92MW tuulivoimaa juuri nyt
8754MW kulutus. Miten vihertäjät tekisi erotuksen?
2687MW tulee esim ydinvoimalla
8754MW kulutus. Miten vihertäjät tekisi erotuksen?
2687MW tulee esim ydinvoimalla
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Jari Suominenhan jo huuteli, että Vuotos ja Kollaja täytyy rakentaa, että tuulivoimalle saadaan säätövoimaa. Jos Kollaja ja Vuotos rakennetaan, mitään tuulivoimaa ei todellakaan silloin tarvita. Otetaan sitten näistä vesivoimaloista kaikki irti, mitä saadaan ja säästetään muuten suomalaista luontoa , kun jätetään tuulivoimalat rakentamatta.
tietystikin säästämällä energiaa. Sehän on vihrevassareiden perusratkaisu enrgian tuotanto ongelmiin ja toinen ratkaisu on tietysti se että laitetaan tehtaat seisomaan kunnes taas tuulee tarpeeksi.
Säästäminen on eri asia ja fiksua, mutta valitettavasti energiapolitiikkaan suhtaudutaan uskonnollisesti ja sen takia tuulivoiman puolesta puhujia riittää.
Talvella tuollainen ennustamaton tuotantokatkos olisi vielä harmillisempi.