Tässä on hyvää aikaa vielä kerrata kuinka pitää toimia, kun ensimmäinen tulipalo syttyy tunnelissa. Video on siis Vuosaaren sataman tunnelista, mutta ohjeet luultavimmin pätevät myös Rantatunnelissa.
http://www.portofhelsinki.fi/instancedata/prime_product_julkaisu/helsinginsatama/embeds/helsinginsatamawwwstructure/13533_Vuosaari_Tunneli_03_Tulipalo.wmv
http://www.portofhelsinki.fi/instancedata/prime_product_julkaisu/helsinginsatama/embeds/helsinginsatamawwwstructure/13533_Vuosaari_Tunneli_03_Tulipalo.wmv
Vastaukset 11
Vanhimmat
Nyt kun tunneli on jo käytössä, niin on syytä kerrata toimintaohjeet.
Juu, ne tulipalothan on jokapäiväisiä, joten kannattaa joka aamu ennen tunneliin ajamista kerrata nuo ohjeet.
Jälkikäteen on hankalampi kerrata. Kissalla on toki useampi elämä, mutta suurimmalla osalla tunnelissa kävijöistä ainoastaan yksi.
Ei mitäån hätää, kun siellä on ne savunhallintapellit.
Mikä siellä tunnelissa saa auton tärisemään kuin jossakin resonanssissa?
Ota rauhoittavia niin tärinä lakkaa...
Tänään oli taas tulipalo tunnelissa, joten kerrataanpa.
http://yle.fi/uutiset/3-9340360
"Tunnelissa palaa – toimi näin!
Aloita aina siitä, että kytket autosi hätävilkut päälle!
Älä lähde perä edellä takaisin tulosuuntaasi!
Tunnelissa ei saa tehdä u-käännöstä eikä peruuttaa.
Jos sinun on pakko pysähtyä, sammuta auton moottori!
Älä jää autoon odottamaan!
Poistu hätäpoistumisreitille turvaan!"
Jos olet epävarma, mistä on kysymys, jätä autosi ja pakene
On hyvä pitää syanidikapseli mukana jotta voi puraista sitä ennenkuin palaa kuoliaaksi...
Ja puhelin, jotta voi soittaa mammalle viimeisen puhelun.
Soita se aina, kun ajat tunneliin