Alavuden Ystävänapu Ry.

Alkaanhan näitä sekaseurakuntia olemaan jo joka puolella Suomea, mitkä menee ns."fiilis" pohjalta eteenpäin, mutta että kokenut Jumalanmies, Martti Kallionpääkin lähtee näiden touhuun mukaan!

Luulisi näin pitkänlinjan seurakuntajohtajan jo tietävän, missä ajassa elämme ja mitkä on sen merkit.
7258
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Mikä jumalanmies tämä Kallionpää on?
Heiluu saman yleisuskontojen tanssitahtiin, hokien herra, herra, mutta hylkää Jumalan tahdon kirjoitukset.
Siksi kansa eksyy ja opettajat saavat suuremman tuomion, kun syöttävät Hyvän ja pahantiedonpuulta hedelmää "hyvänä", josta syövät eihät hoksaa sen happamuutta.
Aikoinaan Marttia kuuntelin, olettaen, että ollaan ok. opetuksissa, mutta kun kirjoitukset Sanasta alkoivat avautua, jouduin hylkäämään ihmisopetuksen, sekä perkaamaan ne hapatteet.
Ei se hapate muutu elämänpuuksi, vaikka kuinka leveällä hymyllä ja tunteella saarnataan.

Äänestä

Sjoen Hellareillahan on oikein oma edustajakin tangomarkkinoilla.

Äänestä

Uskonnolliset yhteisöt pirstaloituvat ja rakentuvat yhden tai muutaman johtajapersoonan ympärille.

Ja usein nämä johtajapersoonat ovat enemmän tai vähemmän kelvottomia tehtäväänsä, jolloin lyhyen kukoistuksensa jälkeen tälläiset yhteisöt kuihtuvat nopeasti pois. Näistä löytyy esimerkkejä ihan Suomestakin ja jopa lähihistoriasta. Vieläkö muistatte keitä olivat vaikkapa Markku Koivisto ja Veli Saarikalle?

Äänestä

On muuten asias sellainenkin näkökulma liittyen seurakunta asiaan, että mikäli tutkimme raamattua tarkkaan JUMALA ON JOUTUNUT TEKEMÄÄN UUDETVIRRAT kun vanhat eivät ole toimineet jo Raamatun päivinä. Alavuden Hell.rukoushuoneen vihkiäisissä 1988 juhlapuhuja varoitti vaarallisista ajoista Helluntaiherätyksen suhteen, "olemme tulossa hovikelpoiseen ikään jolloin monet hengelliset yhteisöt ovat menettäneet jotain Jumalallisesta tuoreudestaan". Monin paikoin näin on todettava, konstit ovat alkaneet kun voima on loppunut. MUTTA HERRA ITSE SANOO ETTEI VÄELLÄ JA VOIMALLA VAAN MINUN HENGELLÄ!! Myös hän (HERRA) kehottaa meitä ostamaan silmä voidetta että näkisimme ja ennen kaikkea roskat omissa silmissämme!! Herra pitää toisista huolen.

Äänestä
  • Kuka oli se juhlapuhuja?

    Äänestä

  • Edesmennyt jumalanmies Matti Rajamäki oli juhlapuhuja Alavudella 1988.

    Äänestä

Helevetin osuva nimi hulluntalaisten rahannyhtämisvirmalla...!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ErkioistaTouhua kirjoitti:

Alkaanhan näitä sekaseurakuntia olemaan jo joka puolella Suomea, mitkä menee ns."fiilis" pohjalta eteenpäin, mutta että kokenut Jumalanmies, Martti Kallionpääkin lähtee näiden touhuun mukaan!

Luulisi näin pitkänlinjan seurakuntajohtajan jo tietävän, missä ajassa elämme ja mitkä on sen merkit.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu