Aluksi muutama varoituksen sananen. On nimittäin niin, että maitovalikoimiin on tullut eräs uutuus. Nimittäin punasarjoista maitojuoma. Ongelmalliseksi asian tekee tietenkin se, että tuotteen nimi on jotakin "kulutusmaitojuoma". Tällöin tuotteeseen tutustuminen ei saa kuitenkaan parhaita tähtien asentoja puolelleen, koska ihminen kuitenkin voi assosioida mielessään, että kyseessä on todellinen kulutusmaito. Tällöin tanakkaa jälkimakua, raikasta keskimakua ja jäätävän kylmyyden aikaansaamaa alkutuntuman suunraikkaitta ja napakkuutta odottavalle henkilölle voi edessä olla pettymysten tie. Koska väärin perustein arvioituna tuotteesta muodostuu mm. seuraava mielikuva, suutuntuma ja makuprofiili. Hieman jauhoinen, mutta ei kuitenkaan keveä. Keski suutuntuma suhteessa tuotteen odotusarvoon aika vetinen, muttei kuitenkaan ihan täysin luruinen ja vettynyt (mitä pidettiin ihmeenä, kuinka se on mahdollista. Ja tuotteen valmistusmenetelmien prosessiongelmia epäiltiin tuotteen poikkeavuuden syyksi. Joka vasta monennen purkin jälkeen paljastuikin juomaksi. Ja nykyisenä alemaitojen aikakautena, hinta punamaitojuomallekin on edullinen, mutta kuitenkin kalliimpi, kuin itse punamaidolla. Myös maha tuli juomasta hieman kipeäksi ja jäi sellainen hieman paha olo. Omana tuotteenaan punamaitojuoma olisi toki saanut hieman erilaisen arvostelun, mutta kuitenkin kategoriastaan huolimatta pisteet olisivat olleet kriittisen tiukat.
Muuten on mennyt makkarat, pekonit, lihapullaset jne. Ihan perus-settejä chilillä, soijalla, suolalla, makuhummuksella jne. buustattuna. Ja tietenkin pekoni punakaalichilitortelliinit kuuluvat aleravintosesongin tähän jaksoon.
Niitä näitä ja ravinnosta
2
90
Vastaukset
- puuro.vatsan.ystävä
Syökö tämä nälkäkurkiainen ollenkaan leipää tai puuroja?
N-kurkiainen syö riisipuuroa, uuniriisipuuroa ja mannapuuroa ja uunimannapuuroa. Yleensä ne putoaa kuivalihan (lähinnä köyhyydessä syödään prosciutto tyyppisiä jäljitelmiä, koska kalliimpiin ja mahdollisesti laatulihoihin kiinnipääseminen on äärimmäisen hankala prosessi, joka vaatii onneakin, koska ei ole olemassa kuivalihaosuuskuntia, jotka ostaisivat jakaisivat ja valmistaisivat ko. tuotteita), paistinmakkaran ja / tai runsaan voisilmän ja suolaropseiden kanssa. Myös minttu sopii hyvin ja erinomaisesti valkopuuroihin samoin kuin inkiväärimeiramichili. Tai jokin perusberrypohjainen chili jam jam.
Myös joskus menee sellainen myslityyppinen setti, johon haetaan halpakaupasta kuivahedelmät. Ja ne syödään myslissä punamaidon kanssa, tai avoveteen keitettyinä puuronomaisesti tai maitobuustattuina puuroina lämpöiskujen jälkeen. Ja ne puurot syödään runsaan voin tai muun edullisen laaturasvan ja suolaropseiden kanssa. Tosin myslipuuroa tulee hyvin harvoin syötyä, ehkä kerran kaksi vuodessa. Vaikka se onkin proteiininsakin puolesta mainio tuote.
Leivistä menevät lähinnä napakkakuoriset, sisäpehmoiset hieman ranskaan viittaavaat leivät laajennettuina baguetteihin, joita (baguetteja) tosin menee todella harvoin. Myös naania voi käyttää pyyhköleipänä, vaikka silloin jos on tarjolla papu pekoni paprika chili makkara pepperooni hyvettä, vaikka Tunisian tai Spaanian tuorepotaateilla. Vehnäpöhöjä, kaurajumpuloita tai ruismöhköjä ei oikeastaan mene.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävä sua j-mies!
Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦585555Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa
Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.1794511En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym
Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v163952Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k493540- 513481
- 653259
- 103110
- 272722
- 462307
Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia332290