Hei! Oon 18v tyttö ja mietin voiko raskaus olla mahdollinen, sillä harrastin suojaamatonta seksiä. Minulla on e pillerit käytössä ja ennen tätä suojaamatonta yhdyntää olin kerennyt syömään uudesta yaz e pilleri liuskasta 6 pilleriä. (Olin aloittanut uuden liuskan 14.6 ja yhdyntä oli 19.6 illalla ja toisen kerran yöllä. Otan e pillerit iltaisin ja sinä iltana otib sen yhdyntöjen välissä.) Ongelma on se, että yhdyntöjä seuraavana päivänä eli 20.6 unohdin ottaa pillerin silloin illalla ja sain otettua sen vasta 21.6 päivällä ehkä klo 16 aikoihin.
Voiko raskaus siis olla mahdollinen?
Mahdollisuus raskauteen?
3
181
Vastaukset
- Voieii
Lisään vielä että olin aloittanut uuden liuskan suoraan ilman että söin lume pillereitä aiemmasta, koska aiemmassa liuskasta otin pillereitä väärään aikaan ja ohjeista luin että uusi laatta aloitetaan suoraan ilman, että lume pillereitä otetaan.
- tarkkuutatarvitaan
E-pillereiden kohdalla raskaus on aina mahdollinen, mutta se on hyvin pieni noin prosentti sataa naista kohden vuodessa.
Sinä olet käyttänyt jotain pillereitä, tosin hiukan huonosti. Oletan, että noiden pillereiden tehoa on elimistössäsi jäljellä. Olet syönyt uusia pillereitäsi kuusi vuorokautta onnistuneesti. Sitten tuli yksi päivä, jolloin unohdit ottaa tabletin
Luitko ohjeet? Eli otit eilen unohtuneen tabletin ja eilisen tabletin? Silloin ehkäisy on kunnossa. Jos et ottanut, ehkäisyteho on lievästi heikentynyt. Jos sinulla on vielä eilinen tabletti ottamatta, suosittelen, että otat sen nyt ja tämän päivän tabletin oikeaan aikaan illalla.
Monesta syystä johtuen tablettien ehkäisyteho ei ole merkittävästi alentunut. Jatka niiden säännöllistä käyttöä.
Jos edelleen unohtelet pillereitä, niin keskustele muista ehkäisymahdollisuuksista lääkärin kanssa. - Tyytvaimo
Voi olla raskaus mahdollinen
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?6098072Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.3423080Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi4052176- 1281337
- 311303
Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."
Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl51219Kuka on mystinen heppamies?
Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel1081128- 911073
Olet vieläkin täällä
Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h651055- 46923