Mitä tulee kreationismin perässä?

Tälläisen halusin nostaa pöydälle.
Aikanaanhan kreationismi tuli tuontituotteena Pohjois-Amerikasta.
Kreationismi edustaa paluuta vanhakantaisuuteen ja takapajuisuuteen, sekä pitää nykyaikaista koulutusta vaarana uskonnolliselle elämänkatsomukselleen ja elää uskosta ja tietämättömyydestä.
Lisäksi uskontojen vanhakantaisuuden vuoksi naisille ei suotaisi ihmisoikeuksia.

Onko meidän kristittyillämme jo tapahtumassa vastaavaa:
http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-2000001203591.html

"Poliisin mukaan yksikään lapsista ei ilmeisesti ole käynyt koulua ja he ovat puhuneet Kaplanista arvostavasti, ikään kuin aivopestyinä.
Poliisi on pyytänyt paikallisten amish-yhteisön tuntevien sosiaaliviranomaisten apua lasten haastatteluun."

Veikkaan, että ei ole kuin ajan kysymys, kun lestadiolaisilta ja helluntalaisista kulteista löytyy samaa.
Onko myös muiden uskonnollisten yhteisöjen tytöt ovat vaarassa?
7121
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Trollialoitus. Miksi aloittaja haluaa johtaa lukijoitaan harhaan? Raamattu on Luojan ilmoitus ihmiskunnalle pelastukseksi. Poistu palstalta, ellei sinulla ole ASIAA.

Olet kaiketi ateisti, kenties Allerin palkkaama palstantäyttäjä eli tyhjänjauhaja. No 'fence.

Jos haluat oppia luomisesta, lue Raamattua - ajatuksella. Tosin ei se sua auta, ellet saa kutsua. Ota siis varteen.

Job:
33:22 Näin lähenee hänen sielunsa hautaa ja hänen henkensä kuolonvaltoja.
33:23 Jos silloin on hänen puolellansa enkeli, välittäjä, yksi tuhansista, todistamassa ihmisen puolesta hänen vilpittömyyttään,
33:24 niin Jumala armahtaa häntä ja sanoo: 'Vapauta hänet, ettei hän mene hautaan; minä olen saanut lunastusmaksun.'
33:25 Silloin hänen ruumiinsa taas uhkuu nuoruuden voimaa, hän palajaa takaisin nuoruutensa päiviin.
33:26 Hän rukoilee Jumalaa, ja Jumala mielistyy häneen ja antaa hänen riemuiten katsella hänen kasvojaan; niin hän palauttaa ihmiselle hänen vanhurskautensa.
33:27 Hänpä nyt laulaa muille ihmisille ja sanoo: 'Minä olin tehnyt syntiä ja vääristänyt oikean, mutta ei sitä kostettu minulle;
33:28 hän pelasti minun sieluni joutumasta hautaan, ja minun henkeni saa iloiten katsella valkeutta.'
33:29 Katso, kaiken tämän tekee Jumala kahdesti ja kolmastikin ihmiselle,
33:30 palauttaakseen hänen sielunsa haudasta ja antaakseen elämän valkeuden hänelle loistaa.

http://www.andreas.fi/uskoonTulo.htm

Äänestä
  • Pysy asiassa.

    Mene muualle tekemään nettikäännytystä tai kommentoi esille otettua keskustelun aihetta.

    Onko esimerkiksi teidän lahkossanne havaittavissa siirtymistä entistä enemmän vanhakantaisuuksiin?

    1Äänestä

  • Eihän sinulla hullulla ole kertaakaan ollut täällä mitään asiaa. Olet vainoharhainen hullu, joka uskoo palkattuihin trolleihin.

    1Äänestä

Wikipedian kun on hirveä, jonkun pitäisi pyytää sitä poistoon.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Helluntaiherätys#/media/File:Laying_on_of_hands.jpg

Ei helluntailaiset niitä kaikkein vanhakankaisempia uskovia ole.
Kiroilu helluntalaisen kuulen kannattaa välttää.
Ja niiden avoerosta puhumista.
Helluntalaissta naisten meikkaaminen on vähän niin ja näin.

Outoja puolia helluntalaisuudessa on ihmetekoihin uskominen ja kielillä puhuminen.

Ei ne mitään mörköjä ole, tavallisia syvästi uskonnollisia kristittyjä.

Äänestä

Erinomainen kysymys. Ääriuskonnolliset liikkeet ovat dogmaattisia ja hyvin autoritäärisiä. Johtajat luovat helposti "me vastaan muu maailma" -asetelman, jonka varjolla kaikki oman suljetun yhteisön väärinkäytökset salataan. Tämä on Suomessakin johtanut esimerkiksi pedofilian salailu ja käytännössä suosimiseen.

On ikävän paljon näyttöä siitä, että ääriuskovaisuus sotkee ihmisen terveen ja luonnollisen moraalin. Vanhemmilla on yleensä halu suojella lapsiaan, mutta lestadiolais-yhteisöissä vanhemmat voivat sulla omien lastensa raiskaajia.

1Äänestä

"Kreationismi edustaa paluuta vanhakantaisuuteen ja takapajuisuuteen, sekä pitää nykyaikaista koulutusta vaarana uskonnolliselle elämänkatsomukselleen ja elää uskosta ja tietämättömyydestä.
Lisäksi uskontojen vanhakantaisuuden vuoksi naisille ei suotaisi ihmisoikeuksia."

Kreationismi edustaa totuutta, eikä sillä ole mitään tekemistä vanhanaikaisuuden tai uudenaikaisuuden kanssa. Nykyaikainen länsimainen koulutus on suurelta osin paluuta takapajuisuuteen ja tietämättömyyteen ja siksi on ymmärrettävää että monet uskovat suhtautuvat sen vanhanaikaisiin oppeihin varauksellisesti. Kristinuskon ansiosta naisten oikeus on parantunut ns. pakana-ajoista.

Äänestä

"Kristinuskon ansiosta naisten oikeus on parantunut ns. pakana-ajoista. "

Turha kai tässä on pakana-aikoihin verrata, kun puhutaan kristinopin vanhakantaisuudesta.
Miten vanha se Raamattu taas olikaan?

Toisaalta taas naisen asemaa painaa kulttuuritaustat ja asiaa ei voi mitenkään tuolla tavalla yleistää. Esimerkiksi pohjoismaissa naisella on ollut vahva asema ja etelään mennessä asema huonone ja niin se on vieläkin. Jopa uskontokin on kulttuurinsa muokkaama tuote.

Kirkko ja uskonnot ovat modernisoituneet meilläkin ajan paineessa valtaosin pakon edessä.
http://www.lukio.palkane.fi/raamattunet/puhdoppi.html

No, kaikkensa se kirkko on joka tapauksessa tehnyt meidän naisten äänen vaientamiseksi seurakunnassa.

1Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kimmomoguli kirjoitti:

Tälläisen halusin nostaa pöydälle.
Aikanaanhan kreationismi tuli tuontituotteena Pohjois-Amerikasta.
Kreationismi edustaa paluuta vanhakantaisuuteen ja takapajuisuuteen, sekä pitää nykyaikaista koulutusta vaarana uskonnolliselle elämänkatsomukselleen ja elää uskosta ja tietämättömyydestä.
Lisäksi uskontojen vanhakantaisuuden vuoksi naisille ei suotaisi ihmisoikeuksia.

Onko meidän kristittyillämme jo tapahtumassa vastaavaa:
http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-2000001203591.html

"Poliisin mukaan yksikään lapsista ei ilmeisesti ole käynyt koulua ja he ovat puhuneet Kaplanista arvostavasti, ikään kuin aivopestyinä.
Poliisi on pyytänyt paikallisten amish-yhteisön tuntevien sosiaaliviranomaisten apua lasten haastatteluun."

Veikkaan, että ei ole kuin ajan kysymys, kun lestadiolaisilta ja helluntalaisista kulteista löytyy samaa.
Onko myös muiden uskonnollisten yhteisöjen tytöt ovat vaarassa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu