Onko finnsbacka hyvä paikka asua?

Terve kyselisin nyt että onko minkälainen paikka asua? Tarjottiin sieltäin asuntoa sato kylläkin mutta pakko muuttaa länsimetron aiheuttamia vuokrankorotuksia pakoon. Haluaisin vain tietää onko mesta villilänsi? T suvelassa asunut joskus...
10873
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

On hyvä paikka asua, toki tääläkin on hyvin erillaisia taloyhtiöitä. Kaikki on lähellä, eli luonnon keskellä lähes keskellä kylää

Äänestä
  • Luonto ainakin on riittä,miin tarjolla hyvin lähellä. Kuten melkein missä päin tahansa knummea. Sen suhteen voisi suositella montaakin paikkaa.

    Äänestä

Lukkarinmäki olis paikkana.. eniten aina pelottaa juuri väkivaltaiset riehujat ja nistit vaikka niitä joka paikassa on.. ihan töissä käyviä ollaan eli en pahoista sakeista tiedä.. en vain halua minnekkään villiinlänteen muuttaa siksi kyselen. Kun tuo tarjottu asunto olis tosi ihana. Mut just se olis kanssa kivaa et sais nukkuu yöt rauhassa kun herätykset 05.00 kiitos asiallisista vastauksista. Ja tosiaa olis kiva ettei fillaria heti pöllittäs tai asuntoo mentäs sisää... kiitos asiallisista vastauksista

Äänestä
  • Naapureita nyt ei voi valita oikein missään paikassa. Huonolla tuurilla on paskat naapurit vaikka aluisit missä.

    Äänestä

Jaaahas taas on trollia liikenteessä? Olis kiva tietää oikeita kokemuksia niinkuinmuutama jo tullut :)

Äänestä

Jos olet tosiaan Suvelassa asunut, niin pärjäät myös Finnsbackassa. Palvelut on lähellä.

Äänestä

Asunut 16 vuotta perhe kans, hyvä paikka.

Äänestä

Finncbackan Urheilukentän suunnasta Fyyrille käveltäessä Eerikinkalliota , löytyy sieltä eläväisiä vuokra-asuntoja, jotka vilisee kesäisin lapsia ja huokuvat näin elämää. Jatkettaessa tästä eteenpäin jatkuu Eeerikinkallio edelleen kävelytienä, joka toimii kohtuu kovaa vauhtia ajavien autojen kulkuväylänä, sekä parkkipaikkana , jossa toki näiden autoilijoiden lisäksi asuu pääasiassa ainoastaan sekavassa mielentilassa olevia vanhuksia.
Rinne on tästä kohdin kävelytietä vajonnut jo useita kymmeniä senttejä, jossa tuntuu seuraavaksi olevan mittava kaukolämpöverkon remontti, mikäli kunta ei puutu tilanteeseen ajoissa, mikä taitaa olla jo myöhäistä.

Vuokratalonyhtiöt siis alueella aivan ok myös lapsiperheille, mutta aluetta noin muuten tuskin kukaan suosittelee kenellekkään, myös vain kyseisen kävelytiellä tapahtuvan kova vauhtisen autoliikenteenkään takia.

Äänestä
  • Kyseisen Eerikinkallion kävelytien rinteen vedenohjaus on muutaman viimevuoden aikana talvikunnossapito toimien yhteydessä poistettu ja syksyllä 2024 vielä poistettiin kaivinkoneella sen viimeisimmätkin rippeet kaivamalla tontin kulma auki, niin että tontille valuu nyt myös osa Eerikinkallio 2 rinteen alapäästä alkavan kävelytien asfalttiosuuden hulevesistä.
    Kyseessä ilmeisesti Kirkkonummen kunnan oma tontti, sillä muutenhan näin laajamittaisten hulevesien ohjaaminen olisi täysin lainvastaista toimintaa, niin kuin se toki ainoastaan sitä onkin.

    Äänestä

Antaa veden valua, sillä kyseessä ei ole kunnan vaan yksityinen tontti jossa toki käydään yhtiökokouksia, mutta niissä ei myös ymmärtääkseni noudateta yhteisiä päätöksiä ja siksi sitä kutsutaan meillä Kirkkonummen martoissa Finnsbackan perseenreiäksi.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


MietteliäS999 kirjoitti:

Terve kyselisin nyt että onko minkälainen paikka asua? Tarjottiin sieltäin asuntoa sato kylläkin mutta pakko muuttaa länsimetron aiheuttamia vuokrankorotuksia pakoon. Haluaisin vain tietää onko mesta villilänsi? T suvelassa asunut joskus...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu