Helsingissä keräläisiä, Pietarissa ei

Käväistyäni äkimmiten Pietarissa teinheti Helsinkiin päästyäni havainnon että Helsingissä oli kerjäläisiä, tai olivat myyvinään jotain lehteä, Pietarin katukuvasta kerjäläiset puuttuivat kokonaan. Luultavasti katukuvien ero tulee vain kasvamaan, kurjuus Suomessa tulee lisääntymään.
672
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Ei toi sun logiikkas nyt oikeen rokkaa?

Oisko Suomessa kerjäläisiä kenties just sentakii, ku tää on porukalla viel varaa antaakin niille almuja, mut Venäjällä taas ei!?

Äänestä
  • Et tainnut oikein ymmärtää lukemaasi. Jos Pietarissa ei ollut kerjäläisiä niin niitä ei ollut.

    Äänestä

Ne Helsingin kerjäläiset on Romanian romaneita, Venäjälle ei mennä ilman passia ja viisumia.

Äänestä

Pietarin kerjäläislapset asustavat viemäreissä.

Äänestä
  • Ja NewYorkin kerjäläisperheet ja teinit asuvat metrotunneleissa ja kerjäävät tai ryöstelevät matkustajie. USAssa on olematon sosiaatitoimi. Venäjällä taas pikkuavustuksia saattaa saada, ainakin suomalaiset kristilliset järjestöt vievät avustuksia Venäjälle, lähinnä lastenkoteihin ja vanhusten hoitopaikkoihin.
    Katulapsilla ei eina ole mitään halua mennä mihinkään hoitopaikkoihin. heillä on omat pomonsa ja "työnsä".
    Näin myös Pegingissä lapsikerjäläisiä, vaikka sellaisia ei siellä pitäisi olla. Kaikissa suurkaupungeissa niitä on! Ja Helsinki on kehittymässä kerjäläissuuntaan!

    Äänestä

  • Suomi on kerjäläisen unelmamaa. Täällä saa majapaikan, terveydenhoitoa, ruokaa. Parhaimmillaan hommataan asuntokin koko kerjäläisperheelle. Sosiaalihuolto on se, mikä Suomessa toimii, ja se vetää tänne mamut ja kerjäläiset!
    Venäjä ja USA eivät noin vaan päästä kerjäläislaumaa rajojensa yli, saati sitten alkaisi rahoittamaan muista maista tulevia kerjäläisiä!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


pietari.voitti kirjoitti:

Käväistyäni äkimmiten Pietarissa teinheti Helsinkiin päästyäni havainnon että Helsingissä oli kerjäläisiä, tai olivat myyvinään jotain lehteä, Pietarin katukuvasta kerjäläiset puuttuivat kokonaan. Luultavasti katukuvien ero tulee vain kasvamaan, kurjuus Suomessa tulee lisääntymään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu