MV-lehti on menettänyt Venäjän tuen, mutta älkää panko nyt päätänne pensaaseen, sillä täysin varmaa on se, että Venäjä perustaa uuden valemedian korvaamaan Venäjän propaganda-aseeksi paljastuneen MV-lehden! Ei kestä kauaa kun joku uusi Putinistinen ja Venäjälle ystävällinen lehti alkaa ilmestyä Suomeksi ja sama paska jatkuu mitä MV-lehti harjoitti.
Suomessa pitäisi tehdä poliittisia ratkaisuja Venäjän äänen vaijentamiseksi ja estää Venäjää vaikuttamasta millään tavalla Suomessa yhtään mihinkään. Venäjä on yksiselitteinen vihollinen ja suomalaisten tulee olla valmiita sotimaan tätä vihollista vastaan kaikin keinoin aina. Rajanaapurina Venäjä on täysin kelvoton diktatuuri ja roistovaltio.
Suomessa pitäisi tehdä poliittisia ratkaisuja Venäjän äänen vaijentamiseksi ja estää Venäjää vaikuttamasta millään tavalla Suomessa yhtään mihinkään. Venäjä on yksiselitteinen vihollinen ja suomalaisten tulee olla valmiita sotimaan tätä vihollista vastaan kaikin keinoin aina. Rajanaapurina Venäjä on täysin kelvoton diktatuuri ja roistovaltio.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Viki viki viki viki, miksi trolli vikisee noin pahasti?
Ei se ole mitään trollausta varoittaa Venäläisten toiminnasta Suomessa. Internet on paikka minne Venäjän on hyvin helppoa perustaa uusi valemedia jota Suomen venäjämielinen äärioikeisto sitten alkaa seuraamaan.
Venäjä on vajakki
Venäjä tekee salaisia iskuja Suomeen!!!
Vanjan desantit vaikuttavat netti-foorumeilla yleiseen mielipiteeseen mm. NATO vastaisuudella!
Asiantuntijat epäilevät, että Venäjän "haamukirjoittajat" yrittävät vaikuttaa yleisiin mielipiteisiin Suomessa.
mediassa on noussut viime aikoina esiin epäilyjä siitä, että joukko henkilöitä tehtailisi ammattimaisesti Venäjän valtiolle myönteisiä kommentteja verkkolehtien keskustelupalstoille.
IL kommenttipalstalle on kohdistunut Kremlille myötämielinen kampanja.
venäläisten, keskustelua verkossa provosoivien, nettitrolleiksi kutsuttujen henkilöiden kohteeksi.
Venäläismedia ja venäläiset hakkerit ovat selvittäneet, että valeprofiileja netissä käyttävät "haamukirjoittajat" tehtailisivat palkkaa vastaan blogitekstejä, kommentteja uutissivustoille ja päivityksiä sosiaaliseen mediaan eräässä Pietarin lähistöllä sijaitsevassa "internet-tutkimuskeskuksessa".
Suomen Nato-keskustelu kuumensi
Venäjään oleellisesti liittyvät aiheet, kuten Ukrainan kriisi ja Suomen mahdollinen Nato-jäsenyys, ovat saaneet tunteet kuumenemaan myös suomalaisten uutissivustojen keskustelupalstoilla ja sosiaalisessa mediassa.
Asiantuntijat arvioivat Ilta-Sanomille, että kyse ei ole välttämättä pelkästään tavallisesta lukijoiden ja some-käyttäjien ajatustenvaihdosta.
Maanpuolustuskorkeakoulun strategian laitoksen johtaja, everstiluutnantti Torsti Sirén uskoo, että Venäjään linkittyvät haamukirjoittajat ovat voineet kohdistaa toimintaansa myös Suomeen.
Näin voi olla ilman muuta. Sosiaalisessa mediassa näitä liikkuu. Kerran kommentoin jossain verkkouutisessa turvallisuuspolitiikkaa. Kaksi ihmistä kommentoi kirjoitustani venäläisellä propagandalla. Heistä toinen oli Pietarista.
epäilyksiä, että taustalla olisi Venäjään liittyvä suunnitelmallinen toiminta.
Trollit ja haamukirjoittajat pyrkivät vaikuttamaan kirjoituksillaan yleiseen mielipiteeseen, Sirén arvioi.
Tarkoitusperä on se, että omaa agendaa pyritään tuomaan esille tai hajauttamaan keskustelua suuntaan, joka palvelee lähettävää tahoa.
"Rahaa on selvästi käytössä"
venäläisiin trolleihin perehtynyt suomalaisasiantuntija kommentoi asiaa Ilta-Sanomille
Trollien tehtävä on hämmentää keskustelua keskustelupalstalla
Asiantuntijan mukaan venäläisten trollien toiminta on "systemaattista ja organisoitua" ja jollakin tavalla linkittynyttä Venäjän valtioon.
yksi keino on levittää ympäri maailmaa uutissivustojen keskustelupalstoilla ja sosiaalisessa mediassa Venäjän kannalta myönteisiä uutisia
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288700525644.html
Aloittaja kärsii ilmiselvästi jonkin asteisista mielenterveysongelmista. Sinänsä kyllä ironista, että MV:tä vastustavat hemmot syyttävät sitä jatkuvasti rasismista, mutta haukkuvat sitä itse rasistisilla termeillä ja kehittelevät ennakkoluuloihin perustuvia salaliittoteorioita. :P
Ei se ole mitenkään mielisairasta varoittaa Venäjän toiminnasta ja vihata Venäjää ja venäläisiä. Venäjä on vihollinen eikä mitään muuta sen lisäksi. Ennakkoluulot ja rasismi Venäjää ja venäläisiä vastaan on hyvää valkoista rasismia, jonka tarkoitus on vahingoittaa Venäjää ja satuttaa venäjämielisten tuntoja. Haluan romuttaa tarkoituksella Suomen ja Venäjän välit jotta Suomi olisi parempi liittolainen länsiliittoumalle eli EU:lle ja NATO:lle.
Juuri tällaisten kirjoitusten perusteella sinua ei voi pitää minään muuna kuin höynähtäneenä trollaajana.
Venäjä on suomen suuri ystävä ja kauppakumppani ja toisinpäin. Ja suhteita on tietysti vaalittava. Pres.Niinistön kutsusta arvoisa idän päämies tulee suomeen vierailulle kohtapuoliin.
Se hyvä tuosta MV-lehdestä on ollut että muu media on lopettanut ainakin suurelta osin itsesensuurin Suomesta. Moni lehti esim. kirjoittaa asioista suoraan, kun vielä runsas vuosi sitten niistä ei hiiskuttukaan.
Millaisiin asiohin viittaat? Mistä aiheista, ja mitkä lehdet, nyt kirjoittelevat suoraan ja olivat vuosi sitten hipihiljaa?
Eaim. iltasanomat!
Hyvä huomio. Kerta kaikkiaan "laadukkaan" valtamediamme omavalvonta ei toiminut enää lainkaan.. vaan uussuomettuivat omiin poteroihinsa.
Osoittaa säälittävää tyhmyyttä sellainen silmien sulkeminen.
Ehkä kannattais aloittaa siitä, et sais tänne julkaistua edes sen ensimmäisenkin linkin MVstä joka on Venäjämyönteinen? :)
Mut tuntuu suuria vaikeuksia saada edes sitä aikaseksi?
Joten: Oisko se psykiatrin vastaanotto kuitenkin se paras lähtökohta aloittajan mielenterveysongelmiin? :)
Ryssät ovat ammattilaisia myyräntyössä, joten eivätköhän ne jotain uutta keksi MitäVittua:n jälkeenkin.
Valtamedian ja Ylen tiedotussuunniteltu indoktrinaatiouutisointi tarvitsee ehdottomasti jonkinlaisen vastapainon, jottei menonsa aivan äärisuvakistiseksi ylly.
MV-lehden kansalta saama suosiokin kertoo jo sen.