ostaisin perämoottorin (15hp) merelle. En kyllä tiedä moottoreista paljoakaan. Millaista konetta suosittelette? Yamahan 2 tahti kone kyllä kiinnostaa.
Vastaukset 19
- OstaParas
Honda BF15
- OtaHonda
Moi! Ota honda tai yamahan 4 tahtivalikoimasta. Älä ota etec tms äänekäs ja epä
luotettava 2 tahtimoottori.- ITEooTOllu
Äänekäs ja epäluotettava, jos muistat.
- Teuvoo
Olisiko syytä hankkia siihen 6m puiseen veneesesi tehokkaampi kone ?
15 hp saa sen juuri ja juuri satama-altaasta ulos. - Painavavevne
Noin painavavene vaatii kunnon 15hv neltahtin. Evinrude ei sovi merelle
koska syöpyy ja sotkee vesistön savulla ja öljyllä. Muutenkaan vajaatahtinen etecci
ei jaksa nostaa isoa 6m venettä pintaan.- AhahHYVÄkunSINÄ
Kerroit, mainitsit vajaatahtisuuden, että JUST niitä nelareita kannattaa välttää, kun nehän on vajaatahtisia, mutta nelariporukka :)) luulee niiden olevan parempia, kun ne on nelitahtisia.
Siis ovat noin harvinaisen yksinkertaista porukkaa :))
- Teuvoo
Puuvenehän kelluu, joten ei huolen häivää.
- kesämoottori
niin, veneen paino on 125 kg, lasikuituvene, yamarin 440, pitkä- vai lyhytrikinen moottori?
- TaidatOLLA
Nelitahtista kansaa, kuten tuo psykiatrikin ,-joka puhuu ihan täyttä mättöä, kun ei ymmärrä moottoreista sen vertaa, että kumassa päässä sen potkurin pitää olla- kun näki EE-tecin vetävän jamahan nelitahtisen selälleen, ja aivan sama olisi tapahtunu sen suzukillekkin.
SEN TAKIAHAN se huutaakin, kuin palosireeni, kun pelekää E-tecin vetävän senkin pinnan alle. - hummat
Koneen alapää täytyy ropellin kanssa yletty veteen, siinä mitta.
20hv 2T Jammu Autolubella ;) ei paina pal paskaakaan enempää kun 15hv
- ÄläNytViitsi
Autolube koneet löytää tiensä romikselle ennemmin tai myöhemmin, yleensä kuitenkin ennemmin.
Pomminvarma pommi. - vai_pommi_ha
ÄläNytViitsi kirjoitti:
Autolube koneet löytää tiensä romikselle ennemmin tai myöhemmin, yleensä kuitenkin ennemmin.
Pomminvarma pommi.Sinunkaan tietämättömyys ei muita haittaa, kunhan ei sotkeennu ajatuksiisi.
- Kylläkestäävanhatjammut
ÄläNytViitsi kirjoitti:
Autolube koneet löytää tiensä romikselle ennemmin tai myöhemmin, yleensä kuitenkin ennemmin.
Pomminvarma pommi.No ei kyllä ole. Isällä ollut jo 10v vuotta vene missä yamahan autolube 20hv ja AINA lähtenyt heti käymään eikä ikinä reistaillut. Ainoat huollot mitä tehty niin potkuri vaihdettu kerran ja öljyt joka vuosi. Yamaha ei pamaha!
Kylläkestäävanhatjammut kirjoitti:
No ei kyllä ole. Isällä ollut jo 10v vuotta vene missä yamahan autolube 20hv ja AINA lähtenyt heti käymään eikä ikinä reistaillut. Ainoat huollot mitä tehty niin potkuri vaihdettu kerran ja öljyt joka vuosi. Yamaha ei pamaha!
Juu mullakin nelikymppinen Jammu ja mökillä 20hv kerosene!
- Torakkakuningas
Laita 15hv 4t sähkökäyttönen suzuki. Kevyt, edullinen ja ei tarvitse kiskoa narusta. Pieni kulutus. Tai 9.8 4t Tohatsu.
(Muistaako kukaan enää Nissivaaraa?) - ÄläLaitaETEC
Suosittelen mitä tahansa muuta paitsi evinruden ETEC.
Tuo suznan 15hv sähköstarttikone nostaa kevyeste painavan
puuveneesi liukuun ja on huoleton käyttää. - twostroker
Suosittelen vain ja ainoastaan evinrude eteckiä, huoleton ja luotettava vääntävä moottori.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että
Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.641091Puukotus Kajaanissa
Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu28706- 10688
Mieti oikeasti
Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.30687- 90685
- 46648
kene ajoi "kolarin"?
"Punkaharjulla Luston ja Tuppuranmäen välillä sattui tiistaina aamupäivällä liikenneonnettomuus. Poliisin mukaan Savonl14645Pahin tapa satuttaa toista
On jättää toinen vaille mitään vastausta. Erityisen kipeää se tekee sillon jos toinen ghostaa.68629- 66584
Minulla on joskus ikävä sinua ja ajattelen sinua joskus.. edelleen
Olin joskus niin rakastunut sinuun. Olin onnellinen, että kohdattiin ja kun vain tiesin sinun olevan olemassa. Täytit aj23577- 42560
- 61559
Alkaa jotenkin nyt kuvio hahmottuu täällä
Sellainen vaikutelma tästä alkaa tulla, että täällä on joku pieni porukka, joka tuntee toisensa tai ainakin pelaa samaan82558- 43534
Jos kaivattusi on
Varattu niin miksi et antaisi asian olla hänen suhteen. Miksi ylipäätään vielä jatkat?46530Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.
Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.134508Kylän tielle remonttia?
Mitäköhän kylän tielle ruvetaan tekemään ku laitettu tuommoset töpsät muutamien suojateitten kohille?13492Nainen, tässä olen kahden vaiheilla
Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa47452Miten vuosien jälkeenkin tunteet voivat olla niin voimakkaat?
Että pelkkä ajatus sinusta täyttää silmät kyynelistä.27447Suloinen ja herkkä
Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.29443