Onko kellään niin pah ettei voi käydä kaupassa? Meillä mies hoitaa ruokaostokset ja sukujuhlat. Meillä on kuitenkin kolme teini-ikäistä enkä tiedä miten olen selviytynyt neuvoloista ja lasten juhlista. Pelkään punastumista yli kaiken ja se on iso este sosiaalisiin tilanteisiin osallistumisille. Olen lähes erakoitunut.
Sosiaalinen fobia
6
283
Vastaukset
- sadasfdfaf
On sama juttu minullakin.
Tai no, menen väkisin sinne kun on kuitenkin pakko välillä ostaa jotain omankin maun mukaista, mutta kauppareissut uuvuttavat minut ihan totaalisesti.
Se tuijottamisen määrä masentaa.
Voi olla, että kuvittelenkin, mutta olen tehnyt tästä empiiristä tutkimusta sanomalla miesystävälleni, että hän voisi kulkea taaempana minusta joskus kaupassa ja katsoa, että tuijotetaanko minua oikeasti.
Hänen mielestään minua ei tuijotettu sen enempää kuin muitakaan, mutta eräs mies jostain syystä jäi toljottamaan kenkiäni, jota itse en edes huomannut. :D
Hah, teen kyllä itselleni ihan älyttömät paineet tällaisista asioista. - TodellaNoloa-
Kyllä on, käytännössä vanhemmat on joutunut pääasiassa hoitamaan kauppa asiat minun puolesta vaikka olen jo lähemmäs 30-vuotias mies. Aika säälittävää tai vaikea kuvitella mitään säälittävämpää. Jos olisin nainen niin asia ei olisi lähellekkään niin säälittävää. Eikä itsellä tietenkään miehenä ole naisystävääkään ja kuka nainen nyt näin nössöä miestä edes huolis.
- TodellaNoloa-
Joudun varmaan johonkin laitokseen kun vanhemmista aika jättää tai kuolen yksin kotiini.
- sgfhgmjf
Just. No mulla on couperosa ja vaihevuodet, lehahtelen punaseksi ja hikoilen litroittain vähän väliä. Ei psljon haittaa :) Jos se on jollekin brobleema, oma on brobleemansa. Mies-parkaas käy sääliksi.
- Parin_vuoden_piina
En halua vähätellä kenenkään ongelmia, mutta tuntuu oudolta esim tuo tuijottamisen pelko. Itse en kykene kauppoihin menemään, kun alkaa pyörryttämään. Voi johtua sairaudestani tai voi olla paniikin tapainen oire. Kukaan ei kumminkaan ole osannut auttaa. Tuntee itsensä tosi erakoituneeksi, kun ei paljon kotoa kykene poistumaan.
- jyjyjyjyt5
Tuon ilmiön ajatteleminen sairautena vaikeuttaa paranemista. Se luo näkökanan, että jonkun muun pitää auttaa. Otat vaan itseäs niskasta kiinni ja totuttelet uudestaan ihmisten ilmoille.
Ilmeisesti sulle on tapahtunut jotain traumaattista, koska tuo on tullut yhtäkkiä päälle. Ajattele asiaa järkevästi, ja vältä vaarallisia tilanteita jos siltä tuntuu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?917191Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit277119Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1196448Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik975558Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455434Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa655265Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta
Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t555240Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t35194Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus435148Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274646