Mahdollisuus raskauteen?

Voieii

Hei! Oon 18v tyttö ja mietin voiko raskaus olla mahdollinen, sillä harrastin suojaamatonta seksiä. Minulla on e pillerit käytössä ja ennen tätä suojaamatonta yhdyntää olin kerennyt syömään uudesta yaz e pilleri liuskasta 6 pilleriä. (Olin aloittanut uuden liuskan 14.6 ja yhdyntä oli 19.6 illalla ja toisen kerran yöllä. Otan e pillerit iltaisin ja sinä iltana otib sen yhdyntöjen välissä.) Ongelma on se, että yhdyntöjä seuraavana päivänä eli 20.6 unohdin ottaa pillerin silloin illalla ja sain otettua sen vasta 21.6 päivällä ehkä klo 16 aikoihin.
Voiko raskaus siis olla mahdollinen?

3

222

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Voieii

      Lisään vielä että olin aloittanut uuden liuskan suoraan ilman että söin lume pillereitä aiemmasta, koska aiemmassa liuskasta otin pillereitä väärään aikaan ja ohjeista luin että uusi laatta aloitetaan suoraan ilman, että lume pillereitä otetaan.

    • tarkkuutatarvitaan

      E-pillereiden kohdalla raskaus on aina mahdollinen, mutta se on hyvin pieni noin prosentti sataa naista kohden vuodessa.

      Sinä olet käyttänyt jotain pillereitä, tosin hiukan huonosti. Oletan, että noiden pillereiden tehoa on elimistössäsi jäljellä. Olet syönyt uusia pillereitäsi kuusi vuorokautta onnistuneesti. Sitten tuli yksi päivä, jolloin unohdit ottaa tabletin

      Luitko ohjeet? Eli otit eilen unohtuneen tabletin ja eilisen tabletin? Silloin ehkäisy on kunnossa. Jos et ottanut, ehkäisyteho on lievästi heikentynyt. Jos sinulla on vielä eilinen tabletti ottamatta, suosittelen, että otat sen nyt ja tämän päivän tabletin oikeaan aikaan illalla.

      Monesta syystä johtuen tablettien ehkäisyteho ei ole merkittävästi alentunut. Jatka niiden säännöllistä käyttöä.

      Jos edelleen unohtelet pillereitä, niin keskustele muista ehkäisymahdollisuuksista lääkärin kanssa.

    • Tyytvaimo

      Voi olla raskaus mahdollinen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2250
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      67
      861
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      835
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      22
      832
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      538
      761
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      80
      687
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      650
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      600
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe