Tupakointi työajalla

Kaupungin henkilöstön tupakonti työajalla työpaikalla kiellettävä vai onko jo voimassa ?
11240
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Työajalla ei pidä tupakoida. Tupakointi ei hyödytä työtehtävien suorittamista, Törkeää poltetella, oli sitten kaupungilla tai yksityisellä töissä.

Äänestä

niimpä justiin on teillä pienet murheet

Äänestä

Polttaa jos haluaa

Äänestä
  • 10 tupakkaa työpäivässä, 6min per tupakka.

    10×6= 60min taukoa 8h päivän aikana.

    Reilua?

    Äänestä

  • jos kuvitellaan että tupakkamies/nainen polttaa 8 tunnin työaikana tupakkia 10 kertaa ja niihin kulutettu aika on noin 6 min /kerta kuluu siihen työajasta 1 tunti.jos polttavia henkilöitä esim kaupungilla on 100 ,kuluu päivässä 100 tuntia pelkästään tupakointiin.Vuodessa työpäiviä noin 258.
    eli laskelma 100x258=25 800 tuntia x kertaa tuntipalkka esim 13 euroa

    Menot ovat kaupungille rahassa laskelman mukaan
    335400 euroa /vuodessa !!!!!!!!!!

    Äänestä

  • Kovin pinnallisen muodollinen laskelma. Tupakoidessa voi suunnitella työn etenemistä tai parempia menetelmiä sen tekemiseksi tai vaikkapa vain rentoutua jaksaakseen puolta tehokkaammin. Kuka takaa, että se, joka istuu pytänsä ääressä haaveilemassa tai nojaa lapioonsa antaa tehokkaamman työpanoksen?

    Äänestä

  • "Kovin pinnallisen muodollinen laskelma. Tupakoidessa voi suunnitella työn etenemistä tai parempia menetelmiä sen tekemiseksi tai vaikkapa vain rentoutua jaksaakseen puolta tehokkaammin. Kuka takaa, että se, joka istuu pytänsä ääressä haaveilemassa tai nojaa lapioonsa antaa tehokkaamman työpanoksen?"

    Tuolla ajattelumallilla taukojen määrä tuplaamalla saadaan lisää tehoa?
    Ehtii rauhassa suunnitella töitä ja rentoutua niin jaksaa paremmin?

    Äänestä

  • Näinköon kirjoitti:

    "Kovin pinnallisen muodollinen laskelma. Tupakoidessa voi suunnitella työn etenemistä tai parempia menetelmiä sen tekemiseksi tai vaikkapa vain rentoutua jaksaakseen puolta tehokkaammin. Kuka takaa, että se, joka istuu pytänsä ääressä haaveilemassa tai nojaa lapioonsa antaa tehokkaamman työpanoksen?"

    Tuolla ajattelumallilla taukojen määrä tuplaamalla saadaan lisää tehoa?
    Ehtii rauhassa suunnitella töitä ja rentoutua niin jaksaa paremmin?

    Huonosti päätelty.

    Äänestä

Kieltäkää kännykän käyttökin. Se vie paljon suuremman osan työajasta ja joku aina joutui tekemään senkin työt joka pelaa vain kännykällä.

Äänestä

Meenki täsät tupakille ja kaupunki maksaa, kiitos!!

Äänestä

Ajellaan autoilla ympäriinsä siinähän se aika mukavasti vierähtää. Työkoneet perässä.Siinä ehtii vetästä monta tupakkia jo autos ja taas kun seisoskelee tumput suorina.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kaupungintalo kirjoitti:

Kaupungin henkilöstön tupakonti työajalla työpaikalla kiellettävä vai onko jo voimassa ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu