http://www.mtv.fi/uutiset/ulkomaat/artikkeli/yle-tulivuori-hekla-uhkaa-purkautua-rajusti-islannissa/5956768
Odotettavissa raju purkaus.
Odotettavissa raju purkaus.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Hekla on vielä pientä tuhinaa siihen verrattuna kun Yellowstonen supertulivuori lopulta laulaa äänensä selväksi. Paine superkalderassa on noussut jo vuosia ja maan kohoaminen kiihtynyt ennennäkemättömiin mittoihin. Yellowstonen superpurkaus on lisäksi tilastollisesti pahasti myöhässäkin jo. USGS Seuraa Yellowstonea silmä kovana koko ajan.
Meidän aikanamme. Mutta totta silti, moinen purkaus tappaisi miljardeja ympäri maailmaa. Tosin moisten tulivuorien purkautuminen on ennustettavissa vain useiden tuhansien vuosien tarkkuudella. Joten vaikea sanoa mitään.
Jaa vai oikeen MILJARDEJA?! :)
Eli siis KAIKKI!? Vai?
Seuraukset koskisivat koko maapalloa hyvin rajusti.
Yellowstonen aika voi olla milloin vain, luulisin.
http://www.rense.com/general31/overdue.htm
When will it next erupt?
Scientist have discovered that the ground in Yellowstone if 74cm higher than in was in 1923 - indicating a massive swelling underneath the park. The reservoir is filling with magma at an alarming rate. The volcano erupts with a near-clockwork cycle of every 600,000 years. The last eruption was more than 640,000 years ago - we are overdue for annihilation.
Yellowstone on saanut kerätä painetta jo 40 000 vuotta yliaikaa, joten seuraava pamaus on supermassiivinen ja se lähestyy kovaa vauhtia. Hekla ei ole yhtään mitään!
Jos ennustus meni pieleen 40000 vuotta se saattoi mennä pieleen toiset mokomat. Eli "pian" kosmisessa mittakaavassa mutta aika vastaa ihmisen kannalta lähes tunnettuna pidettyä nykyihmisen maanpäällisen taivalluksen aikaa.
Tai sitten Yellowstone saattaa paukauttaa korkkinsa taivaalle milloin tahansa, jopa huomenna. Supertulivuorten purkausten ennakointi on oikeastaan mahdotonta koska ratkaiseva tekijä on sellainen jota ei edes voida mitata luotettavasti, eli magman ja kaasun välinen seossuhde magmasäiliössä. Nopea maan kohoaminen magmasäiliön kohdalla kertoo yleensä kaiken tarpeellisen.
Yellowstone ei muuten ole edes ainoa purkauskandidaatti kun puhutaan supertulivuorista. Toba on yhä ihan yhtä aktiivinen samoin kuin useampi muukin superkaldera.
Hekla on saanut aikanaan aikaan Vei 5 :n purkauksen.
Lentokoneeseen en lähde, enkä muutenkaan kauas kotoa. Minne menee, sinne jää jos Hekla purkautuu ja rajusti.
Ennustaminen, etenkin tulevaisuuden, on tosi vaikeaa, ellei mahdotonta.