elikkä meillä tilanne tämänlainen, itsellä ulosotossa n.5800e vanhan yrityksen veroja ja yel maksuja, isännällä ulosotossa jo monia vuosia sitten kaatuneen yrityksen maksuja n.45 000e joista on nyt vanhentunut n.12000e.
talostamme on ulosmitattu isännän puolikas ja vouti kyselee mitä tehdään maksetaanko rahalla vai realisoidaanko kiinteistö tuon 12000e edestä kun sitä ei voi enää maksaa palkasta suunnitelmalla..
miehellä luottotiedot täysin pois ja itsellä on vajaan vuoden päästä poistuva verottajan antama merkki pitkäaikaiseen ulosottoon joutuneista verorästeistä.
omistan itse appi ukon käyttämän omakotitalon ja puolikkaan tästä meidän omasta kodista. velkaa meillä on kahdesta talosta 45 000e..
pankin lainat menneet aina suoraan tilistä eikä niissä ongelmaa..
kysynkin kannattaako edes harkita pankista kysyä lainaa jotta saisin miehen osuuden maksettua tästäkin talosta ja oman ulosottovelan pois vai miten toimisin?
Kannattaako edes kysyä lainaa ulosottovelkoihin...
10
4495
Vastaukset
- ösrdfxh
"monia vuosia sitten kaatuneen yrityksen maksuja n.45 000e joista on nyt vanhentunut n.12000e."
Kumpaa nyt tarkoitat: onko velka vanhentunut, eli lojunut 15 v. ulosotossa ja jäänyt maksamatta, jolloin perimiskelpoista velkaa on jäljellä enää 33 000 € - vai onko velasta erääntynyt maksettavaksi 12000 €, kun uo-mies kyselee sellaisen summan pohjalta kotianne myyntiin?
Sinulla on siis kaksi taloa. Miten appiukko suhtautuisi, jos myisitte hänen asuttamansa talon ja kuittaisitte mahdollisimman paljon velasta siten? Tai sitten oman talonne? Nyt ei ole hyvä hetki talokaupoille ja uo-huutokaupassa saattaisitte saada vain murto-osan talon arvosta. Miksi palkan ulosmittaus ei enää kelpaa? Oletteko työttömiä?
Pankkilainaa ette joka tapauksessa saa, siihen tarvitaan puhtaat luottotiedot. Entäpä jos appiukko ostaa talon, jossa asuu? - uonkirous
niin eli 45 000 on kaikkiaan velkaa joista nyt vanhentunut tuo 12 000 jota karhuavat ulosmitatulla omaisuudella.. 33 000 on sellaista velkaa jonka voi suunnitelmalla vielä itse hoitaen maksaa tai palkasta ulosmitata.
molemmat olemme töissä. Uo:sta sanottiin että kun velka on vanhentunut ei enää voi mitata palkasta pois vaan pitää suorittaa realisointi tai puhdas raha toimittaa.
appiukko ei pysty taloa ostamaan, 87v vanhus joka asuu olemattoman eläkkeen varassa odottaen tuonpuoleista sairauksineen. ei lähde kulumallakaan talosta pois vaikka mikä oisi.
eikä tietenkään omaa asuntoa pois haluta myydä kun 5 henkinen perhe kyseessä..- ösrdfxh
Kun velka on vanhentunut, ei sitä voi periä enää yhtään millään menetelmällä. Ei palkasta, ei omaisuudesta ei mistään eikä kukaan. Jos käräjäoikeuden päätöksestä on 15 vuotta, on koko 12000 jäämässä velkojan vahingoksi. Siksi tässä ihmettelen ääneen, kun väität, että ulosottomies karhuaa vanhentunutta velkaa - hän ei rikkoisi lakia tällaisella tavalla.
Tarkoitatko nyt kuitenkin tuoretta ja erääntynyttä velkaa? - Nokerron
ösrdfxh kirjoitti:
Kun velka on vanhentunut, ei sitä voi periä enää yhtään millään menetelmällä. Ei palkasta, ei omaisuudesta ei mistään eikä kukaan. Jos käräjäoikeuden päätöksestä on 15 vuotta, on koko 12000 jäämässä velkojan vahingoksi. Siksi tässä ihmettelen ääneen, kun väität, että ulosottomies karhuaa vanhentunutta velkaa - hän ei rikkoisi lakia tällaisella tavalla.
Tarkoitatko nyt kuitenkin tuoretta ja erääntynyttä velkaa?Jos ennen velan vanhentumista on ehditty tehdä ulosmittaus niin se voidaan yhä käyttää ko. velalle vaikka vanhentunut onkin. Uusia ulosmittauksia ei enää voida tehdä mutta ennen vanhentumista tehty voidaan saattaa loppuun.
- käykysymässä
Pankissa kysyminen ei haittaa, vaikka maksuhäiriöerkit kyllä voi estää lainan saannin. Tietysti myös talojen arvo määrää voiko saada lisää lainaa. Käytännössä pitäisi saada niin iso laina että voitte maksaa pois ainakin sen 12000. Oletko kysynyt Takuu Säätiöltä voisisivat he auttaa. Voi kuitenkin olla ettei onnistu kun omistat appiukon talon, minkä voisitte periaatteessa myydä (ellei siinä ole joku ehto että pappa saa asua niin kauan kuin elää). Onko iehelläsi sisaruksia jotka ehkä vois auttaa ettei isäukko joudu ulos.
- uonkirous
ennen velan vanhetumista on tuo ulosmittaus tehty.
taloamme ei ole arvioitettu uudellee njuuri noiden ulosmittausten takia. ostimme vanhan maatilan 40 000e ja asuntovelkaa on 45 000e.
ensi keskiviikkona menen pankkiin neuvottelemaan asiasta.
ajatuksena olisi jos saisin asuntolainamme omiin niimiin niin että mieheni myisi oman osuuden talosta minulle puolella summalla lainastamme. koska ei talon arvokaan ole tuota 45 000E enempää tässä kunnossa kun ei ole ollut mahdollisuutta edes arvoa nostaa remontoimalla ym..
en tiedä onnistuuko mikään mitenkään mutta toiveissa on että pankin johtaja ymmärtäisi..
omaan nimeen merkintä tuli verottajalta kun sain lainan jolla menin maksamaan verovelkani pois niin oli ehtinyt vaihtua pitkäaikaisen uloston nimiin velka jonka seurauksena merkintä tuli.. minulla ei ole mitään henk.koht merkintöjä mistään käräjäoikeuksilta eikä mistään muustakaan. ainoastaan tuo verottajan merkki.
netistä olen ottanut omat luottotiedot jotka näyttää puhtaalle ja asiaksatiedossa näkyy tuo verottajan merkki joka vanhenee ensi vuonna toukokuussa.
minulla on tosiaan tuo toinen talo tämän puolikkaan lisäksi ja saan veljeni auttamaan jos tarve on takaajaksi.
lainat hoitanut ajallani ja laskuni..
saa nähdä riittääkö pankille.... - öljsadfösdak
Onpas kyllä harmittava tarina. Aika pienihän tuo laina on, jonka tarvitsisitte. Toivotaan, että pankki on myötämielinen. Kerro mikä oli pankin kanta, kun olet käynyt siellä.
- uonkirous
Asia laitettu vireille ja odotetaan vastausta. laittoi jonnekkin vakuus/perintä/uo osastolle käsittelyyn josta ilmeisesti ovat yhteydessä uo:hon ja sopivat lunastus jutut ym.. mitää varmaa vastatusta ei saatu mutta aluillaan on ja puhelin kourassa odotetaan..
- Eiikinäeiikinäenää
Meillä puolison uo:ssa olleet velat selvitettiin niin, että sovittiin suoraan velkojien kanssa summat, jotka pitää maksaa. Antoivat kaikki kulut ja korot "anteeksi", ja olivat tyytyväisiä pelkkään pääomaan, kun tiettyyn päivään mennessä maksettiin. Kyse oli vuosia vanhoista veloista, joten korkoja ja kuluja oli paljon. Sitten tietysti uo:on piti maksaa niiden kulut. Pankki suostu rahottamaan tämän, kun rehellisesti tilanne kerrottiin. Nyt ei ole enää merkintöjä eikä ulosottoja. On kuulkaa kevyt olo :)
- oravanpyörässä
Ei kai merkinnät häviä heti kun velat on maksettu? Mutta onneksi olkoon,kiva että pankeissa on ihmisiäkin töissä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu4573908Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3181662- 1161486
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n891454Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991388Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591346- 501276
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi931204- 441059
Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa331047