Mikä tarkoitus on uusien citymaasturien pyörien etupuolella olevista roiskeläpistä? Esim Crv hondassa ja Kia Sportagessa on isot roiskeläpät sekä etu, että takapyörien etupuolella, mutta molemmissa pyörän takapuolella mitättömän pienet läpyskät . Normaalistihan roiskeläpistä on hyötyä pyörän takapuolella. Onko kyseessä jokin uusi muotijuttu, jota kalkkis ei käsitä? Ovat aikas dillen näköisiäkin.
Nyky cittareiden roiskeläpät?
13
767
Vastaukset
- Arvaappa
No ehkä sama hyöty kuin aina ennenkin ja kaikissa muissakin autoissa.
Ne suojaavat auton helmoja ja kylkiä kivisuihkulta.- vanha_pru
Siis luitko kysymyksen oikein? Pyörän etupuolella olevat läpät kyseessä, ei pyörän takana olevat, joiden käyttötarkoituksen jokainen tajuaa. Nuo etupuolella olevat läpät suojaisivat auton kylkiä ainoastaa peruuttaessa yli 50km/h vauhdilla ja se tuskin on niiden idea?
Kerrohan, miten etupyörän edessä oleva läppä suojaa auton kylkiä ja helmoja kivisuihkulta, kerran olet näköjään asiantuntija?
- 27383
Siis ne pyörän etupuolella olevat sisälokarinjatkeet? Ei roiskeläpät.
- vanha_pru
Kylläpä on vaikeaa. Eli koitetaan puhua oikeilla termeillä, ettei herkille tule paha mieli. Kysymys, eli mikä tarkoitus on pyörän etupuolella olevilla sisälokarinjatkeilla? Tosin esim Kia Sportagessa nuo eivät ole sisälokarinjatkeet, vaan ihan erilliset muoviset roiskeläpät.
- Igolstadin_Rinkula
Veikkaan liittyvän aerodynamiikkaa ja ilman ohjaukseen auton alla jotenkin. Ilmanvastuksen takia nuo roiskeläpät autoista aikoinaan poistuvatkin.
- KalleMalakko
Huvittaa Kian sportagen mainos, jossa näkyvästi kerrotaan autossa olevan roiskeläpät edessä ja takana? Nuo läpät ovat aivan onnettoman lyhyet, eikä niistä ole mitään hyötyä.
- höpinäääää
Veikkaisin niillä haettavan jotain off road katuuskottavuutta.
- Säälittäväää
Miten ne lisäävät jotain offroad katu-uskottavuutta?
Missään ns. oikeassa maasturissa ei ole mitään eturoiskeläppiä. Usein ei minkäänlaisia roiskeläppiä.
Tuntuu että ketjun aloittajalla on nyt jostain syystä kovasti antipatioita katumaastureita kohtaan.
- Ilmanohjaimet
Ne pienentävät ilmanvastusta ohjaamalla ilmavirtaa pois renkaan edestä. Pienemmästä ilmanvastuksesta aiheutuu pienempi kulutus. Pienempi kulutus vähentää autoveroa, ajoneuvoveroa, ja on muutenkin hyvä asia markkinoinnissa.
- muissakinautoissa
Omassa farmariautossani on ihan samanlaiset. Varmaan sitten aika monessa uudehkossa autossa on. Itsekin olen ihmetellyt moisia. Oikeita roiskeläppiä ei ollut ennenkuin ne asennettiin erikseen. Ainakin täällä peräkylillä tosi tarpeellinen varuste. Muuten on äkkiä maalit hiekkapuhallettu pois.
- 5647382902
Takarenkaan edessä oleva läppä suojaa takapyörän jarruosia etupyörästä sinkoavilta kiviltä. Eturenkaiden etuläppä on paremminkin aerodynamiikkaa parantava ilmanohjain.
- kulliiiik
Eikö olisi järkevämpää laittaa etupyörän taakse läppä suojaamaan takajarruosia.
- Anonyymi
Mitäs mieltä katumaasturikuskit ovat siitä, onko roiskeläpistä hyötyä kivien ja kuran osalta? Siis varsinaiset pyörien taakse laitettavat läpät. Kai ne heikentävät ainakin auton aerodynamiikkaa eli lisäävät kulutusta ja heikentävät kulkua?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271964
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001710Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy571350Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?761298Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M311028Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47926Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm51923Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet44882- 108850
- 72833