Kuka loi ateismin?

Kuka ateistien mielestä loi ateismin?
19203
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Ei sitä kukaan ole "luonut," se on vaan nimitys sellaiselle ihmiselle joka ei usko jumalaan. Eli, pikemminkin nimityksen on joku "keksinyt" Siis, voisi sanoa,että jos uskovaisia ei olisi olemassa,ei olisi "ateistiakaan." Nyt kun uskovaisuus on hiipumassa, Ateisti aihe kuivettuu kokoon.. jäljelle jää vain pelkkä aihe, varmaan aika hiljaista tulee olemaan, ei ole enää mistä kiistellä!!

Äänestä
  • Jos Jumalaa ei olisi, ei olisi jumalankieltäjää...
    Kuka loi jumalankieltäjän, kuka ensin keksi kieltää Jumalan?

    Äänestä

  • Kysymys ei ole jumalan kieltämisestä. Eihän voi kieltää mitään sellaista mitä ei ole olemassa.

    Äänestä

  • pieni.huomio kirjoitti:

    Kysymys ei ole jumalan kieltämisestä. Eihän voi kieltää mitään sellaista mitä ei ole olemassa.

    Teistin väite: Jumala on.
    Ateistin väite: Jumalaa ei ole.

    Äänestä

  • Mikähän tässä on niin h-tin vaikeaa? En voi kieltää mitään sellaista mitä ei ole olemassa.Kikkaile vain kieliopillasi, ei se tee jumalaa yhtään sen olevaisemmaksi.

    Äänestä

  • pieni.huomio kirjoitti:

    Mikähän tässä on niin h-tin vaikeaa? En voi kieltää mitään sellaista mitä ei ole olemassa.Kikkaile vain kieliopillasi, ei se tee jumalaa yhtään sen olevaisemmaksi.

    Eihän siinä jumalaa kielletä vaan käsitys. Ateismihan on teismin kielto. Teismi on käsitys, että on olemassa jumal(i)a.

    Äänestä

  • Ateismi ei siis käsitä että on olemassa Jumala.

    Äänestä

  • got.it kirjoitti:

    Ateismi ei siis käsitä että on olemassa Jumala.

    Ateisti käsittää ihan hyvin, että jumalia ei ole. Jumalat ovat ihmisten keksimiä "olioita" kuten kummitukset tai aaveet.

    Äänestä

  • Kuka sitten sen nimityksen keksi? Ja miksi? Ilmeisesti kyseessä on kreikkalaiseen termistöön tai tarustoihin liittyvä nimitys? Tai ainakin kreikankielinen sana.

    Äänestä

  • We.did.it kirjoitti:

    Ateisti käsittää ihan hyvin, että jumalia ei ole. Jumalat ovat ihmisten keksimiä "olioita" kuten kummitukset tai aaveet.

    Nimim.goat.se tai jotain ei voinut täsmäntää mitä jumalaa edes tarkoittaa.. niistä tuhansista tuhansista jo unhoitetuista..

    Äänestä

  • got.it kirjoitti:

    Ateismi ei siis käsitä että on olemassa Jumala.

    Missä on Fingerpori numero 2849?

    Äänestä

Jumala loi ateismin. On oltava poikia "varjoisilta kujilta" että kokonaisuudessa säilyisi tiimihenki. Valolla on aina varjo ja ne ovat aina pari. Yhteisen edun nimissä ja tämä symbioosi varmaan säilyy. Ei tule yhtenäistä kantaa olemaan, niin kauan kuin ilmoitus tulee joka yhdistäisi samalla myös kaikki uskonnot.

Äänestä

Ei kuka, vaan mikä. Uskonto loi ateismin.

Äänestä
  • Ahha! Ateismi on siis uskonnottomuutta, uskonnon puutetta tai kielteistä suhtautumista uskontoon? Eikä mitään tekemistä Jumalan tai henkimaailman kieltämisen kanssa, niinkö?

    Äänestä

  • äitinänne.uskonto kirjoitti:

    Ahha! Ateismi on siis uskonnottomuutta, uskonnon puutetta tai kielteistä suhtautumista uskontoon? Eikä mitään tekemistä Jumalan tai henkimaailman kieltämisen kanssa, niinkö?

    Teistit uskovat yhteen tai useampaan persoonalliseen jumalaan. Kaikki muut ihmiset ovat ateisteja.
    Ateisti voi olla kuitenkin uskova.
    Buddhismi on uskonto. Buddhalaiset ovat uskovia. Suurin osa buddhalaisista ei usko, että Siddhartha Gautama on jumala. He ovat ateisteja.

    Äänestä

  • 1117 kirjoitti:

    Teistit uskovat yhteen tai useampaan persoonalliseen jumalaan. Kaikki muut ihmiset ovat ateisteja.
    Ateisti voi olla kuitenkin uskova.
    Buddhismi on uskonto. Buddhalaiset ovat uskovia. Suurin osa buddhalaisista ei usko, että Siddhartha Gautama on jumala. He ovat ateisteja.

    No ei kai kukaan Siddharta Gautamaa jumalana pidä. Buddha on samanlainen mestari kuin Jeesus. Molemmat opit johtavat käytännössä vilpittömän harjoittajansa taivaan portille.

    Äänestä

Kyllä juutalaisilla, kristityillä ja muslimeilla on sitten köyhä mielikuvitus. Eivät pystyneet kehittämään itselleen kuin yhden jumalan. Monilla maailman uskovaisilla on sentään useita jumalia. Kun fiksu ihminen haluaa kunnon hoitoa, hän menee erikoislääkärille. Miksi ei myös erikoistarpeissa purkamaan mieltään erikoisjumalille, eikä millekään yleisjumalalle?

Äänestä
  • No mutta kun se yksi yleisjumala voi delegoida tehtävät aina kulloisillekin vähäisemmille jumalolennoille. Silti Jumala on yksi koska Jumalassa olemme yhtä.

    Kyllä näillä suurilla uskonnoilla on niitä vähäisempiäkin jumaliksi joidenkin tulkitsemia, esimerkiksi enkelit ja profeetat. Idea on siinä että niitä ei monoteismissa palvota, eikä palvellakaan, vaan ainoa kunnian ja ylistyksen saaja on Jumala. Silloin menee aina oikeaan osoitteeseen eikä tapahdu erehdyksiä.

    Kaikki erehtyvät joskus ja toiset usein. Kaikki erehdykset aiheutuvat siitä että ihminen erehtyy pitämään Jumalana jotain vähäisempää, jumalaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


AteisminAlku kirjoitti:

Kuka ateistien mielestä loi ateismin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu