Ministeriöiden kansliapäälliköt ovat linjanneet keinoja Suomen valtiontalouden pelastamiseksi ja yksi keino on kuntien määrän karsiminen. VIIMEINKIN tämä on nosstettu esille.
Sote-ratkaisu vei kuntien tehtävistä yli puolet, mutta kuntien yleishallintokulut säilyivät ennallaan. Koska kunnanjohtajien ja heidän esikuntiensa palkkaa ei kannata puolittaa, niin luonnollinen ratkaisu on puolittaa kuntien määrä. Nyt pienimmissä kunnissa opetuksen järjestämistäkin organisoidaan kuntayhtymä-hallintohimmeleihin.
Kuntien mediaanikoko on alle 6000 asukassta. Tämä tarkoittaa, että yli puolessa Suomen kunnissa on alle 6000 asukasta ja heitä varten valtuusto ja kunnanjohtaja ja kunnansihteeri yms byrokratiaa. Suomen suurin kunta Helsinki vastaa asukasmäärältään yli SATAA mediaanikuntaa.
Kaiken lisäksi "itsenäisistä" kunnista 300 kunnasta vain 30 on aidosti taloudellisesti itsenäisiä, niin että niiden verotulot riittävät kattamaan omat menot. Esimerkiksi Helsinki maksaa tasausjärjestelmän kautta huomattavia avustuksia muille kunnille.
Kuntien määrän puolittaminen tulee olla seuraavan hallituksen tavoite. Vai onnistuuko Keskusta vesittämään tämänkin?
Kissa pöydälle: Suomessa on järjettömän paljon kuntia.
31
138
Vastaukset
- Anonyymi00001UUSI
Keskuta on väkisinkin seuraavassa hallituksessa ja se merkitsee, että:
- Sote-alueiden silppumallia ei voi järkeistää, koska Keskustalle on tärkempää keskustalaiset palkkiovirat kuin isänmaan etu
- Kuntarakennetta ei voida järkeistää, koska Keskustalle on tärkeämpää keskustalaiset kunnanjohtajat ja kunnanhallitusten puheenjohtajapaikat kuin isänmaan etu
- Maataloustukia ei voida muuttaa aidosti huoltovarmuutta tukeviksi, koska Keskustalle maataloustuissa on kyse tulonsiirroista maaseudulle eikä isänmaan edusta.- Anonyymi00009UUSI
Miksi kuntia pitäisi olla enemmän kuin yksi?
Jos on vain yksi kunta, niin on vain yksi hallinto. Säästöä!
Miksi Sote-alueita pitäisi olla enemmän kuin yksi?
Jos on vain yksi alue, niin on vain yksi hallinto. Säästöä! - Anonyymi00013UUSI
”Kuntarakennetta ei voida järkeistää”
Järkevässä kuntarakenteessa esim. Paskakaupunki Hesa jaetaan useammaksi kunnaksi.
Mitä isompi organisaatio, sitä huonommin paikalliset ongelmat ratkaistaan.
Ison kunnan hallinnossa lauma tilastoja ymmärtämättömiä idiootteja tuijottaa keskiarvoja ja toteaa, että onpa tehokasta ja menee hyvin. Samaan aikaan paikallisesti monet alueet slummiutuu. Mutta suurkuntaidiootin mielestä kaikki on hyvin, koska keskiarvo on hyvä.
Ongelmat on aina paikallisia. Muunlaisia ei olekaan. Ja tehokkaat ratkaisut paikallisiin ongelmiin on aina yksilökohtaisia (paikallisia).
Mutta mitäpä te ajatteluun kykenemättömät ihmiset asiasta ymmärtäisitte. Tehän ette edes ymmärrä keskiarvon ja jakauman suhdetta toisiinsa. - Anonyymi00029UUSI
Anonyymi00013 kirjoitti:
”Kuntarakennetta ei voida järkeistää”
Järkevässä kuntarakenteessa esim. Paskakaupunki Hesa jaetaan useammaksi kunnaksi.
Mitä isompi organisaatio, sitä huonommin paikalliset ongelmat ratkaistaan.
Ison kunnan hallinnossa lauma tilastoja ymmärtämättömiä idiootteja tuijottaa keskiarvoja ja toteaa, että onpa tehokasta ja menee hyvin. Samaan aikaan paikallisesti monet alueet slummiutuu. Mutta suurkuntaidiootin mielestä kaikki on hyvin, koska keskiarvo on hyvä.
Ongelmat on aina paikallisia. Muunlaisia ei olekaan. Ja tehokkaat ratkaisut paikallisiin ongelmiin on aina yksilökohtaisia (paikallisia).
Mutta mitäpä te ajatteluun kykenemättömät ihmiset asiasta ymmärtäisitte. Tehän ette edes ymmärrä keskiarvon ja jakauman suhdetta toisiinsa.Helsingissä on enemmän asukkaita kuin Suomen 150 pienimmässä kunnassa yhteensä. Jos Helsingin kortteleiden "paikallisia" ongelmia ratkoisi 150 kunnanjohtajaa ja heitä ohjaamassa 2000 - 2500 kunnanvaltuutettua, niin syntyisi kaaos. Mechelininkadun päällystämisestä päättäisi 30 kuntaa erikseen? Tai perustettaisiin maalaisten tyylliin Mechelinin kadun kuntayhtymä ja kuntayhtymän hallintovirkamiehet tekisivät ehdotuksen päällystämisestä, joka käsiteltäisiin 30 kunnanvaltuustossa erikseen paitsi, että Lounais-Meilahden kunnan valtuustolle se ei kävisi ja menisi uudelleen valmistelluun.
Sote-ratkaisu vähensi kunnanjohtajien taloudellista vastuuta 50%. Palkka säilyi ja edelleen riittää puuhasteltavaa, mutta ihan matemaattisesti työn tuottavuus on laskenut tuo 50%. Mutta mitä sillä on pikkukunnille väliä kun muiden piikkiinhän sitä kuntaa pyöritetään joka tapauksessa.
Päätös siitä saako kunta pysyä itsenäisenä pitäisi olla vain niillä kunnilla, jotka eivät elä muiden piikkiin eli eivät ole saamapuolella kunnallisverojen tasausjärjestelmässä. Tällaisia kuntia on Suomessa 30 kappaletta eli 10% kunnista.
- Anonyymi00002UUSI
Kissojakin on liikaa.
- Anonyymi00005UUSI
Koirista nyt puhumattakan
- Anonyymi00003UUSI
Tekoäly voi kuntien hommat. Kaikki vaan tuottaviin töihin sieltä tai potkut.
- Anonyymi00004UUSI
Kuntajako on hevosvetoiselta ajalta. Maakuntajako riittäisi hyvin kuntajaoksi.
Kunta ei ole mitenkään elinkelpoinen ellei syntyvyys takaa yli 10.000 asukasta.- Anonyymi00011UUSI
Miksiköhän Espoossa on kaupunki nimeltään Kauniainen? Olisikohan se jokin jäänne niiltä ajoilta kun tyhmät ruotsinkieliset jotka eivät oppineet puhumaan suomea, perustivat jonkinlaisen sisäsiittoisten kylän, jossa jurottivat keskenään ja välttelivät tavallisisa ihmisiä. Se loisijoiden ja sijoitustuloilla eävien asuttama lähiö saa aika paljon ilmaiseksi Espoolta, esim liikenneväyliä on aika vähän kunnostetavana. Kuin Monacossa: Saavat tulonsa muualta, käyvät töissä muualla ja maksavat kunnallisveronsa kotitontilleen.
Normaalisuomessahan kaupunkehin liitetään lähes joka vuosi ympäristön persaukisia kuntia, ettei niiden jumissa olevien hallintojen laiskoja virkailijoita tarvitsti ruokkia.
Pari päivää aiemmin joku asioita seurannut totesi, että Suomea ai voida pitää asuttuna kovin kauan valtion varoilla. Se on jo nähtävissä, jossakin päin syrjäseudulla saa kerrostalon samalla hinnalla kuin Eirasta yksiön. - Anonyymi00014UUSI
Miksi tarvitaan kuntia tai maakuntia lainkaan?
Lakkautetaan kaikki muut tasot ja jätetään pelkkä valtio jäljelle. Säästöä! - Anonyymi00023UUSI
Anonyymi00014 kirjoitti:
Miksi tarvitaan kuntia tai maakuntia lainkaan?
Lakkautetaan kaikki muut tasot ja jätetään pelkkä valtio jäljelle. Säästöä!Lopetetaan kaikki terveyspalvelut, niin sote-menot loppuvat kun ei ole ihmisiäkään.
- Anonyymi00006UUSI
Kuntien määrä on halutun politiikan seurausta. Jos kunnista tehdään itsenäisiä taloustoimijoita ja tulosvastuullisia, osa niistä ei siihen kykene jos on kaiki palvelut toteutettava. Tästä seuraa se että kuntia on yhdisteltävä. Palataan siis lähemmäs samaan valtion ohjaukseen mikä oli ennen "rakennemuutosta" ja läänien aikaa. Nyt on vain eri sanat käytössä.
Kunnissa on kyllä kuntapoliitikoita joiden suhde asioihin on asiallisempi kuin puolueiden muodostamissa hallituksisissa ja Eduskunnassa yleensä, mutta resurssien puutteelle ei voida mitään. Paikallinen asiantuntevuus ja päätösvalta saisi siis näkyä, mutta hallintorakenne on vääränlainen resursseihin nähden. - Anonyymi00007UUSI
IDIOOTTI: Rahaa kuluu liikaa! Kuntien määrää pitää vähentää!
JÄRKEVÄ: Raha kuluu sote-menoihin ja kehitysapuun. Kuntien määrällä ei tuohon vaikuteta.
IDIOOTTI: Isot kunnat toimii tehokkaammin!
JÄRKEVÄ: Isoissa organisaatioissa on aina paljon tehottomuutta, koska niitä johdetaan tyypillisesti keskiarvoilla. Iso organisaatio ei ole yhtä tehokas kuin hyvin hoidettu pieni organisaatio, jossa voidaan optimoida ratkaisuja ongelmiin paikallisesti.
IDIOOTTI: Keskimäärin isot organisaatiot on tehokkaampia. Keskimäärin kouluissa pitää olla x oppilasta. Keskimäärin julkista liikennettä tarvitaan y määrä. jne.
JÄRKEVÄ: Et selvästikään kykene erottamaan keskiarvon ja jakauman eroa…- Anonyymi00022UUSI
IDIOOTTI JOKA LUULEE OLEVANSA JÄRKEVÄ: Raha kuluu sote-menoihin ja kehitysapuun. Kuntien määrällä ei tuohon vaikuteta.
Kumpikaan ei ole kunnan tehtävä, eli meni taas täysin ohi maalin, kun öyhötät asiasta josta et mitään ymmärrä.
Sote-ratkaisu vei euroissa mitattuna yli puolet kuntien tehtävistä. Kun vastuu pieneni puoleen, niin paljonko kunnanjohtajien palkat laski? Eivät laskeneet ja kun palkkoja ei ole järkeä puolittaa, niin ratkaisu on kuntien ja kunnanjohtajien määrän puolittaminen.
- Anonyymi00008UUSI
”Esimerkiksi Helsinki maksaa tasausjärjestelmän kautta huomattavia avustuksia muille kunnille.”
Mikä tahansa Suomen kunta pärjää omillaan, jos valtion piikkiin ko. kuntaan perustetaan kymmeniä virastoja ja valtion laitoksia, useita sairaaloita, useita yliopistoja, useita isoja kulttuuri- ja urheilulaitoksia, lukuisia ministeriöitä, jne.
Hesan kusipäät ei edelleenkään ymmärrä, että Hesaan on varastettu jo vuodesta 1820 saakka valtavasti rahaa muulta Suomelta.- Anonyymi00017UUSI
PK-seudun reppanat vie puolet asumistuestakin. Ei pitäisi tarvita!
- Anonyymi00025UUSI
Suurin verovaroin kustannettujen työpaikkojen osuus kaikista työpaikoista on Simon kunnassa. Sielä työpaikoista 58% on verovaroin kustannettuja. Ei tietenkään Simon asukkaiden maksamien verovaroin, vaan rahaa siirtyy sinnekin mm. Helsingistä.
Vaikka Helsinki on yliopistokaupunki ja keskussairaalakaupunki, niin Helsigissä verovaroin kustannettujen työpaikkojen osuus on pienempi kuin Suomen kunnissa keskimäärin ja pienempi kuin misään toisessa kaupungissa, jossa on sekä keskussairaala että korkeakoulu(ja).
Kun Helsingissä on lisäksi työpaikkoja enemmän kuin työikäisiä, niin ollaan lähellä tilannetta, että kaikille helsinkiläisille työssäkäyville löytyisi teoriassa työpaikka yksityiseltä sektorilta jos Helsingin työpaikat täytettäisiin vain helsinkiläisillä.
Jutut joita maalaisten tupailloissa kuulee perustuvat usein tietämättömyyteen ja sivistymättömyyteen. - Anonyymi00026UUSI
Anonyymi00017 kirjoitti:
PK-seudun reppanat vie puolet asumistuestakin. Ei pitäisi tarvita!
Pääkaupunkiseudun (Helsinki, Espoo, Vantaa ja Kauniainen) yhteenlaskettu asukasluku on tällä hetkellä noin 1,28 miljoonaa. PK seudulla asuminen on muuta Suomea kalliimpaa. Sen lisäksi täällä asuu suuri määrä opiskelijoita, jotka tarvitsevat asumistukia.
- Anonyymi00031UUSI
Anonyymi00026 kirjoitti:
Pääkaupunkiseudun (Helsinki, Espoo, Vantaa ja Kauniainen) yhteenlaskettu asukasluku on tällä hetkellä noin 1,28 miljoonaa. PK seudulla asuminen on muuta Suomea kalliimpaa. Sen lisäksi täällä asuu suuri määrä opiskelijoita, jotka tarvitsevat asumistukia.
Lisäksi PK-seutu maksaa veroissaan reilusti yli 100% niistä tuista ja investoinneista joita tänne tehdään.
Joskus tilastokeskus piti tilastoa maakuntakohtaisesti valtion tuloista ja menoista, mutta jo toistakymmentä vuotta sitten se lopetettiin - ilmeisesti jonkun keskustalaisen ministerin päätöksellä. Silloin Uusimaa oli käytännössä ainoa maakunta, joka tuotti valtiolle enemmän kuin kulutti. Varsinais-Suomi ja Pirkanmaa olivat jotakuinkin omilaan ja kaikki muut selvästi pakkasella. Kun väestö on vain keskittynyt niin todennäköisesti Uusimaa kustantaa vielä enemmän muiden menoja. Pelkästään Helsingissä asuu 11% suomalaisista ja Helsinkiläiset maksavat 22% valtion tuloveroista.
- Anonyymi00010UUSI
Kissa pöydälle, demareiden Näkkäläjärvi innoissaan
- Anonyymi00018UUSI
Kissa vieköön
. - Anonyymi00027UUSI
Perussuomalaiset pitäisi vähentää, niin alkaisi asiat luistamaan. Tässä yksi keino taas sitoa tulavaa hallitusta. Lausunnon antaneet ministeriöt ovat persujen hallussa, joten ei ihme, että kansliapäälliköt puhuvat persua.
Perussuomalaisten ihannoiman turpeen uusiutuminen kestää 6000 vuotta. Sitä syntyy millimetri vuodessa. Siinä taas yksi keino ryöstää Suomea. - Anonyymi00030UUSI
Zldlfod
- Anonyymi00012UUSI
Kuntia pitäisi vähentää ns. 1. aallossa noin 50 prosenttia.
- Anonyymi00016UUSI
Kuntia pitäisi vähentää 100 %.
0 kuntaa jäljelle.
Maakuntia ja hyvinvpintialueita myös 0.
Pelkkää turhaa päällekkäistä hallintoa.
Valtiotason hallinto riittää.
- Anonyymi00019UUSI
Kepu pelkää vaikutusmahdollisuuksiensa vähenevä kuntaliitoksissa. Maassa voisi hyvin olla korkeintaam viisi kuntaa, jotka myös sote alueita. Verorahaa säästyisi, koska nykyiset sotejohtajat, 653 kpl, voisi vähentää muutamaan nuppiin, ja kokouspalkkiot pienenisivät. Kepu ja sdp aina ajaneet turhan byrokratian kasvattamista saadakseen vaikutusmahdollisuutta.
- Anonyymi00020UUSI
Tuossapa yksi pulma antille kun yrittää kepua mukaan hallitukseen.
- Anonyymi00021UUSI
"Kuntajako on hevosvetoiselta ajalta."
Tämä on sananmukaisesti totta. Kunnat ovat alunperin seurakuntia ja kun seurakuntien ja kuntien tehtävät ja omaisuus erotettiin 1800-luvun puolivälin jälkeen, niin maalaiskuntien rajat kopioitiin seurakuntarakenteesta. Ja seurakunnan koon määräsi se, että väki pääsi reellä kirkkoon tai jos oli sivukirkkoja, niin vähintään seurakunnan kirkkoherran piti ehtiä tarkastusmatkalle seurakuntansa kappeleihin hevospelillä. - Anonyymi00024UUSI
SOTE loi liikaa kallispalkkaisia johtajia,
jota imee talouden kuiviin.- Anonyymi00032UUSI
Sote toi liikaa hallintoa koska Keskustan vaatimuksesta meillä on liikaa sote-alueita.
Soten idea oli saada sote-palveluita tuottamaan "kuntia leveämmät hartiat". Tulos oli, että väestöpohjaltaan ehdottomasti suurin sote-alue on Helsinki, joka on yksi kunta. Pienin sote-alue Keski-Pohjanmaa mahtuisi hädin tuskin 15 suurimman kaupungin listalle, jos se olisi yksi kunta.
- Anonyymi00028UUSI
Ennenkin tultiin toimeen samalla kuntamäärällä ja vielä vähemmillä resusrsseilla. Nykyään ei riitä mikään, vaikka on koneet helpottamassaa työtä. Hallitusten pitäisi lopettaa tuhlailu.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial131713Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1401702Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva2911312Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221098Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2101076- 130972
- 285965
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt3915- 10895
Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks49888