Suomi panostaa Lähi-Idän
kauppakäyööö
775
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Sinne raunioille?
Arvatkaapas, kun tässä eilen välähti ajatus mieleen. Suomessa poistetaan kirjastoista vanhoja vuosikertoja, koska hyllytila on kalliissa rakennuksissa kriittinen juttu ja monen alan tietokirjat muuttuvat joka toinen vuosi.
Koska Suomessa asuu somaleita, joita on vaikeaa saada palaamaan kotimaahan ja tekemään siellä mielekästä työtä oman maansa eteen, muistin juuri, että tällaiset hyysärivirastot ovat ennekin aktiivisten suvakkien avulla talkoilleet yhtä ja toista asiaa. Eivät kyllä kaikki, kaikki kunnankirjastot eivät ole maksumiehiä kaikkiin valtakunnan järjestelmiin ja siten irti niistä. Verkosto ei ole yhtenäinen, henkilökunta ei myöskään.
Mutta kirkko ja kirjastot voisivat tehdä vanhojen teosten lahjoituksen, jotta somalian nokkanaiset ja miehet voisivat sinne mennä perustamaan kunnalliskirjastoverkkoa asuttaville seuduille, olkoon ne muut alueet vaikka maattomien paikka. Myös ulkamaankielisiä kirjoja saisi maailmalta, nyt myydään käytettynä paljon halpoja kirjoja, ei muuta kuin somalialaiset sinnen talkoilemaan, vaikka puutarhoilla, jos sosialisimi on kiinnostava aate. Jos ei onnistuu se järjestönäkin. Yleensä on ollut tällaisia keräyksiä, mm. vaatekeräyskiä, sama periaate poistokirjoille. Somaliaan kirjastoja, siis kunnankirjastoverkon eka pesämuna. Suomessa kuolinpesät lahjoittavat kirjoja kirjastoille, sama pätee tässäkin, sopisi hyvin.
Antaa tulla kritiikkiä, haukkukaa ja samalla osoitatte epäkohdat ajatuksestani.
Sinne saadaan vihdoin netti.
SDP:n Haatainen esittää ISIS sotien taistelijoille "veteraanitukea", puudeleilta kun voi raha loppua kesken:
"Joillekin kyseessä on ollut humanitäärinen tai aseeton työ ja osa on jopa lähtenyt seikkailunhalusta. Osa lähtee liittyäkseen aseelliseen taisteluun"
http://www.eduskunta.fi/faktatmp/utatmp/akxtmp/kk_776_2013_p.shtml
Onko ne pääkatkaisijat ja ihmisten polttajat tekemässä "humanitääristä" työtä?
SDP:llä on muutenkin tukea ISIS taistelullee. Onpa jopa SDP poliitikon poika esiintymässä ISIS rekrytointivideoilla. Faisal Ali Warabe on suomalainen sosiaalidemokraatti poliitikko. Hänen poikansa ja hänen vaimonsa ovat nyt Syyriassa.
Poliitikko Isä myöntää asian tultua julki. Youtubessa julkaistulla (ja sieltä poistetull) propagandavideolla mies kannustaa suomalaisia liittymään islamilaiseen kalifaattiin ja ISIS terroristijärjestöön.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014080618547101_uu.shtml
Pitäiskö Suomen siis myöntää tukea ISIS taistelijoille? Ehkä silloin ampuvat muualla kuin Suomessa? Nykyisellään kehitysapuvaroja on mennyt mutkien kautta erilaisilllä äärijärjestöile.
Eiköhän tuollainen aloite vie aloittajalta itseltä kaulan, koska maailmalla alkaa olla urheja, joita ei neää hyvitellä. Yrittäköön vaan kaulankatkaisuverkostolle hinata työssäkäyvien palkasta ja selkänahasta kuristettua rahaa, kun lapset sortuu yksin kotona kaikkiin paheisiin ja nämä päätoimenaan synnyttelevät vain uusia toisten kustennuksella elätettäviksi.
Juu eihän sekään yhtään haittaa jos joku ihan kiltisti rullailee räjähdepötkylöitä itsemurhapommittelijoiden räjähdevöihin terroristijärjestössä, eihän? :)
Ihan humaania työtä, eikö vain? :)
Mutta se on kyllä demarien mielestä moraalisesti ihan saatanan väärin jos Suomi myy aseita Saudeille jotta noilta terroristeilta saatais nirri pois, niinkö? :)
Värikuula-aseitako niille pitäis myydä että lollero-pellejä fanittavat demaristubidot ois tyytyväisiä? :)
Kyl Suomessa pitäis säätää laki et vasemmisto pitäs lakkauttaa yleisvaarallisena yhteisönä koska jos noin tyhmät ihmiset vaipuu joukkopsykoosiin ja alkaa ihan oikeasti uskomaan tollasia Haataisia niin tiä mihin väkivaltasiin mielenvikaisuuksiin ne tulevaisuudessa vielä tulee syyllistymäänkään!?! :/
Vieläks Suomessa on teknologiayrityksiäkin hengissä tä EU-autuuden jäljiltä?!
PS: juu ja Suomen kansa uskoo kanssa että sä olet pässi, joka uskoo suuriin sarviin! :)