Miapetra Kumpula-Natrin mielestä Suomen kansa

liian tyhmää äänestämään Eu jäsenyydestä. Tämän johtopäätöksen saattoi vetää kun katsoi A-studiota 27.6. On näköjään demareistakin tullut valtaeliitn ja rikkaiden etuja ajava puolue. Duunarit on unohdettu täysin.
9104
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Kerrankin vasemmistolainenkin uskalsi kertoa totuuden. SDP/Lipponenhan meidätkin EU:n leiriin järjesti.

Äänestä

juu, sen mukaan suomen v. 1994 kansanäänestyspäätös eu n puolesta oli tyhmä.

Äänestä
  • Se tehtiin niillä tiedoilla mitkä oli annettu, eli että ei tarvitse vaihtaa rahaa lomamatkalla ja ruoka halpenee. Olisi viisasta äänestää nyt uudestaan, kun tiedämme paremmin.

    Äänestä

Miapetra on myös kova pakkoruotsittaja, joka ei siten anna suomalaisten päättää omista kielivalinnoistaan kuten muut vapaat kansat.

Tällaisessa näennäisdemokratiassa me elämme. Kansanvalta on pelkkä vitsi nykyään lähes kaikissa länsimaisissa "demokratioissa".

Siksi valtaeliiteille brexit tuli shokkina. Brittien valtaeliitti teki "pahan mokan", kun antoi kansan päättää tärkeästä asiasta.

Äänestä
  • Joo tuo näennäisdemokratia on erittäin hyvä sana kuvaamaan Suomen tilannetta.

    Äänestä

  • Totta. Mikään ei ole niin paha virhe demokratiassa, kuin se että kuuntelee kansan ääntä. Tässä suhteessa diktatuuriin kannattaakin pyrkiä kuten nyt tehdään. Kohta varmasti keksitään ylentävä eurooppalainen käsitervehdys kannustavine huudahduksineen. Heil Merkel! -tai vastaava.

    Äänestä

kumpula-natri pelkää että joutuu pois Brysselistä, rahan himo on niin kova. Siellä on saanut olla kuin kukko tunkiolla, lihapadat ja konjamiini seurana!! Mukava siellä on olla lihottaa isoa takapuoltaja LOISIA,ällöttävä paskanpuhuja

Äänestä

Olemmeko katsoneet saman A-studion? En ymmärtänyt Mia-Petra Kumpulan puheenvuoroja lainkaan samoin kuin sinä. Puhuttaessa Britannian äänestystuloksesta ja siitä, että parlamentin enemmistö on EU:hun jäämisen kannalla, pohdittiin voisiko parlamentti äänestää toisin kuin kansanäänestyksen tulos. Mia-Petra Kumpula kommentoi, että kansanäänestyksen tuloksen muuttaminen olisi epäreilua, koska kansalaiset ovat juuri äänestäneet. Hän koki myös epäreiluksi sen, että voittajapuoli on vetäytynyt tärkeimmistä vaaliteemoistaan heti äänestyksen päätyttyä, ts. 350 milj. puntaa viikoittain terveydenhoitoon ja maahanmuutto kuriin.
Ymmärsin hänen olevan sitä mieltä, että kyllä - ei -äänestys ei sovi EU:hun kuulumiseen, sillä asiat ovat paljon mutkikkaampia, eivät mustavalkoisia. Tätä hän perusteli sillä, että EU:sta eroamisessakin on useita eri vaihtoehtomalleja.

Äänestä
  • Tottakai Kumpula-Natri tekee kaikkensa Eu eliitin asemien puolustamiseksi koska on kyse omasta kallispalkkaisesta työpaikasta. Se, että köyhä kansa pistetään pelastamaan Eu:n suurimpien maiden pankit kuten Kreikka operaatio meille kaikille on opettanut vain naurattaa häntä sillä eihän hän mikään heikompiosaisten puolustaja toki ole kuten ei ole hänen puolueensakaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Euroeliitti kirjoitti:

liian tyhmää äänestämään Eu jäsenyydestä. Tämän johtopäätöksen saattoi vetää kun katsoi A-studiota 27.6. On näköjään demareistakin tullut valtaeliitn ja rikkaiden etuja ajava puolue. Duunarit on unohdettu täysin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu