Hesari kehuu Timo Soinin kielitaitoa - miksi?

Hesarin Eeva Palojärvi sortuu poikkeukselliseen epäasiallisuuteen ja suorastaan muunnellun totuuden kertomiseen tämänpäiväisessä jutussaan. Sipilän hallituksen jäsenten kieli- ja kommunikaatiotaitoja arvioivassa jutussa hän toteaa mm. seuraavasti:

"Soini puhuu ruotsia hyvin ja kykenee avustajiensa mukaan antamaan ruotsinkielisen haastattelun myös ruotsalaismediaan."

Soinihan ei osaa ruotsia juuri ollenkaan, joten väite on täydellinen vale. Toisekseen, se, mitä Soinin avustajat sanovat isännästään, ei ole todellakaan todistusvoimaista siinä mielessä, että sitä voisi käyttää asiallisen lehtijutun perusteluna.

Ja Soinin englantihan on perinteistä rallienglantia. Vuosi sitten natiivi englannin kielen yliopisto-opettaja ei ymmärtänyt hänelle näytettyä Soinin haastattelupätkää. Say no more - EI YMMÄRTÄNYT.
7185
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Ai Soini puhuu ruotsia hyvin?? Mikä vitun tarve näillä itse ilmeisen kielitaidottomilla toimittajilla on tarve ylistää kielitaidottomien poliitikko-tollojen olematonta kielitaitoa. Mieleen tulee lähinnä persujen omassa piirissä harrastettu rinkirunkkaaminen, jossa ylistetään eduskunnan puhemies maria Lohisen loistavaa kielitaitoa.

Niin, Lohinen osaa englantia, ei muita kieliä. Näihin oinosiin ja hakkraisiin verrattuna se on tietysti äärettömän paljon enemmän ja parempaa, mutta absoluuttisesti ei mitään mainitsemisen arvoista.

Äänestä

Soini ei tosiaankaan osaa ruotsia pakkoruotsia enempäää eikä halua sitäkään käyttää.

Soinin vieraan kielen taito on Englannin 3. liigan kannatukseen riittävää.

On totta, että miehen saksan, ranskan, espanjan ja venäjän kielen taito ovat täysi nolla. Ulkoministeriksi siis täysi katastrofi. Laiskan pullea matkailuministeri.

Äänestä

Tarviko se Ruosintaitoa, kun kiimassa leikkasi eläkkeet?

Äänestä

Myös tanttaseksissä kielitaito on tarpeen?

Äänestä

SUVAKIT KEHUVAT SOINIA KOSKA HÄN TUHOAA PUOLUEENSA

asetelma on selvä ollut jo vuoden ajan

STUBB SAI POTKUT SAAMATTOMUUDESTAAN JA MÖLÄYTYKSISTÄÄN, SOINI EI SAA, MUTTA KOKOOMUS EI OLE STUBBIN LUOMUS EIKÄ SIELLÄ SIEDETTÄISI PUOLUEEN KANNATUKSEN PUOLITTUMISTA.

Soini on varuillaan ja rauhoittelee vulgaareilla kirjoituksillaan, Väyrysen vähättelyllä ja maakuntakierroksilla, ettei kapinaa syntyisi. En usko kapinaan, vaikka Soinin kokematon virhearvio ministeriöiden valinnassa täytti maan PYSYVÄSTI matuilla, koska sisäministeriön maahanmuuttovirastossa on nyt satoja uusia, matupoliitisesti ohjeistettuja, jotka myöntävät pakolaisstatuksia saamattoman nössö-Orpon määräyksistä.

Harva enää kuuntelee perussuomalaisia, koska PS on romahtanut takiaissarjaan, PS on toimeton, vaikka Nerg hehkuttaa pelottomasti http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-2000001199167.html Päivi Nerg HS:ssa: Turvapaikan saanut voisi tuoda perheensä Suomeen http://mvlehti.net/2016/06/09/ennen-maa-repeaa-kuin-huora-hapeaa-nyt-taitaa-haveta/

Äänestä

Soini, Sipilä, Vanhanen ja Rinne kukaan ei osaa flytande svenska.
Ei myöskään Tasavallan Presidentti. Eikä tarvitse Suomessa saa ja pärjää hyvin omalla rakkaalla äidinkielellä. Suomalaisten politiikkojen kannattaisi tehdä, kuten Katainen teki, kieltäytyä haastatteluista ruotsiksi.

Pian alkaa englannin opiskelu päiväkodeissa. Perheet voivat ottaa sen kotikielekseen. Ruotsi häviää Suomesta automaattisesti.
Pakkoruotsi ja virkatutkinto pitävät virat kantasuomalaisilla, jote niistä ei kannata vielä luopua.

Soini sanoi Stubbille, että politiikka on kova laji. Soini valitsi ulkoministerin salkun ja pudotti Stubbin. Ulkoministerinä Stubb kulkisi kuningastietä presidentiksi ja jatkaisi Kokoomuksen johdossa.

Suuri ja mahtava AKT joutuu taipumaan Soinin käsittelyssä.
AKT:n seisauttaessa rekat, Timppa viheltää itäeurooppalaiset pitämään pyörät pyörimässä.

Putin ei pysty pottuilemaan Soinille. Hän on kutsunut jenkit kylään.

Timo ei itke. Timo toimii. Toimi sinäkin. Ala puhumaan englantia lapsillesi. Mikäli näet Baja-Majan festareilla käy paskantamassa.

Äänestä

tietenkin kannatamme
Natoa vaikka Kansalaispuolue vastustaa
ja Kansalaispuoluetta kannatamme myös

Se kuuluu politiikkaan että ei aina voi olla kaikesa samaa mieltä

Stubbin vastustus on selvä samoin kempele-Sipilä on kauhea mutta Väyrynen on kova luu eikä Soinista ole enää mihinkään

kempele-Sipilä vihaa Väyrysen linjaa ja kurittaa suomalaisia

http://www.hs.fi/kotimaa/a1418659218446

Sipilä ottaa etäisyyttä Paavo Väyrysen ulkopoliittisiin linjauksiin

Väyrynen ei kuulu keskustan ulko- ja turvallisuuspoliittiseen ryhmään, Sipilä painottaa

Äänestä

Kommentoi aloitusta


nillittävä.persu kirjoitti:

Hesarin Eeva Palojärvi sortuu poikkeukselliseen epäasiallisuuteen ja suorastaan muunnellun totuuden kertomiseen tämänpäiväisessä jutussaan. Sipilän hallituksen jäsenten kieli- ja kommunikaatiotaitoja arvioivassa jutussa hän toteaa mm. seuraavasti:

"Soini puhuu ruotsia hyvin ja kykenee avustajiensa mukaan antamaan ruotsinkielisen haastattelun myös ruotsalaismediaan."

Soinihan ei osaa ruotsia juuri ollenkaan, joten väite on täydellinen vale. Toisekseen, se, mitä Soinin avustajat sanovat isännästään, ei ole todellakaan todistusvoimaista siinä mielessä, että sitä voisi käyttää asiallisen lehtijutun perusteluna.

Ja Soinin englantihan on perinteistä rallienglantia. Vuosi sitten natiivi englannin kielen yliopisto-opettaja ei ymmärtänyt hänelle näytettyä Soinin haastattelupätkää. Say no more - EI YMMÄRTÄNYT.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu