Hei.
Mikäli työpaikalla on työntekijöille "työterveystarkastus" kesken työsuhteen niin onko kyseiseen tarkastukseen pakko mennä? Mikäli työn puolesta on tarjolla työterveydenhuolto niin onko kyseistä pakko käyttää vai voiko käyttää julkisen terveydenhuollon palveluita?
En haluaisi työterveyspalveluita käyttää, koska sieltä pian tulee firmalle sellaista tietoa minusta joka johtaa siihen että irtisanotaan perusteella " tuotannolliset ja taloudelliset syyt" vaikka ei olisi mitään aihetta.
Voinko asettaa kiellon etteivät potilastietoni mene kunnalliselta terveyspuolelta työterveyden puolelle?
Perusteena on päätökselleni on krooninen pitkäaikainen sairaus joka ei haittaa työntekoani mitenkään mutta en halua että ihmiset kyseisestä sairaudesta tietävät. Valitettavasti kyseinen sairaus näkyy potilastietokannassa.
Työterveystarkastus pakollinen?
11
14104
Vastaukset
- yritä_edes
Oma kantaan vain kieltoja päälle.
Reseptitietoja ei ikävä kyllä voi salata. - Se_on_menoks
Työterveystarkastuksista ja -hoidoista kieltäytyminen sekä terveystietojen salaus "kilisyttää kelloja" työnantajalla senverran ettei olisi ihme jos olisit kärjessä kun pohditaan potkuja "tuotannollisista ja taloudellisista syistä".
- 1960vainjaainoastaan
no joo ja nää mitkä on jatkuvasti sairauslomilla on saanut potkut kun on yt päättyneet.
- Anonyymi
Ei työnantaja mitenkään pääse näkemään kenenkään terveystietoja. Työterveyshuolto ei saa luovuttaa mitään terveystietoja työnantajalle.
Työterveystarkastuksesta saa sen lomakkeenn, jossa työterveyslääkäri on kirjoittanut joko kyvystä tehdä sitä työtä, missä on/aloittaa, aloittanut. Tai kantaa ottanut niin, ettei ole kykenevä siihen työtehtävään.
Ja tämän lomakkeen työterveyslääkäri antaa tarkastetulle itselleen.
Mutta, ellei ole halukas antamaan plankettia työnantajalle, siitä herää pomolla kyllä epäilyksiä.
Mitään muita tietoja pomo ei saa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei työnantaja mitenkään pääse näkemään kenenkään terveystietoja. Työterveyshuolto ei saa luovuttaa mitään terveystietoja työnantajalle.
Työterveystarkastuksesta saa sen lomakkeenn, jossa työterveyslääkäri on kirjoittanut joko kyvystä tehdä sitä työtä, missä on/aloittaa, aloittanut. Tai kantaa ottanut niin, ettei ole kykenevä siihen työtehtävään.
Ja tämän lomakkeen työterveyslääkäri antaa tarkastetulle itselleen.
Mutta, ellei ole halukas antamaan plankettia työnantajalle, siitä herää pomolla kyllä epäilyksiä.
Mitään muita tietoja pomo ei saa.Teoriassa noin.
Käytännössä pahimmillaan pomo ja tt-lääkäri ovat puhelinsoiton päässä toisistaan.
- tarkastukseen-vaan
Jos työssä on terveysriskejä, niin tällöin terveystarkastus on lakisääteinen ja näin ollen pakollinen. Jos on vain joku muu terveystarkastus, niin sitten se on vapaaehtoinen. Työnantaja voi myös vaatia, että koeajalla on käytävä työhöntulotarkastuksessa. Työterveydestä ei kuitenkaan diagnoosit mene esimiehen tietoon, jos et jää sairauslomalle.
- työssäoleva
minulla on kohta elämäni ensimmäinen työterveys tarkastus edessä, mitä noissa oikeen tehdään? työterveyshoitaja sen tekee että tuskin mitään erikoista?
- gdsgdsgdsg
Jos olet perusterve, niin ei siellä mitään erikoista tapahdu. Ehkä verenpaineen mittausta, ehkä punnitusta. Työnantajasta riippuen saattaa tulla jotain labrakokeita. Saatetaan tutkia näkö tai kuulo, jos alalla sellaista tarvitsee seurata. Enimmäkseen haastattelua. No panic.
- Tehosh
Olet tainnut jo siellä tarkastuksessa käydä.
Otettiin varmaan peruslabrat (verenkuva, maksa-arvot ja kolesterolit).
Mitattiin verenpaine, vyötärönympärys ja paino.
Terveydenhoitaja haastatteli ja ohjasi tarvittaessa lääkärin pakeille. - hhdfhdfhdfh
Yleensä tuotannollistaloudellisesti heivataan ulos joustamattomat, hankalat ja/tai paljon sairastavat ihmiset. Tasapainossa oleva krooninen sairaus ei ole mikään syy. Esim. diabeteksen kanssa voi pärjätä vuosikymmeniä ilman komplikaatioita. Toisaalta taas olisi reilua kertoa esim. diabeteksestä, astmasta tai epilepsiasta, sillä jos saat duunissa kohtauksen, olisi hyvä, jos joku tietäisi tilanteen ja osaisi antaa asianmukaisen ensiavun.
Käsittääkseni työterveystarkastuksista ei pidä kieltäytyä. Lääkärillä voit käydä missä haluat. On järkevääkin pitää olemassa oleva hoitosuhde kroonisen sairauden hoidossa (esim. neurologia ei yleensä työterveydessä ole). Jos oireilusi liittyy työhön, niin terveyskeskuksessa voivat olla sitä mieltä, että sairaslomakin pitäisi hakea työterveydestä. Näin itselläni, kun sain hoitotyössä invalidisoivan ihottuman. - Anonyymi
Jos mä en ois työkyvyttömyyseläkkeellä,niin mä kävisin terveystarkastuksessa.En ole ikinä saanut kokea tuota kun työhistoriaa ei ole.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit355253Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3984526Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1483819KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1433005Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku112500Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei212292Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja182038Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1511982- 1231910
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241459