Minulla on Fiat Ducato 1,9 td v. 2000 asuntoauto. Kaipaisi moottorista vähän lisää tehoa. Pitkät mäennousut meinaavat olla liikka, nopeus putoaa niin, että haittaa muuta liikennettä. Itselle vauhti kyllä riittäisi ja onhan siinä pienempiäkin vaihteita. Kuitenkin maltillinen tehon lisäys voisi olla paikallaan. Onko mahdollista, mitä pitäisi tehdä. Vaikuttaako kulutukseen, moottrin kestävyyteen, mitä muuta pitäisi huomioida. Kuka olisi osaava tekijä.
tehon puute
voikolisätä
382
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Minulla on Fiatissani 3.0l mylly nokalla ja ropottivaihteet täällä Kuopiossa. Kyllä menee Puijolle ,niin että heilahtaa
Tuo noissa 1,9l-koneella varustetuissa vehkeissä on haittana, eli tehon puute. Ja lisäksi noissa moottorit ja vaihdelaatikot on aikas herkkiä hajoamaan. Meillä duunissa ainakin useimmat remonttiin tulevat asuntoautot on juuri noita vaihdelaatikko-/konerikkoisia 1,9l-dieselillä varustettuja karavaanivehkeitä. Yksinkertaisesti tuo konekoko on liian pieni noihin hommiin.
Lastutus voisi olla yksi keino, millä saisi ainakin vähän noita tehoarvoja korkeammalle.
Henkilömallin dieseleissä tuolla tavoin ainakin saa aika hyviäkin teholisäyksiä tehtyä.
Muuten periaatehan on se, että moottorin virittäminen aina lisää kulutusta ja heikentää sen kestoa.
Periaatteessa mikä tahansa korjaamo voisi olla ihan hyvä paikka asioida ko asian tiimoilta, mutta kannattaa varmaan ottaa yhteyttä johonkin firmaan, jotka ovat erikoistuneet matkailuajoneuvoihin. heiltä ainakin saa varmaan tarkemminkin neuvoja ko asiaan.
Vittu kato ! Jos sä vaihta koko kosla isompaan..... 2.3 -07 jo vain alkaa tehoja löytymään ja kulutus säilyy 9 litrassa.