheltä jota ohjaa Jumalan pyhä henki. Soini väitti taannoin, että Venäjän pitää noudattaa Minskin sopimusta. (Minsk Agreement II)

Mitähän Soini mahtoi tarkoittaa tällä?
(Sanatarkkaan tuo ei ole mitä Soini sanoi, mutta hän kai tarkoitti, että kapinalliset rikkovat Minskin 2 sopimusta. Hän ei syyttänyt Kiovan hallitusta sopimuksen rikkomisesta??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu