Olen käsittänyt, että luottokortin (credit puolen) turvaraja tulee asettaa vähintään vuokrauksen takuumaksun suuruiseksi, jotta auton saa vuokrattua. Mitä tapahtuu, jos kotiin palatessani lasken turvarajan nollille ja vuokraamo löytääkin (on löytävinään) autosta joitain vahinkoja jäljiltäni ja yrittää sen johdosta veloittaa luottokorttiani?
Ilmeisesti veloitus ei onnistu, mutta entä sitten?
Luottokortin turvarajat autonvuokrauksessa
5
288
Vastaukset
- 1280
No sitten olet velkaa autovuokraamolle, ei kai sen kummempaa. Jos se on joku isompi kansainvälinen ketju joka toimii Suomessakin, niin eiköhän ne osaa periä sitä sulta.
- cxvcxv
Autovuokraamot tekevät takuumaksun suuruisen varauksen luottokortille vuokrauksen yhteydessä. Luulin veloituksen onnistuvan, vaikka jälkikäteen kortin turvarajoja olisikin muutettu.
- eksyvä
Näin se varmaan onkin. Mietin vain voisiko sitä käyttää turvakeinona, kun nuo eteläeurooppalaiset pikkuvuokraamot kuulemani mukaan voivat tehdä aiheettomia veloituksia. Luottavat siihen, ettei ulkomainen vuokraaja ala riitelemään asiasta kotimaastaan käsin satasen parin takia.
Muutenkin epäilyttää, kun tuo gigolo ottaa vuokraustilanteessa korttini tiskin taakse kaikkine tietoineen. Sehän on helppo vaikka kuvata siellä. - eksyvä
eksyvä kirjoitti:
Näin se varmaan onkin. Mietin vain voisiko sitä käyttää turvakeinona, kun nuo eteläeurooppalaiset pikkuvuokraamot kuulemani mukaan voivat tehdä aiheettomia veloituksia. Luottavat siihen, ettei ulkomainen vuokraaja ala riitelemään asiasta kotimaastaan käsin satasen parin takia.
Muutenkin epäilyttää, kun tuo gigolo ottaa vuokraustilanteessa korttini tiskin taakse kaikkine tietoineen. Sehän on helppo vaikka kuvata siellä.Kommentti omaan kommenttiin:
Autovuokraamoon annetaan tosiaan seuraavat tiedot:
-Luottokortin numero ja turvaluku
-Nimi, syntymäaika sotu (ajokortista)
-Valokuva ajokortista
-Kotiosoite
-Yleensä vielä passitiedot.
Minusta tuossa on jo aika paljon riskiä, kun miettii missä olosuhteissa noita tietoja annetaan. Pikkuvuokraamo jossain syrjäkadun kellarissa.
- eefewfef
Kun varmistut että vuokra-autossa on päällä kaikki kohdemaassa tarvittavat vakuutukset ilman omavastuurajoja, voit viedä auton palautukseen rauhallisin mielin vaikka siihen olisikin tullut joitakin kolhuja matkan varrella. Itse olen yhden kerran palauttanut Mustangin jenkeissä , jonka yhdessä valetparkissa parkkeeraaja oli ajanut seinään, ilman mitään mutinoita. Mitään ei minulta vaadittu naarmuista huolimatta. Jos vakuutukset ovat olleet puutteelliset vuokra-autossa, voi tietysti jotakin jälkipuintia tulla ja niitä on pirunmoista muutenkin jälkikäteen selvitellä, joten suosittelen kattavan vakuutuspaketin ottamista vuokra-autolle. Tässäkin pitää olla tarkkana, ettei ota päällekkäisiä tai muuten turhia vakuutuksia, joita vuokraamot toki auliisti myyvät.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse4608232Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1165667Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi1164701Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos2104574Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli354509Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s554013Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1603890Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan793772Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto
Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava443700SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha873528