Onko EU diktatuuri?

Diktatuurin keskeinen periaate on siinä, ettei kansan tahtoa, mielipidettä tai äänioikeutta tunnusteta. Diktatuuri toimii yleensä vain johtonsa hyväksi. Euroopassa on menneinä vuosina diktatuuria pidetty pahana asiana. Diktaattoreita on jopa tapettu.
7129
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

pyramiidihuijaus

Äänestä

Nykyisenlainen demokratia ei ainkaan toimi sellaisissa maissa kuin Suomi. Kuinka moni oikeastaan tiesi mistä äänestettiin Suomen ey-liittymisäänestyksessä? Kaikki olennainen oli täysin vaiettu ja asiat vääristelty nimeä myöten etukäteen. Suomessa äänestettiin EY:stä joka muuttui tuotapikaa EU:ksi kun vähemmistö suomalaisista oli huijattu äänestämään liittymisen puolesta (samanlaista argumenttia vähemmistöstä tarjoillaan nyt mitätöimään brittien kansanäänestystä). Mutta yhteisvaluutasta ei todellakaan äänestetty. Ja suurin vahinko on juuri sen kautta maalle tehty. Kaikki on tapahtunut muka demokraattisen prosessin kautta!

Äänestä

SUOMI VAPAAKSI NYT ON TYNKYSELLÄ KANSALAISALOITE SUOMI IRTI EUROOPASTA ÄÄNESTYKSEEN BRITANIA TEKI VIISAASTI JA EROSI.

Äänestä

Suomi on demokraattinen maa ja EU on demokraattisten maiden keskenään solmima liitto.
Venäjä on hyvä esimerkki epädemokraattisesta maasta.
Jotain tolkkua pitäisi olla tuollaisissa päättömissä väittämissä joita aloittaja yrittää levitellä ?

Äänestä
  • Edustuksellinen demokratia ei toimi Suomessa puoluekurin takia. Kansanedustajat eivät voi toteuttaa äänestäjiensä tahtoa koska puolueiden ryhmyrit pitävät puoluekuria. Hyvä esimerkki on SDP:n Kari Rajamäki joka äänesti vastaan paperittomien ulkomaalaisten ilmaista sairaanhoitoa veronmaksajien piikkiin ja sai haukut puoluejohdoltaan.

    Äänestä

Suomella menisi todella hyvin jos Kansan tahtoa kunnioitettaisiin.

Ei olisi epätoivoista ja epäonnista ydinvoimaharhailua, ei olisi eksytty euroon, kauppa kävisi venäjän kuin lännenkin kanssa, jne, jne.

Suomessa homma junaillaan siten että käskystä aletaan muokata Kansalaisten tahtoa tietyn tahon etuja vastaavaksi:

Sitten kun Kansaa on riittävästi manipuloitu, harhautettu; asiat ryssitään vaivihkaa läpi.

Näin demokratia käytännössä mitätöidään.

Suomi on puolueellinen maa.

Äänestä
  • Suomessa todellista valtaa pitää rikas hyvävelkerho jonka lonkerot ulottuvat politiikan ja talouden kaikkiin osiin.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Fidiootti kirjoitti:

Diktatuurin keskeinen periaate on siinä, ettei kansan tahtoa, mielipidettä tai äänioikeutta tunnusteta. Diktatuuri toimii yleensä vain johtonsa hyväksi. Euroopassa on menneinä vuosina diktatuuria pidetty pahana asiana. Diktaattoreita on jopa tapettu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu