Tällaista asiaa
AntiEvo
2300
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Moi !
Sivun lopussa kehotetaan olemaan uskomatta ja ottamaan itse selvää.
Tein näi n ja totesin että kaikkien todisteiden valossa evoluutioteoria on ylivoimaisesti paras selittämään nykyisin havaittu biodiversiteetti.
--
Leisola itse ennusti erään audionauhan lopussa että tulevaisuudessa tulemme näkemään, että ihmisen ja simpanssin genomien ero on kymmeniä prosentteja. Hän oli vieläpä hyvin vakuuttunut tästä.
Että tuohon asti vertailunäytteet oli valikoitu samanlaisesta aineistosta ja tiede on tullut yllätyksi tutkiessa banaanikärpästä jne joissa on aina ilmennyt 20-30% uutta informaatiota, sanoi Leisola.
Tämä vastauksena erääseen kysymykseen yleisöltä,
että miten selittää, että simpanssin ja ihmisen ero on 98%.
Nyt vasta mulle selvisi että nauhat ei olekaan viereisen pvm:n 2003 mukaan vaan Lahdesta vuodelta 2001.
Vaan mitäpä sanoi TIEDE-lehden webbiuutinen 2003:
-----------------------------------------
"Ollaan melkein simpansseja (24.5.2003)
Ihminen on läheisempää sukua simpanssille kuin kumpikaan niistä muille apinoille. Väite pohjaa PNAS -lehden tutkimukseen, jonka mukaan ihmisen ja simpanssin genomien yhtäläisyys on lähes täydellinen, 99,4 prosenttia. Vertailukohtaa voi hakea esimerkiksi hevosen ja aasin sukulaisuudesta."
--------------------------------------