Alkuräjähdysteoria on keisari alasti

IkuistaKierrätystä

Mitä laajenevalle avaruudelle tapahtuu kun se laajenee?

Avauuden metrinen koordinaatisto kasvaa.

Mihin se perustuu?

Se perustuu siihen että avaruus laajenee.

Heh heh. Tuo ei ole tiedettä nähnytkään.

Laajeneva avaruus laajenee jotenkin jotenkin itseensä.

Alkuräjähdysteoria on keisari alasti.

Esko Valtaoja, Kari Enqvist, eikä Syksy Räsänen ymmärrä tätä!

https://youtu.be/CWyMycJO_lQ


Ikuista kierrätystä ikuisessa ja äärettömässä avaruudessa joka on ei yhtään mitään ja joka ei sen takia voi itse muuttua millään tavalla!


Rakkautta
1038
:)

26

439

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Oikea-on-osoite

      Nyt löysit Savorinen ihan oikean palstan. OSP höpinäsi ovat tasoltaan hyvinkin paljon samanlaisia kuin kreationistien pahnanpohjimmaisten löpinät. Ei tieteestä hajuakaan.

      • ouguogöou

        Onhan tota Savorisen savolaista kosmologiaa ja one simple principlea nähty täälläkin vuosien varrella moneen otteeseen.


    • IkuistaKierrätystä1038

      Mitä laajenevalle avaruudelle tapahtuu kun se laajenee?

      Avaruuden metrinen koordinaatisto kasvaa.

      Mihin se perustuu?

      Se perustuu siihen että avaruus laajenee.

      Heh heh. Tuo ei ole tiedettä nähnytkään.

      Laajeneva avaruus laajenee jotenkin jotenkin itseensä.

    • lisää_pohdittavaa

      Kun ilmapalloon puhalletaan lisää ilmaa, niin se laajenee ja pallon pinta-ala kasvaa. Mieti mistä suuremman pallon tarvitsema lisämateriaali tulee.
      Kun sen oivallat, niin ehkä ymmärrät hieman paremmin laajenevaa universumia.
      Toinen arvoitus; Kerro minulle mikä on pallon pinnan keskipiste.

      • IkuistaKierrätystä

        Ilmapalloon puhalletaan sisälle ilmaa ja se laajenee kolmiulotteisesti ulos päin jo olemassa olevaan avaruuteen.

        Ilmapallon pinta on kolmiulotteinen eli sillä on paksuus.

        Kaksiulotteisia olentoja, eikä maailmankaikkeuksia ole olemassa.

        Tieteellinen fakta.

        Ota kolmiulotteisesta pois paksuus ja jäljelle ei jää yhtään mitään.

        Kerro jotakin konkreettista laajenevasta Avaruudesta.

        Et pysty, eikä pysty kukaan muukaan.

        Tässä ns. asiantuntija HEILUTTAA KÄSIÄÄN fyysisesti kun yrittää kuvailla kaiken alkua ei mistään.


        https://youtu.be/7ZlIoleJkH

        Kylläpä ne kädet heiluvatkin. Miksiköhän?!?


      • IkuistaKierrätystä1038

      • IkuistaKierrätystä

      • ping.pong

        Mitä voimme sanoa valosta, jonka näemme taivaalla? Galakseja on miljardeja ja niiden takaa tuleva valo joko kiertyy niiden ohi, tai absorboituu väliaineeseen ja siitä takaisin. Absorboitunut valo kulkee edestakaisin kuin flipperin pelipallo, käyttäen yhä pidemmän matkan, ennenkuin saavuttaa havaitsijan. kohde voi näyttää etääntyvän, johtuen valon kulkemasta matkasta.


      • lisää_pohdittavaa

        Ilmapallo on kolmiulotteinen vertauskuva neliulotteisesta universumista.
        Universumi laajenee neljännen ulottuvuuden suuntaan. Neljäs ulottuvuus on aika.
        Pallon pinnalla ei ole keskipistettä, mutta pallolla on. Aivan samoin universumillakaan ei ole keskipistettä, mutta neljännen ulottuvuuden suuntaan laajenevalla universumilla sen sijaan on. Universumi laajenee ajan suuntaan ja se suunta on tulevaisuus. Neliulotteisen universumin keskipiste on sen menneisyydessä. Sen etäisyys on nyt n. 13,82 miljardia vuotta ja se on havaittavissa Hubblen teleskoopin avulla.


      • IkuistaKierrätystä

        Höpö höpö. Ilmapallo on kolmiulotteinen, mutta ilmapallon pintavertauksessa sanotaan ettei kaksiulotteinen olento ymmärrä kolmatta tilaulottuvuutta.

        Jokainen kolmiulotteinen ihminen kykenee ymmärtämään ettei kaksiulotteisia olentoja ole, eikä voi olla olemassa.

        Jos sillä on paksuus, se on kolmiulotteinen. Jos sillä ei ole paksuutta, sitä ei ole olemassa.

        Sen sijaan että ilmapallon kolmiulotteinen pintavertaus todistaisi muka sen että avaruus voi laajentua itseensä, se herättää epäilemään ettei teoriassa laajenevasta avaruudesta ole mitään tieteellistä.

        Ilmapallon kolmiulotteinen pinta venyy jo olemassa olevassa avaruudessa koska kolmiulotteisen pinnan erilliset rakenteet LIIKKUVAT jo olemassa olevassa avaruudessa suhteessa toisiinsa.

        Kerro jotakin siitä mitä sille itse laajenevalle avaruudelle tapahtuu silloin kun sen metrinen koordinaatisto kasvaa?

        Siis silloin kun se laajenee ja saa galaksijoukot loittonemaan, vaikka ne eivät liiku pois päin toisistansa.

        Ps. Tiedätkö mihin väite laajenevasta avaruudesta perustuu?

        Luuletko että joku on nähnyt laajenevan avaruuden ja sen laajenemisen?

        Luuletko että on olemassa infoa joka on peräisin laajenevasta avaruudesta itsestään? Luuletko että laajeneva avaruus säteilee infoa?


      • lisää_pohdittavaa

        Ei se mitään, jos sinä et ymmärrä. Tärkeintä, että joku ymmärtää ja tuottaa tietoa ja tekniikkaa oman ymmärryksensä mukaan.
        Mainitsen esimerkkinä vaikka GPS paikannuksen. Jos ajan suhteellisuutta ei ymmärrettäisi oikein, ei GPS paikannus toimisi.


      • IkuistaKierrätystä1038

        On ymmärretty että aika on suhteellista.

        Se ei silti tarkoita sitä että olisi ymmärretty oikein se mihin se perustuu.

        Matematiikka toimii. Hyvä.

        Mutta se maailmankuva, joka on tempaistu hatusta toimivan matematiikan ympärille, on väärä!

        Matematiikan avulla ei voi todistaa jumalien olemassa oloa.


    • Vapaa-ajattelija.2016

      Me Vapaa-ajattelijat kannatamme lämpimästi alkuräjähdysteoriaa koska keisarilta näkyy PYLLY.

      • fyysikko.vesassa

        Monesti, kun istun vessassa pytyllä, tapahtuu alkuräjähdys, jonka seurauksena syntyvä materiapilvi laajenee tilassa ja ajassa.


    • IkuistaKierrätystä

      Laajeneva avaruus on ihmisen hatustaan tempaisema Jumala johon voi vain uskoa.

      Täysin uskonvarainen käsite jota ei voi tutkia tieteellisesti sen enempää kuin suojelusenkeleitä voi tutkia tieteellisesti.

      Tieteellisesti ajateltuna se on tyhjä väite.

    • IkuistaKierrätystä

      Alkuräjähdys ei ollutkaan ainutkertainen kaiken alku.

      http://www.tiede.fi/artikkeli/uutiset/uniikki_universumi_laajenee_multiversumiksi



      "Alkuperäinen alkuräjähdyskertomus ei kuitenkaan vastaa ihmismieltä kiehtoviin suuriin kysymyksiin: Oliko ennen alkua mitään? Mikä alussa oikein räjähti? Mikä määräsi räjähdyshetken?
      Näihin asti on usein vastattu, ettei kysymyksessä ole mieltä, koska emme voi nähdä universumin alkuhetkiin. Saamme sen kehityksestä otteen vasta 380 000 vuotta synnyn jälkeen. Tuolloin alkuplasma kirkastui, valo alkoi virrata ja ydinten törmäyksissä syntynyt kosminen mikroaaltosäteily levittäytyi kaikkialle avaruuteen.


      Enää vastaus ei tyydytä. Kosmologit ovat tarttuneet ihmiskunnan perusmysteeriin, sillä peruskertomuksen elementit vaativat reivausta.
      Nykyfysiikan perusteoriaa, standardimallia, on korjattava, koska teoria ei kuvaa lainkaan painovoimaa. Avaruuden tyhjiössä piilotteleva pimeä energiakaan ei istu nykykäsityksiin. Vaikka se muodostaa valtaosan universumista, sitä on havaintojen mukaan vähemmän kuin teorioiden mukaan kuuluisi olla.
      Yhä useampi kosmologi pitää alkuräjähdystä tapahtumana, jota edelsi jokin. Uudet pohdinnat ovat tuottaneet ainakin neljä mahdollista alkua. Niistä paljon kannatusta on saanut niin sanottu ikuisen inflaation malli, joka pitää tuntemaamme universumia yhtenä monista, eli olemme vain yksi pieni osanen suuremmassa kokonaisuudessa, multiversumissa."

      • IkuistaKierrätystä

        "Näihin asti on usein vastattu, ettei kysymyksessä ole mieltä, koska emme voi nähdä universumin alkuhetkiin. Saamme sen kehityksestä otteen vasta 380 000 vuotta synnyn jälkeen. Tuolloin alkuplasma kirkastui, valo alkoi virrata ja ydinten törmäyksissä syntynyt kosminen mikroaaltosäteily levittäytyi kaikkialle avaruuteen.

        Enää vastaus ei tyydytä. Kosmologit ovat tarttuneet ihmiskunnan perusmysteeriin, sillä peruskertomuksen elementit vaativat reivausta."

        En ole koskaan ymmärtänyt miksi näitä kysymyksiä

        Oliko ennen alkua mitään? Mikä alussa oikein räjähti? Mikä määräsi räjähdyshetken?

        ei olisi saanut esittää

        ja miksi ei kannattaisi yrittää pohtia vastauksia näihin kysymyksiin!?!

        Millainen tiedemies luovuttaa ja ei edes yritä löytää vastauksia näihin kysymyksiin?

        Sellainen joka on valmis tempaisemaan hatustaan uusia käsitteitä joita ei voi ymmärtää ja joihin voi vain uskoa.


    • erttkkl

      Nuo tieteen pohdintoja! Kristitylle riittää Raamatun kuvaus luomisesta!

    • Norminatuliaisti

      Jospa avaruus itsessään on ääretön "massa", joka koostuu mm. meidän nykykäsityksen mukaisesta "universumista". Tämä universumi ehkä sai alkunsa alkuräjähdyksestä ja on nyt "laajeneva". Jospa samankaltainen prosessi on tapahtunut jo kauan sitten ja useastikin "avaruuden massassa/tilassa" ja syntyneet "universumit" ovat eri ikäisiä ja erilaisia.

      Jospa ilmapallo laajetessaan esittää samaa kehitystä eli universumimme laajenee ja vappuna voi kuulla monen "universumin" poksahteluja. Onko meidän maailmankaikkeus siis ilmaa pallon sisällä vai sen pinnan laajenemista? Ehkä avaruus onkin se puhallettava ilma, joka laajentaa universumia? Eli avaruudella on "ääretön" massa, joka venyttää universumiamme, ja laajentuessaan kuluu aikaa ja universumimme käy "elämänkaarensa" läpi muuttuen lopulta vaikka fotoneiksi, ja kaukana tulevaisuudessa monien eri universumien jätökset kerääntyy, tiivistyy, ja syntyy uusi alkuräjähdys?

    • Vastaan Mark5:n puolesta:

      "Alkuräjähdysteorioiden tutkiminen on täysin tarpeetonta ainakin niin kauan kun ihminen ei tunne Jumalaa. Kun tunnet Jumalan ja Jeesuksen, kysymykset ratkeavat kuin itsestään.

      'Alussa Jumala loi taivaan ja maan.' (1 Moos. 1:1)"

      Menikä oikein?

      • kysympä.vaam

        Minäkin vastaan Mark5:n puolesta, että mielestäni meni.

        Kannattiko luopua uskosta, kun vieläkin on oppi noin hyvin tallella?


      • kysympä.vaam kirjoitti:

        Minäkin vastaan Mark5:n puolesta, että mielestäni meni.

        Kannattiko luopua uskosta, kun vieläkin on oppi noin hyvin tallella?

        Kannatti, ehdottomasti.


    • kvsi

      Mitä mieltä olet, syntyikö alkuräjähdyksessä jotain epätodennäköistä suurella todennäköisyydellä?

      • tieteenharrastaja

        Termi "epätodennäköinen" kuvaa koetulosta, jonka sattuminen on harvinaista. Silti se voi sattua.

        Alkuräjähdyksestä, jonka jälkiä voimme havaita, on kehittynyt sangen epätodenäköinen tulos. Alkusyytä tähän kosmologit tietenkin pohdiskelevat, mutta toistaiseksi vain spekulaatioina, koska asiaa valottavia havaintoja ei ole.

        Sensijaan tuon kehityksen kululle alkuräjähdyksestä eteenpäin on vankat ja havaintoihin nojaavat selitykset. Kosmologinen spekulaatio, joka ei ota niitä huomioon, on vain perusteeton kuvitelma.


    • "Ikuista kierrätystä" on myös kreationismi. Sama luuppi nimittäin jatkuu ikuisesti kun kreationistit eivät ymmärrä, että heidän hölynpölynsä on toistuvasti kumottu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      60
      4686
    2. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      36
      2159
    3. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      51
      1678
    4. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      178
      1659
    5. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      165
      1537
    6. Sari Multala teki "riikkapurrat"

      Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.
      Maailman menoa
      278
      1372
    7. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      198
      1219
    8. Sinut mies vain haluan

      Olet kohtaloni. Kaikessa riipaisevassa rakkaudessa, sinä se olet. ❤️
      Ikävä
      87
      1142
    9. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      204
      1136
    10. Mitähän sä näit siinä akassa?

      Älä nyt vain sen kanssa ala mitään.
      Ikävä
      65
      1094
    Aihe