Vanhan Testamentin Jumala tappaa ja kostaa

Olettekos lukeneet 1 Samuelin Kirja 15luku 3 jae: Mene siis (Saul) ja voita amalekialaiset, ja vihkikää tuhon omaksi kaikki, mitä heillä on, äläkä säästä heitä, vaan surmaa miehet ja naiset, lapset ja imeväiset, raavaat ja lampaat, kamelit ja aasit.
Ei voi muuta kuin ihmetellä miksi tällaista Jumalaa pidetään pyhänä. Vanha Testamentti on verinen ja väkivaltainen kirja, jossa kerrottu Jumala käskee näin menetellä. Eikö olisi aika heittää romukoppaan mokoma pakanallinen opus. Se pitäisi kokonaan poistaa. Pitäisi painaa uusi uskonnollinen teos, jossa olisi vain Jeesuksen opetukset. Ehkä sellainen Jumala on jossain mistä Jeesus puhuu tai ehkä Jumala on vain pisara hyvyyttä meissä itsessämme eikä mitään muuta.
861
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Muuten hyvä idea, mutta Jeesus itse sanoo Isän olevan hänessä ja hänen olevan Isässä. Kun lukee vain Uuden testamentin, herää kysymys, millainen tämä Isä Jumala on. Ja kun sitten joskus pääsee Hänestä lukemaan, järkyttyy vielä pahemmin kuin jos tieto olisi heti käden ulottuvilla.
Tosiasia on, että amalekilaiset olivat syntinen kansa, jotka muistaakseni uhrasivat lapsia Moolokille kävellyttämällä nämä tulen läpi. Julmempaa tapaa lahjoa jumala on vaikea keksiä. Ei ihme, että Jumala käski hävittää ainakin sen alueen, jonne Saul hyökkäsi.

Äänestä

Raamattu on kirjoitettu aina uudelleen eri ihmisten toimesta ja vaikka se on yritetty pitää totuuden mukaisena, siinä on paljon virheitä. Kaikkivaltias jumala, joka loi sekä pakanat että juutalaiset, ei varmasti ollut jutun takana, vaan sen takana oli koko joukko sen ajan sotaherroja molemmin puolin. Lisäksi, jeesus on käännösnimi alkuperäisestä nimestä, joka luultavasti on ollut jesua. Tämän ilmoitti 2012 painettu raamattu kansalle-käännös jeesuksen alkuperäisestä nimestä.

Äänestä
  • Jeesuksen arameankielinen nimi oli jeshua, joka on sama nimi kuin joosua ja tarkoittaa suunnilleen 'Herra pelastaa'. Mutta kreikan kieli oli tärkeässä asemassa ajanlaskun alussa ja siksi nimestä tehtiin kreikkalainen muunnos

    Äänestä

  • Raamattu on totuuden mukainen ollut alusta saakka,joka on Jumalan hengen vaikutuksesta kirjoitettu,ei ihmisen nokkeluudella.

    Äänestä

Sallii tappamisen,jos suosii elämässä vain syntiä tai sen tekemistä,kuten osa Israelin kansa kin sai kärsiä totelemattomuudestaan.

Äänestä

Oikeassa olet ja kun tämä tapaus, jota käytät esimerkkinä Jumalan julmuudesta, ei ole lähes tulkoonkaan ainoa Jumalan julma teko. Kaikki ne sodat jotka Israel erämaa vaelluksensa aikana teki sanotaan raamtussa Jumalan siunaamiksi tai käskemiksi. Yleensä Jumala sanoi Moosekselle: Annan tämän kansan sinun käsiisi tee sille mitä tahdot! Mikä ristiriita tässäkin asiassa ramatussa on!! Jumala antoi jo ennen näitä sotia antoi Israelilaisille ne kymmenen käskyä, joista yksi kuuluu: "Älä tapa"!! Käskystään huolimatta Jumala kuitenkin tapatti Israelilaisilla monia kymmeniä tuhansia ihmisiä. Voimmeko siis luotaa raamatun Jumalaan. Lisäksi hän nautiskelee helvetin reunalla katsellessaan kuinka syntistä lihaa grillataan helvetissä, ei hyvät ihmiset, ei Jumala voi olla tällainen.

Äänestä
  • Katsokoot ihmiset itseään peiliin. Kuvittelemme olevamme hyviä, mutta todellisuudessa tapamme eläviä olentoja joka päivä. Tämän vuoden uusiutuvat luonnonvarat on jo kulutettu loppuun ja tuhoamme meidät kaikki. Me kiusaamme ja valehtelemme ja nin tapamme niitä, jotka elävät lähellämme.
    Ja aina laeissa on ollut poikkeuksia ja poikkeuksen poikkeuksia. Miten sinä kuvittelisit, kuinka Israel olisi saanut oman asuinalueensa? Pyytämällä pariltakymmeneltä kuninkaalta: "Saisimmeko kenties vuokrata teidän maanne vähäksi aikaa...esimerkiksi viideksi sadaksi vuodeksi?"

    Äänestä

"Pitäisi painaa uusi uskonnollinen teos, jossa olisi vain Jeesuksen opetukset. "

Toisaalta Jeesuksen opetuksen mukaan epävanhurskailla on myös edessä kuolema, joten ei tilanne oikeastaan eroa VT:stä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ihmettelempävaan kirjoitti:

Olettekos lukeneet 1 Samuelin Kirja 15luku 3 jae: Mene siis (Saul) ja voita amalekialaiset, ja vihkikää tuhon omaksi kaikki, mitä heillä on, äläkä säästä heitä, vaan surmaa miehet ja naiset, lapset ja imeväiset, raavaat ja lampaat, kamelit ja aasit.
Ei voi muuta kuin ihmetellä miksi tällaista Jumalaa pidetään pyhänä. Vanha Testamentti on verinen ja väkivaltainen kirja, jossa kerrottu Jumala käskee näin menetellä. Eikö olisi aika heittää romukoppaan mokoma pakanallinen opus. Se pitäisi kokonaan poistaa. Pitäisi painaa uusi uskonnollinen teos, jossa olisi vain Jeesuksen opetukset. Ehkä sellainen Jumala on jossain mistä Jeesus puhuu tai ehkä Jumala on vain pisara hyvyyttä meissä itsessämme eikä mitään muuta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu