Teollisuus ei enää palaa Sunderlandiin

Ei vaikka työväenluokan illuusioissa eläneet juntit niin kuvittelevat. EU ei ole syy vaan seuraus siitä että Eurooppa heikkeni kahdessa maailmansodassa. Eurooppa on auringonlaskun maanosa, Britannia mukaanlukien.
461
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

sinun "faktasi" on suunnilleen ripulipaskan arvoinen.
Eurooppa rakentui valtavaksi menestykseksi
2. mm sodan
jälkeen kun saatiin hitler pois elävien kirjoista.

teollisuus palaa myös suomeen kiinasta, ei siellä
tarvita suomalaisiyrityksiä-
osaa ne itsekin tehdä
työt ja raha ei olopu.

Äänestä
  • Euroopassa on tarpeeksi ostovoimaa että myös poliittista yksimielisyyttä sille, että teollisuus voitaisiin palauttaa.

    Mitä tarvitaan? Yksinkertaisesti suojatulleja. Jokainen yritys, joka on EU:n sisällä, mutta ajattelee käyttävänsä hyväksi sitä, että vie työpaikat alipalkattuihin kehitysmaihin ja toisaalta edelleen kuvittelee tuovansa ne tuotteet entisillä kalliilla hinnoilla EU:n sisämarkkinoille, tulisi laittaa suojatullien piiriin. Kehitysmaihin nämä yritykset eivät yksinkertaisesti siitä syystä siirry, että ne tarvitsevat edelleen EU:n sisämarkkinoita myydäkseen tänne, jossa on sitä ostovoimaa.

    Harva tietää sitäkään, että Kiina ei ole luopunut suojatulleista. EU on ainoa, joka näitä harhaoppisia vapaakauppoja noudattelee. Yksinkertaisesti ilmaistuna se, mitä palkoissa voitetaan, suojatulleissa hävitään. Kas näin on ratkaistu ongelma tältä osin. Asiaa ei vain ole saatu EU:n sisällä ratkaistua, koska EU on samaisten yritysten liekanarussa.

    Huvittavaa tässä onkin se, että EU:ta on markkinoitu pian 25 vuotta esim. vasemmiston piirissä kannattajakunnalle juuri sillä, että EU rajoittaa pääomien mellastamista. Ja katinkontit, on käynyt juuri päinvastoin. Tämä keissi paljastaa hyvin, miten EU:ta myydään edelleen mielikuvilla, jotka eivät vastaa todellisuutta.

    Äänestä

..juuri työväestö halusi EU:n ja konservatiivit vastustivat. Cameron itse ei ole koskaan halunnut menettää brittiläisyyttään manermaan vouhotuksille.
Monet olivat samalla kannalla, ennenkuin EU näytti, että siellä menestyvät vain harvat ja valitut. ja manjaana valtiot varastavat hiillittömästi. Englanti nousee nopeasti EU:n aiheuttamasta aallonpohjasta.
Britit ponnistavat ja saavat siitä lisää puhtia..

Äänestä

Euroopan alueella pienenevä kansa oli vahvuus, eikä heikkous. Niin pitikin tapahtua. Vähemmän väkeä, tällä teknologialla olisi ollut MENESTYS.

Perusteollisuus oli kuolemassa, mutta tilalle oli tulossa energiatekniikka ja muu high tech...

eu:n nouseva palkkataso tappoi sen kehityksen. Maiden omat persoonalliset tuotteet on tapettu, ne joilla ennen tehtiin kauppaa. Ne jotka olivat maiden vahvuudet.

Aasialaiset pöllii kaikki innovaatiot ja tuottavat ne superhalvalla - ja myyvät meille - tänne missä ne keksittiin.

EU:n säännökset ja yhteinen valuutta oli piste iin päälle.

EU:n sisällä oli omat halpismaat: itäblokki, joka olisi saanut teollisuuden ja työnjako olisi voinut olla euroopan sisällä.

Olet oikeassa, tuhoa on jo tehty. Teollisuus ei palaa, ei ainakaan heti.
EU pitää purkaa tästä muodostaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


zxcvbnmk kirjoitti:

Ei vaikka työväenluokan illuusioissa eläneet juntit niin kuvittelevat. EU ei ole syy vaan seuraus siitä että Eurooppa heikkeni kahdessa maailmansodassa. Eurooppa on auringonlaskun maanosa, Britannia mukaanlukien.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu