Niitä näitä ja ravinnosta

Aluksi muutama varoituksen sananen. On nimittäin niin, että maitovalikoimiin on tullut eräs uutuus. Nimittäin punasarjoista maitojuoma. Ongelmalliseksi asian tekee tietenkin se, että tuotteen nimi on jotakin "kulutusmaitojuoma". Tällöin tuotteeseen tutustuminen ei saa kuitenkaan parhaita tähtien asentoja puolelleen, koska ihminen kuitenkin voi assosioida mielessään, että kyseessä on todellinen kulutusmaito. Tällöin tanakkaa jälkimakua, raikasta keskimakua ja jäätävän kylmyyden aikaansaamaa alkutuntuman suunraikkaitta ja napakkuutta odottavalle henkilölle voi edessä olla pettymysten tie. Koska väärin perustein arvioituna tuotteesta muodostuu mm. seuraava mielikuva, suutuntuma ja makuprofiili. Hieman jauhoinen, mutta ei kuitenkaan keveä. Keski suutuntuma suhteessa tuotteen odotusarvoon aika vetinen, muttei kuitenkaan ihan täysin luruinen ja vettynyt (mitä pidettiin ihmeenä, kuinka se on mahdollista. Ja tuotteen valmistusmenetelmien prosessiongelmia epäiltiin tuotteen poikkeavuuden syyksi. Joka vasta monennen purkin jälkeen paljastuikin juomaksi. Ja nykyisenä alemaitojen aikakautena, hinta punamaitojuomallekin on edullinen, mutta kuitenkin kalliimpi, kuin itse punamaidolla. Myös maha tuli juomasta hieman kipeäksi ja jäi sellainen hieman paha olo. Omana tuotteenaan punamaitojuoma olisi toki saanut hieman erilaisen arvostelun, mutta kuitenkin kategoriastaan huolimatta pisteet olisivat olleet kriittisen tiukat.
Muuten on mennyt makkarat, pekonit, lihapullaset jne. Ihan perus-settejä chilillä, soijalla, suolalla, makuhummuksella jne. buustattuna. Ja tietenkin pekoni punakaalichilitortelliinit kuuluvat aleravintosesongin tähän jaksoon.

2

113

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • puuro.vatsan.ystävä

      Syökö tämä nälkäkurkiainen ollenkaan leipää tai puuroja?

      • N-kurkiainen syö riisipuuroa, uuniriisipuuroa ja mannapuuroa ja uunimannapuuroa. Yleensä ne putoaa kuivalihan (lähinnä köyhyydessä syödään prosciutto tyyppisiä jäljitelmiä, koska kalliimpiin ja mahdollisesti laatulihoihin kiinnipääseminen on äärimmäisen hankala prosessi, joka vaatii onneakin, koska ei ole olemassa kuivalihaosuuskuntia, jotka ostaisivat jakaisivat ja valmistaisivat ko. tuotteita), paistinmakkaran ja / tai runsaan voisilmän ja suolaropseiden kanssa. Myös minttu sopii hyvin ja erinomaisesti valkopuuroihin samoin kuin inkiväärimeiramichili. Tai jokin perusberrypohjainen chili jam jam.
        Myös joskus menee sellainen myslityyppinen setti, johon haetaan halpakaupasta kuivahedelmät. Ja ne syödään myslissä punamaidon kanssa, tai avoveteen keitettyinä puuronomaisesti tai maitobuustattuina puuroina lämpöiskujen jälkeen. Ja ne puurot syödään runsaan voin tai muun edullisen laaturasvan ja suolaropseiden kanssa. Tosin myslipuuroa tulee hyvin harvoin syötyä, ehkä kerran kaksi vuodessa. Vaikka se onkin proteiininsakin puolesta mainio tuote.
        Leivistä menevät lähinnä napakkakuoriset, sisäpehmoiset hieman ranskaan viittaavaat leivät laajennettuina baguetteihin, joita (baguetteja) tosin menee todella harvoin. Myös naania voi käyttää pyyhköleipänä, vaikka silloin jos on tarjolla papu pekoni paprika chili makkara pepperooni hyvettä, vaikka Tunisian tai Spaanian tuorepotaateilla. Vehnäpöhöjä, kaurajumpuloita tai ruismöhköjä ei oikeastaan mene.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      48
      2328
    2. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      147
      1903
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      58
      1865
    4. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      32
      1485
    5. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      108
      1484
    6. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      55
      1171
    7. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      83
      1105
    8. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      69
      1096
    9. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      103
      881
    10. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      54
      877
    Aihe