Isis surmasi teloitustyyliin 50 viatonta siviiliä lännen sydän mailla. Miksi jenkit jättivät kotipesänsä puolustamatta ja parveilevat täällä rauhallisessa pohjolassa??
Natomaan puolustus petti
natonaisena_ihmettelen
20132
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Suvakkien työ alkaa kantaa hedelmää
Avaaja on täysi pönttö.
Surmaaja oli mennyt täyteen yökerhoon ja alkoi siellä ammuskella aseettomia siviilejä! Kertoisiko avaaja, että missä maassa on:
- armeijan yksikkö yökerhossa vahtimassa
- ylipäätään armeija vastaa murhien torjunnasta
Poliisi hoiti asian nopeasti ja surmasi ampujan!
Ymmärrämme kyllä, mitä kommentoija tarkoittaa. Mutta sitä emme ymmärrä, kun täällä palstalla natokiihkoiset puhuvat aina siitä, kuinka nato suojelee jäseniään. Eipä suojellut Orlandossa. Mahtavatko natokiimaisten muutkin puheet olla vähän samaa tasoa?
Oliko se poliisilta nopeaa toimintaa, kun ampuja ehti tappaa "vain" viisikymmentä ihmistä ja haavoittaa toista mokomaa? Ei minusta. Mutta natokiimaisten puheet taitavat vähän joka asiassa olla mitä sattuu.
"Mutta sitä emme ymmärrä, kun täällä palstalla natokiihkoiset puhuvat aina siitä, kuinka nato suojelee jäseniään. Eipä suojellut Orlandossa."
Kertoisitko tonttu, että mikä on se "jäsen"?
Annan sinulle kolme vaihtoehtoa:
1. Nato-maassa oleva ihminen
2. Sen ihmisen sääri tai käsivarsi
3. Nato-järjestöön kuuluva jäsenvaltio
Vinkki: kohta 3 on oikein!
Nato-järjestön tavoite on auttaa jäsenmaitaan SOTILAALLISEN HYÖKKÄYKSEN SATTUESSA!
Mistään terrorismin vastaisesta taistelusta maiden sisällä ei Nato vastaa vaikka jotkut Tiltut yrittävät näin itsepintaisesti väittää! Sitä varten on kullakin maalla oma poliisi ja turvallisuuselimet!
" armeijan yksikkö yökerhossa vahtimassa"
Israelissa.
"Poliisi hoiti asian nopeasti ja surmasi ampujan!"
Kolmessa tunnissa.
Israel on Israel... näin ei ole länsimaissa!
Panttivankiilanteessa ei nopeus ole olennainen tekijä vaan pikemminkin päinvastoin! Mutta 3 h on oikein hyvä arvo.
Juurikin näin.
No tuo täytyy kostaa!
ISIS otti teon tiliinsä, niin USA alkaa sitten pommittamaan Irania "kostoksi".
ISIS ei ole ottanut tekoa tiliinsä!
Ja USA pommittaa ISIS-järjestöäå muutoinkin Irakissa ja Syyriassa!
USA loi ISISin, eikä sitä tosissaan pommita.
Täällä pidät jatkuvasti älämölöä, että riltut valehtelevat KAIKESTA.
Ilmeisesti Hesarikin on mielestäsi nykyisin "tiltujulkaisu".
Ota evluti selvää asioista ennenkuin väität valheiksi. Olisiko hyvä idea?
http://www.hs.fi/m/ulkomaat/a1465695644642
Saudi-Arabia on Isiksen tärkein tukija.
Aivan. Ne ovat rauhanpommeja, mutta niihin oikeasti kuolee! Ookkonääpöljä?
Tiltut valehtelevat hyvin paljosta. Se lienee sukuvika:-D
HS on asiallinen ja objektiivinen sanomalehti. Luen sen joka päivä.
Idea on hyvä, mutta tarpeeron, koska olen aina selvillä asioista, joihin otan kantaa!
PS En ole mikään evl vaan tavis eläkeukko!
Ällöttävää ja mautonta puhetta, että tämä hirvittävä rikos jotenkin muka liittyisi Natoon (Pohjois-Atlantin Puolustusliitto)
Kysymys oli yksittäisten ISIS-taistelijoiden (Mikäli oli ISIS) isku yökerhoon.
Valitettavasti maailmaa ei saada sellaiseksi, että yksittäiset murhat ja terrori rikokset voitaisiin kokonaan estää. Esim. tässä tapauksessa ei tekoa olisi millään turvajärjestelyillä voitu kokonaan estää.
Paras tapa taistella tällaista rikollisuutta ja terroria vastaan on tiivis/avoin kansainvälinen yhteistyö ja Nato on tällaisesta turvallisuutta parantavasta yhteistyöstä ja -toiminnasta hyvä esimerkki.
Teko on isis-sodan toinen rintama ja jokainen saa mielensä mukaaan määritellä,mikä se Isis-sota on.
Tuo pahakkalaisen Isis iskee sinne, missä tuntuu.
Eipä auttanut Nato ei.
Teko on luultavasti seuraus Naton terroripommituksiata Libyassa.
Ampujan isä kertoi äijän pimahtaneen kun näki kahden homomiehen suutelevan!
Ampuja tunkeutui homoyökerhoon, jossa oli 320 asiakasta ja alkoi ammuskella siellä.
Hauskaa, että Tiltu keksimällä keksii syyn?? Jospa minäkin keksin: ampuja protestoi Krimin miehitystä!
Jenkkihomojen määrä väheni siis viidellä kymmenellä? Mielestäni liian vähällä. Jos tappaa 90,norjalaisdemaria, aletaan olla oikeissa tilastoissa
Ei jenkkilästä homot lopu. Siellä on amissioonia.
Eikä kyseessä ollut mikään ISIS-isku vaan homofobiaa potevan islamistin päähänpisto! ISIS vaan julistautuu heti tekijäksi vailla valtuuksia. Järjestöllä kun on niin vähän ilonaiheita!
Ei 300 miljoonan kansakunnasta homot kesken lopu vaikka 50 vähenisikin:-)