Kuinka siellä terveydenhoitopalveluissa kaikki saadaan menemään niin päin p.ttä?
Rahan menoista puhumattakaan!
http://m.iltalehti.fi/uutiset/2016060821695266_uu.shtml
Rahan menoista puhumattakaan!
http://m.iltalehti.fi/uutiset/2016060821695266_uu.shtml
Vastaukset 9
Vanhimmat
Tämäkin vielä
http://www.iltalehti.fi/terveys/2016060621687674_tr.shtml
Kyllä sitä lähtee hyvillä mielin ulkomaille hoitoon, jos Suomessa lääkärillemeno alkaa aiheuttamaan inhotuksen väristyksiä. Kyseinen ammattikunta on saanut elää kuin pellossa ja riidellä keskenään. Julkinen ja yksityinen ovat olleet napit vastakkain jo vuosikymmeniä. Siitä sitten kärsivät ainoastaan potilaat, mutta ei se näytä näitä haittaavan, kun joka päivä saa lukea kuinka kauheita potilaat ovat.
Osalle lääkäreitä tekisi hyvää vaihtaa alaa.
Minä en ymmärrä mitä pahaa siinä on niinkuin jossain lehdessä valitettiin kansakoulun opettajatyyppisestä potilaasta, joka kauniilla käsialalla kirjoittaa lääkärille valmiiksi mikä häntä vaivaa ?
Miksi sellainen potilas muka on kauhea ? Luulisi päinvastoin.
Minua ei puhumalla ikinä ymmärretä oikein, joten tarkoituksenani on alkaa toimia samaan tapaan virheiden ja väärinkäsitysten välttämiseksi.
Miksi se olisi huono ?
Täytyyhän potilaalla olla joku käsitys mikä häntä vaivaa, miksi ihmeessä sitä muutoin edes lääkäriin lähtisi ?
Ja eikö se ole hyvä, että vaivaava asia on valmiiksi paperilla ja eikö se auta siinä kiireisessä tilanteessa kommunikaatiota ?
Ja sitten vielä kun asia on siinä paperilla, niin ei tule epäselvyyttä siitä mikä oli asia ?
Mitä kauheaa siinä on ?
Tässä Apotissa ei ole kyse terveydenhoidosta vaan siitä että nuo tietopalvelufirmat yrittää rokottaa kuntia oikein kovalla kädellä. Samalla tavalla terveydenhoito toimii niin ennen Apottia kuin sen tultuakin. Henkilökunta vaan joutuu opettelemaan taas uuden tietokonejärjestelmän niksit.
Hankkeita on runsaasti. On APOTTI- hanke, UNA-hanke, ODA-hanke.
Mitähän vielä?
Onkohan selvillä kuinka mahottoman paljon sitä DONA-hanketta kaikken maksamiseen tarvitaankaan?
Linkki hankkeisiin jäi pois. Tulee tässä!
http://www.tivi.fi/Kaikki_uutiset/una-hyotyy-apotin-opeista-3482854
Näyttää olevan pelkät tekniset tietohankkeet sote-uudistuksen ainoa tarkoitus ja lääkärit ovat terveydenhoidossa ainoastaan työpaikkojen takia.
Veroja kyllä saa maksaa niskavääränä, mutta hoitoonpääsy on ihan sattumankauppaa. Lisäksi vielä huonon palvelun lisäksi sairas saa lukea joka päivä lehdestä, kuinka kauheita potilaat ovat.
Onpa mielenkiintoista, että potilaat jotka ovat kiinnostuneita terveydestään ja sairaudestaan selvittelemällä ongelmiaan jo ennen lääkärillemenoaan ovat todettu aivan kauheiksi.
Täälläkö ovat ne hyvät potilaaat?
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2016022821190278_uu.shtml
Miksi se lääkeresepti on niin yleinen "tuliainen", lääkärin vastaanotolta palatessa?
http://mvlehti.net/2016/05/31/laakefirmat-harjoittavat-avoimesti-korruptiota-laakaria-viedaan-kuin-passia-narussa/