Olen pulassa. Sosiaalityöntekijän mukaan asun hyvätuloisen (itse eläkkeellä) naisystäväni luona ja minulta evätään hallintopäätöksissä tietyt etuudet naisystäväni luona asumisen takia. Mutta kun en asu! Minulla on oma vuokrakaksio omalla nimelläni ollut jo 14 vuotta ja hänellä (35 metrin päässä) naapurin rivitalossa oma asunto omalla nimellään.
Sosiaaliviranomainen ei voi parittaa tällaisessa tilanteessa. Paritus on sitä paitsi Suomen laissa kiellettyä: http://pro-tukipiste.fi/tukea-ja-tietoa/lainsaeaedaentoe/ihmiskauppa-paritus-ja-prostituutio-rikoslaissa/
Sosiaaliviranomainen ei voi parittaa tällaisessa tilanteessa. Paritus on sitä paitsi Suomen laissa kiellettyä: http://pro-tukipiste.fi/tukea-ja-tietoa/lainsaeaedaentoe/ihmiskauppa-paritus-ja-prostituutio-rikoslaissa/
Vastaukset 3
Vanhimmat
Miten kannattaisi menetellä kunnan viranomaista vastaan, kun huomaa, että kyseessä on paritus? Se on vakava rikos.
Ihmiskauppa rikoksena
Suomen lainsäädännön mukaan ihmiskauppaa on
toisen henkilön paritusrikoksen kaltainen seksuaalinen hyväksikäyttö
pakkotyö tai muunlainen ihmisarvoa loukkaaviin olosuhteisiin saattaminen
elinkauppa taloudellisessa hyötymistarkoituksessa.
Oleellista ihmiskaupan tunnusmerkistön täyttymiselle on, että rikoksen uhri on erehdytetty tai hänet on riippuvaista asemaa tai turvattomuutta hyväksi käyttäen alistettu esim. toimimaan prostituoituna. Uhri on yleensä riippuvuussuhteessa rikoksen tekijään, joka ylläpitää riippuvuutta laittomin keinoin esimerkiksi uhkailemalla, väkivallalla tai vapautta rajoittamalla. Ihmiskauppa on yksilöön kohdistuva rikos.
Suomen rikoslaissa ihmiskauppaa koskevat säädökset tulivat voimaan 1.8.2004. Sitä ennen vastaavantyyppiset teot olivat rangaistavia mm. paritusta ja työsyrjintää koskevien pykälien perusteella.
Rikoslain 25 luvun 3 ja 3a pykälien (9.7.2004/650) mukaan ihmiskauppa, törkeä ihmiskauppa ja kummankin yritys ovat rangaistavia tekoja. Ajantasaiseen lainsäädäntö löytyy palvelusta FINLEX.
>> Lakipuhelin neuvoo - Soita 0600 12 450 >>
Joka hankkiakseen itselleen tai toiselle taloudellista hyötyä järjestää huoneen tai muun tilan korvausta vastaan tapahtuvaa sukupuoliyhteyttä tai siihen rinnastettavaa seksuaalista tekoa varten tai kahdeksaatoista vuotta nuoremman lapsen tekemää, ilmeisellä tavalla sukupuolisiveellisyyttä loukkaavaa tekoa varten, vakiintuneena osana liiketoimintaansa majoittaa sellaiseen tekoon ryhtyvää ja siten olennaisesti edistää tekoa, yhteystietoja välittämällä tai muuten markkinoi toisen sellaiseen tekoon ryhtymistä tietäen, että hänen toimintansa olennaisesti edistää teon toteutumista, muuten käyttää hyväkseen jonkun ryhtymistä sellaiseen tekoon tai viettelee tai painostaa toisen sellaiseen tekoon, syyllistyy paritukseen.
Jos parituksessa tavoitellaan huomattavaa taloudellista hyötyä, rikos tehdään erityisen suunnitelmallisesti, aiheutetaan tahallisesti tai törkeällä huolimattomuudella toiselle vaikea ruumiinvamma, vakava sairaus tai hengenvaarallinen tila tai näihin rinnastettavaa erityisen tuntuvaa kärsimystä tai kohteena on 18 vuotta nuorempi lapsi, tekijä syyllistyy törkeään paritukseen. Rangaistavuuden edellytyksenä on lisäksi, että rikos on myös kokonaisuutena arvostellen törkeä. Rangaistuksena törkeästä parituksesta voidaan tuomita vankeuteen vähintään neljäksi kuukaudeksi ja enintään kuudeksi vuodeksi. Myös kyseisen rikoksen yritys on rangaistava.
Minun käsityksen mukaan käräjillä voin syyttää sosiaalityöntekijää parituksesta, koska en halua asua jatkuvasti naisystäväni luona. Deittailen vain. Asianajajani on epävarma. Mistä puusta vakuutusyhtiöiden lakimiehet on tehty?
Tosiasia on kuitenkin se, että väestörekisterissä itse asun omassa asunnossani ja naisystäväni omassaan.
Vaikka hän onkin todella hyvännäköinen, ei se oikeuta sosiaalityöntekijää muuttamaan antamaani omaa osoitettani. 35 metrin päässä on ihan toisenlainen osoite, jossa en asu. Miten eduskunnan oikeusasiamies suhtautuu tällaiseen pelleilyyn sosiaalityöntekijän taholta?
Elinkaupasta ei ole ollut viitteitä Suomessa.
Naispuolinen sosiaalityöntekijä tiuski minulle siitä, että "en ole koskaan kotona". Miksi yksinäisen miehen (ei lapsia) pitäisi olla sosiaalihuoltolain mukaan koko ajan kotona?
Olen täysissä järjissäni ja mensassa aikoinaan mitattiin keskivertotulos 151. NMuo sosiaalityöntekijän hallintopäätökset ovat sellaisia, että olisin holhouksen alla. Mutta kun en ole.
Ehkä olen viimeinen kylähullu, mutta en holhouksen alainen:
Juice Leskinen, Viimeinen kylähullu, "kaikkensa hän antoi, lumet loi ja postit kantoi, kylähullu viimeinen".
Musiikkia sosiaalityöntekijälle ja kaikille muillekin:
https://www.youtube.com/watch?v=f6Rfk_Ahlm0