Embuske puhuu kerrankin asiaa
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2016062221777984_uu.shtml
Tätä mieltä olen itsekkin ollut.
Puhutaan mielellään pahuudesta ja ahneudesta mutta aina muiden.
Justiinsa näin.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2016062221777984_uu.shtml
Tätä mieltä olen itsekkin ollut.
Puhutaan mielellään pahuudesta ja ahneudesta mutta aina muiden.
Justiinsa näin.
Vastaukset 3
Vanhimmat
>> Puhutaan mielellään pahuudesta ja ahneudesta mutta aina muiden. <<
Totta. Kun konservatiivien tahtiin hyppelevä marionetti-arkkipiispa pyysi homoilta anteeksi, niin hän pyysi anteeksi Ensin Yhteiskunnan ja vasta sitten kirkon puolesta. (joka koko paskan sorrosta on vastuussa)
Millä hlevetin mandaatilla tuo takinkäännön Suomenmestari pyysi anteeksi muiden kuin konservatiivien hallitseman kirkkonsa nimissä! Kuten minun puolestani. Ei millään!
Mäkinen olisi voinut kannattaa spn-lakia jo ennen eduskunnan äänestystä, mutta kun hänen puheensa tulkittiin niin, niin hän sanoi, ettei hän ole ottanut asiaan kantaa.
Mäkinen on selkärangaton paskiainen, joka muuttaa mielipiteensä aina sen mukaan mikä sillä hetkellä näyttää olevan voitolla.
Mäkinen on mielestäni moraaliton mulkku ja piste.
Lisään vielä, että jos arkkipiispana olisi ollut homoavioliittoa selkeästi vastustava Miikka Ruokanen, niin kunnioittaisin hänen kielteistä kantaansa paljon enemmän, kuin Mäkisen takinkääntelyä.
Olihan Enbuskella tarinaa.
”Ahneudesta on tullut kirkonmiesten turvasana, josta puhutaan useammin kuin Jeesuksesta. Siis muiden ahneus. Ei tietenkään kirkon.”
Voisin sanoa että tämä on totta. Kirkon pitäisi päästä turhasta varallisuudesta ja ohjata varat perustyöhön. Organisaatio on aivan liian raskas ja sitä myöten tulee kalliiksi. Mutta ahneudesta on puhuttava, se on aikamme yksi suurimmista synneistä.
”Kun Suomelta jäi veroparatiisien takia verotuloja saamatta, kovimpia kivenheittäjiä olivat kirkko ja ay-liike.”
Taisi karahtaa kiveen. En kyllä kirkon taholta kuullut juuri mitään, olisi voinut olla järeäpääkin jyrinää. Enbuske puolustaa veronkiertäjiä ja kavaltajia jostain syystä. Rahaa jäi saamatta monin verroin enemmän kuin mitä turvapaikan ja pakolaisten toimintaan ikinä menee.
”Ilman kovia veroja maksavia yrityksiä meillä ei olisi nykyistä yltäkylläisyyttä…”
Tunnetusti suuret yritykset saavat verohelpotuksia ja maksavat vähän veroja – ovat sellaisia loisia yhteiskunnassamme. Voitot valuvat niiden taskuun, jotka eivät ole edes suomalaisia tai joilla on jo sitä ennestään enemmän kuin riittävästi. Kyllä niitä veroja maksavat pienet yritykset ja palkanansaitisijat.
”Totta kai kirkon viinasummat olivat pikkuruisia. Toimittajat juovat saman verran aamupalaksi. Ero on, että kirkossa juodaan kuolemanpelkoisten köyhien mummojen rahoja.”
Olipa halventaa kaikki uskovia kohtaan. Kyllä siihen kirkkoon kuulutaan vähän muista syistä, sillä eihän se taivaspaikkaa takaa VIP korteilla kuten eräät yhteisöt. Mutta siinä Enbuske on oikeassa, kirkon alkoholin kulutukseen on kiinnitettävä huomiota ja jokaisen on syytä maksaa itse juomisensa.
”Rahojemme lisäksi kirkko on varastanut perinteemme. Juhannus oli alun perin skandinaavien kesän valoisimman ajan juhla. Silloin juhlittiin säänjumala Ukkoa, sadon ja hedelmällisyyden varmistamiseksi.”
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2016062221777984_uu.shtml
Tarkoittaa että kristinusko on ”varastanut” suomalaisen vanhoja perinteitä. Kyllä. Tämä olisikin mielenkiintoinen keskustelun aihe niiden kanssa, jotka ovat sitä ”rajakkien” porukkaa – mikä on todellista suomalaista kulttuuria ja johon ei todellakaan kristinusko kuulu.