Tuskin te tähän rehellisesti vastaatte mutta epäilen teidän olevan pelkkiä luusereita kaikkien.
Käykö palstalla kukaan ansiotyössä
vaikuttasisiltä
26255
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Minä en käy työssä enkä ole luuseri. Olen lottovotitaja joka viettää aikaa tekemällä sitä mikä huvitaa.
Niin no, on myös 4 oikein saanut lottovoittaja.
Itse en ole lotossa voittanut. Eläkkeellä tässä oltu jo yli kolme vuotta, ei siis ihan luuserimaista, vaan kuin voittajan olo.
Tuo oli paras :D :D
Minäkin varmaan lottovoiton jälkeen viettäisin aikaani suomi24.n palstalla hahahhahahahhahahahhahahahhaha
No olihan tääkin sadepäivän piristys
joo, minustatämä on hauskaa. Keskurstelen mummomuorin ja armahdettusyntisen kanssa. Olen siinä aika taitava,vai mitä?
Minä käyn työssä mutta nyt on kesäloman ensimmäinen päivä. Täällä Hesassa tulee vettä taivaan täydeltä joten vasta huomenna lähden reissuun.
Eämä on lyhyt ja pitää elää niin ettei kadu elämätöntä elämää.
Miksi muuten kyselet tuollaisia? Ole itsekin keskellä päivää koneella….
Juu, ansiotyössä olen, joskin kohta pääsen viettämään hetkeksi vapaa aikaa. Kaikilla työ ei ole sellaista, etteikö voisi täällä piipahtaa – vaikka kun joskus tekee töitä kotona. Tai ei jokainen päivä tarvis mennä pelipaikolle.
Niin, ja ihan 16 vuotiaasta on duunia tehnyt ja samalla opiskellut, mutta nyt jo kaipaa eläkkeelle vähin erin. Sitten voisi opiskella ja harrastaa kaikessa rauhassa.
Onko työttömien mitätöinti, vähätteleminen, haukkuminen kieroa kiusaamista joka edistää työttömyyttä, sairaslomia, syrjäytymistä, työpaikkakiusaamista, vihamielistä asennetta?
Onko ko. käyttäytyminen tuhoavaa laittomuuden ja rakkaudettomuuden asennetta joka lisää myös yhteiskunnallista rappiota, korruptiota, työttömyyttä, yhteiskunnan kuormittumista, lamaa, syrjimistä, ihmisten hyväksikäyttöä vallan ja edun tavoitteluissa piittaamatta seuraamuksista jne?
Tukeeko ja kannustaako kiusaaminen ja nimitteleminen työttömien motiivia työllistyä tai hakea töitä, koulutusta jos "rehelliset, ahkerat, menestyneet työtä tekevät" demonisesti piinaa verbaalisesti työttömiä ja levittävät vahingoniloista, kieroa ja työpaikkakiusaajien asennetta sekä tekevät itsestään kierosti parempaa ihmistä haukkumalla työttömiä luusereiksi?
Kokevat olevansa antityöttöminä muiden yläpuolella, kokevat olevansa antityöttöminä antiluusereita ja heidän työpaikkansa on heidän (kansanomaisesti ilmaistuna) "munanjatke"? Onko se oikeasti miehekästä, rehellistä ja ahkeraa tai lähimmäisiä tunnetasolla myötätuntoisen naisen asennetta?
Eihän sitä ennää, ku täysin palvelleena, tammikuusta eläkkeelä. Eli aikaa on, täälläkin käydä :)
Ois kivaa jos täällä notkumisesta sais hilloo...!
Ala homottamaan niin Seta maksaa. Tarvitsemme lisää homottajia valloittamaan tämä palsta.
Taas Lutherin perinteitä kunnioittava kommentti.
Me Setassa emme kunnioita Lutheria!
Enpä käy, enkä pystyisikään. Olen yli 70 ja sairaudet painavat. Vasen käsi toimii, joten toimii myös tietokeneen näppäimistö.
Olen muodollisesti luterilaisen kirkon jäsen.
Minä en käy palkkatyössä enää.
Olen yrittäjä, laskennallisesti monimiljonääri. Jonka ei kuitenkaan kannata investoida tähän rappiotilaan saati konekannan puuttuessa tehdä pelto- tai metsätöitä muuten kuin urakoisijoiden avulla. Olen siis yrittäjä, jolla ole varaa tehdä töitä. Niinkin voi käydä. Eikä kukaan mua mihinkään oikeisiin töihin enää palkkaisikaan, koska en oikeasti paljoa osaa. Yliopistossakin vain alkuun biologiaa ja sitten valmistuin historiasta.
"Käykö palstalla kukaan ansiotyössä "
En tiedä käykö enää.
Jossain vaiheessa muutama pappi teki tällä palstalla palkkatyötä, joka on kyllä aika moraalitonta.
Minä käyn palkkatyössä ihan muualla, kuin tällä palstalla :)
:D ...
MV se kenellekään kuuluu käykö töissä vai ei?
Kooteeässällä on kaksikin ammattia koska hän siunaa palestiinalaisia ja saa siunauksen siksi Jumalalta!
HYVÄ!
Mä joka päivä töitä teen.
Kyllä käy en ole työtön.
Ja vaikka olisinkin joskus työtön niin olisinko Jeesukselle vähemmän rakas?
Ateisti on tuollaisia ilkeitä, joitka pitää työssäkäymättömiä huonompina kuin työssäkäyviä.
Joo, toisten tekemiset kiinnostaa ihan Simona. Käykö kukaan päivittäin vessassa ja kuinka monta kertaa?
:D... Siinäpä olisikin uusi näkökulma kristillisyyteen - mikä on "oikeaoppista" suolen toimintaa...
Niilo22 ei käy, mutta ei taida tänne kirjoitellakaan sen puoleen.
https://www.youtube.com/watch?v=EW4Vd1CiwNI
Toiset ovat persompia rahalle ja käyvät töissä ja toiset tyytyvät vähempään, vähälläkin tulee hyvin toimeen kun elelee Thaimaassa ja syö eväänsä siellä.
Suomessa vastaava annos n. 60e. Ja tuoreus on Thaimaan puolella.