Joko kirkko ei saa verottaa, tai ateisteille osa.
ateisteille kuuluu osa kirkollisverosta
9
103
Vastaukset
Tätä maata verotetaan jo ihan tarpeeksi joten kirkollisvero voitaisiin poistaa kaikilta ja kirkko voisi toimia vapaaehtoisten lahjoitusten varassa.
Tietenkin alussa kirkko olisi kevyessä budjetti epätasapainossa mutta on huomioitava kirkon erittäin huomattava omaisuus minkä se on kerännyt vuosisatojen aikana. Myymällä markkinahintaan osan maa, metsä, kiinteistö tai finanssivarallisuudestaan kirkolla ei ole mitään hätää, pitkään aikaan.
Tavallinen tallaaja, joka maksaa kirkollisveroa satoja ellei tuhansia euroja vuodessa voisi halutessaan maksaa sopivaksi katsoman summan ja käytää loput rahat muuhun elämiseen.
Minulla ei ole mitään sitä vastaan, jos kirkko alkaa perimään periaatteellista/vapaaehtoista maksua toimituksistaan tai tapahtumistaan.
Eihän hautapaikatkaan ole välttämättä ikuisia vaikka henkilö olisi maksanut kirkollisveroa kehdosta hautaan, koska hautuumaalle haudataan toisten päälle ja hautakivet poistetaan.
Tästä olisi hyvä käydä yhteiskunnallinen keskustelu, varsinkin kun kansalle halutaan ostovoimaa ja tästä sitä osaltaan saataisiin.- että.provotti.taas
Milloin sinäkin idiootti menet oikeisiin töihin? Tai no joo, tuolla aivotoiminnalla on meille kaikille parempi, että sinä et ole missään tiellä..
- joopajootaas
Quo.Vadis kirjoitti:
22 vuotta tuli yrittäjä ja työllistäjänä täyteen. On tässä jotain koitettu huhkia.
Rahan nostaminen tyhmiltä tuollaisesta paskanpuhumisesta ei ole oikeaa työtä. Kevyttä hommaa tuo huulien heiluttaminen on, ei sitä kannata muutenkaan huhkimiseksi kutsua.
- näinseon
Miksi ateistin pitäisi maksaa kirkollisveroja kun meille jumalia ei ole edes olemassa? Maksakaa vain itse kirkollisveronne, ja rakentakaa pienempiä kirkkoja.
- yrto69
että.provotti.taas kirjoitti:
Milloin sinäkin idiootti menet oikeisiin töihin? Tai no joo, tuolla aivotoiminnalla on meille kaikille parempi, että sinä et ole missään tiellä..
Kyllä se sun aivotoiminnan peittoaa mennen tullen. Osuipa taas uskovaisella arkaan paikkaan, kun muistutetaan kirkon etuoikeuksista. Kerätköön jäsenmaksunsa ihan itse, eikä verona.
Mitä tulee kirkon keräämään omaisuuteen, niin ei se ole sitä itse omilla ansioillaan ja teoillaan kerännyt, vaan saanut suurelta osin ihan ilmaiseksi mm. 1860-luvun pitäjä-/kuntauudistuksessa, jolloin kunnat ja seurakunnat erotettiin toisistaan.
Pitäjänkokouksia jossa maita, metsiä ja omiasuuksia jaettiin oli pj:na aina paikallinen kirkkoherra, joka haali parhaat päältä kirkolle, seurakunnalleen.
Samalla sovittiin, että kirkon on tultava vastaisuudessa omillaan toimeen. Onko toteutunut? Ei sinne päinkään. Koko ajan on senkin jälkeen kirkko ollut valtion, (ja kuntienkin ja monen muun) kukkarolla tahmaisine sormineen. - fda
joopajootaas kirjoitti:
Rahan nostaminen tyhmiltä tuollaisesta paskanpuhumisesta ei ole oikeaa työtä. Kevyttä hommaa tuo huulien heiluttaminen on, ei sitä kannata muutenkaan huhkimiseksi kutsua.
Omien viestiesi mitätön sisältö ja pelkkä päänaukominenko pitäisi olla esimerkillistä?
- asasdsadaadasdasdsdasdsa
Kun se kirkkoon kuuluminen ja veron maksaminen on kuitenkin ihan vapaaehtoista, minulle on hiukan epäselvää, miksi sitä rahaa pitäisi jakaa jonnekin muualle kuin sille kerholle, jonka jäsenet sitä ovat maksaneet?
Toki kaikki kerhot voisivat kerätä jäsenmaksunsa itse, mutta ei minua kyllä oikeasti häiritse, vaikka verottaja tarjoaisi kaikille uskonnollisille yhdistyksille mahdollisuuden kerätä ansiosidonnaiset maksut verojen mukana.
Ehkä en vain jaksa olla riittävän kiukkuinen ateisti.Asia ei ole ihan noin yksinkertainen. Yhtiöt maksavat kirkollisveroa, vaikka yksikään omistajista tai työntekijöistä ei haluaisi olla missään tekemisissä uskonharhaisten kanssa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po2137632- 583003
- 1952409
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101853Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.1801774Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke221496- 751291
Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä281192Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,381183Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty501039