Tilastokeskus: Ruoan hinta nousi Suomessa 41% EU-aikana – maanviljelijän tuntipalkka laski 3 euroon tunnissa!
Suomi ulos EU:sta ja eurosta!
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-2000001210585.html
Suomi ulos EU:sta ja eurosta!
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-2000001210585.html
Vastaukset 25
Vanhimmat
No kepulainen oli siellä neuvottelemassa EU.n kanssa eipä ihme et kusessa olette.
No siinähän sitä on sitten ollut sitä Eu hyötyä ja kuluttaja kukkarole kevennytä jota Eu :lla haettiin. Eipä tullut autovero alennustakaan ja yhteneväisyyytä sen kumemin kuin viinit maitokauppohin.Tuli yhteisvastuut euroopan talouksista ja pankkien saatavista, sekä taakanjaot maahanmuutoista ja niiden kustannuksista.
Palkat ovat nousseet vielä enemmän aivan tavallisilla työntekijöillä, mitä te oikein valitatte.
sitä se kokkare ja kepuleiden valheet tiesi -94. tuttu ja turvallinen lintukoto muuttui matujen,balttien ,romani kerjäläisten ja kaikenmaailman limanuljaskoiden, hit and run temmellyskentäksi ja kelan kuppaajiksi, jonka palvelut kuuluisivat pelkästään suomalaisille etupäässä.
Ja+palkat+nousi+100%+joten+se+siitä.
Ja+ansiosidonnaisten+työeläkkeiden+leikkaukset+jatkuivat+ja+jatkuvat,+samoin+kansaneläkkeen+perusosan+väliaikainen+poisto.+Molemmat+rukkaukset+teki+Lipposen-Halosen+SDP:n+enemmistöhallitus+1995+"väliaikaisesti".+
EU:hun+liittymisestä+alkaen+leikkaukset+tekevät+useimmille+jo+yli+30%.+Samaan+aikaan+pelkästään+ruuan+hinta+on+noussut+40%.
Euroopan+neuvoston+sosiaalisten+oikeuksien+komitea+antoi+Suomelle+2013+huomautuksen+riittämättömästä+sosiaaliturvasta+ja+vanhusten+kaltoinkohtelusta.+Harva+EU-maa+kohtelee++ikäihmisiään+niin+huonosti+kuin+Suomi.+Muissa+asioissa+niin+EU-nöyrät+Suomi-päättäjät+eläkeläisistä+viis+veisaavat.+
Ikäihmiset+maksoivat+sotakorvaukset+omasta+selkänahastaan+ja+rakensivat+ilmaisen+terveydenhuollon+ja+koulutuksen+lapsilleen.+Äidit+maksavat+leikatuilla,+pienillä+työeläkkeillään+lasten+hoitoon+menneet+vuodet+loppuelämänsä+ajan.
Maanviljelijät sai niin paljon rahaa
-94 että yrittivät valtionvarainministeri Viinaselta saada laillistettua veronkiertoa että voisi jakaa puolet rahoista seuraavalle vuodelle verotukseen ja sieltä asti on tukijussien veronmaksu ollut olematonta kun esim. alv maksetaan vain kerran vuodessa ja silloin sattumalla on kaikki hankinnat ja mitä siitä jää jäljelle on sitä talikkokommareiden mainostamaa maataloustuloa ja hirveän itkun jälkeen kun siitä tonnista kahdesta joutuu maksamaan veroa voi voi teitä.miksi jos olette yrittäjiä miksi ette maksa joka kk alvia kuten oikeat yrittäjä joiden riskit ei edes ole sosialisoitu veronmaksajien kontolle,helppoa yrittämistä ja vielä ylituotantotilanteessa kun konkurssit on mahdottomia.
Ässätollot hyppii riemusta, kun saivat eläkeläiset kuseen!
Jaskaa kirjoittelet, kuseen saattajat löytyvät kahdesta edellisestä hallituksesta. Nykyinen vain yrittää ratkoa ongelmia ja tehnyt sen kohtuullisesti reilun vuoden.
Kaikki alaspäin meno alkoi siitä, kun Kokoomus alkoi työväenpuolueeksi ja rahaa alettiin työntää kilvan julkiselle sektorille Demarien avustamina. Kaikki muistavat Sari Sairaanhoitajille 500 € kuussa lupaukset.
Julkisen sektorin huippuedut ja palkkakustannusten suuruus on johtanut siihen, että Suomalaisen keskipalkka on 3200 € kuussa ja verotus neljänneksi kovinta maailmassa.
Kiitos vaan Työväenpuolueet: Kokoomus ja Demarit. Kansa kuvittelee nyt pelastajiksi Vihervasureita 6 tunnin työpäivät ja kansalaispalkka, ollaan tultu tilanteeseen, että pitäisi kansa vaihtaa.
Li Andersonnille tiedoksi, että palkat maksaa asiakas ja veronmaksaja !
Kyllä se oli juuri nykyinen ässätollojen hallitus, eikä edellinen, jotka leikkasi eläkeet. Kiristi eläkeverotusta, lätki läkeomavastuun ja maksukorotukset!
Eläkkeitä joudutaan leikkaamaan sen vuoksi, että jakovarat on syöty ja velkakello käy.
Sosialistit ovat tehokkaasti jakaneet toisten rahat itselleen.
Siitä ei voi nykyhallitusta syyttää, kuin tietämätön populisti.
Suomessa tietysti noita itkijöitä riittää ja avustuksia nostellaan joka luukulta, oma yritys nolla ja olut maistuu. On kiva harrastaa toisten piikkiin ja valittaa kohtaloaan.
On selvää että vanhukset ja sairaat hoidetaan, mutta kyllä noiden kymmenien tuhansien valmistuvien korkekouluista pitäisi pystyä näin pieni maa nostamaan suosta.
Suomi Areenan nuoria poliitikkoja kuunnellessa, kyllä usko Suomen noususta hiipui, samaa jakopolitiikkaa vouhkattiin. Työkokemus näillä jäätelömyyjä jne... Vielä on paljon oppimista, mutta suu oli suuri kuin käenpojalla .
Isoisältä näiden kolmekymppisten kannattaisi kysellä miten Suomi saataisiin nousuun, niin kauan kuin se vielä on mahdollista. Silloin velansaanti oli nihkeää, säästettiin, tehtiin useampaa työtä, marjat ei jääneet metsiin. Eli Suomi nousi työllä, vähemmän toisten rahoja jakamalla.
Mihin nyt tollo ansioeläkevarat on muka jaetu?? Kerro apina? Nyt vain tietoisesti ryöstetään eläkeläisiä!
Eläkeläisiä tulee kokoajan lisää ja tulevat polvet maksavat eläkkeet. Työttömät huonommin, säästöjä ei kauan syödä, eikä juoda.
Suomi tarvitsee jopa lisää maahanmuuttoa, syntyvyys ei eläkkeiden maksuun ole enää riittänyt vähään aikaan.
Miten kusipää elätät ne loisimamutkin vielä? Eläkeet on tienattu ja lökäpäksyjen aika maksaa osansa!
Aivan, eli samasta pussista menee myös muiden elättijen palkkiot. Eli kerros kansanedustaja joka tienaa omaa palkkaa eduskunnassa?
Velkakello käy vain silloin, kun suomalaisten jokapäiväiseen elämään liittyvistä kuluista on kyse. Rahaa tuntuu budjetista löytyvän aina ja jatkuvasti kun tarvitaan pankkien pelastamiseen, sotilasoperaatioihin, maahan muuttoon ja sen tuomiin yhä vain suurempiin kustannuksiin
Mihin se velkakello silloin propagandasta häviää?
Ja tästä työttömyydestä ei kannata eläkeläisiä osoitella, kyllä siihen on syynä huonot hallinnot toinen toisensa jälkeen, joilla ei ole ollut minkäänlaista tarvetta pitää oman maan ja kansan puolia vaan on kumarreltu etelän suuntaan, milloin Brysseliin milloin Berliiniin.
Ytimessä täytyy olla, maksoi mitä maksoi ja suurelle osalle kansaa se on katkerasti maksanutkin, hyvin pieni eliitti on siitä hyödyn korjannut.
Nykyeläkeläisten jäljiltä maa oli hyvässä kunnossa, mutta se oli ytimen takia pakko ajaa alas ja myydä kaikki ulos, nousua siihen ei ole tullut eikä tule ellei kansa ala ajatella ihan omilla aivoillaan, keitä yleensä hallintoon äänestää.
Tv:stä tutut ja jo ennestään politiikassa uuniperunoita koplailleet eivät olet tähänkään asti osoittaneet muita taipumuksia, kuin omien saavutettujen etujensa ylläpitämisen, kuinka nämä samat naamat sen vastuullisemmiksi muuttuisivat joka neljäs vuosi?
Poliittinen vastuu kun kestää vain sen neljä vuotta.
Persut maksaa katketasti eläkesorron...
Aika+hyvin+on+mennyt,+oma+palkka+on+noussut+ko+aikana+noin+55%.+Eli+suunta+on+oikea.
Pelkästää ruoan hinta, entä muut direktiivien määrittelemät jokapäiväiseen elämään liittyvät hinnat ilmastonmuutoksineen ja päätötavoitteineen.
siis korjaan pelkästään ja päästötavoitteineen.
Ei tikitä työeläkeläisen velkakello. Maksuun vaan kaikki mikä kuuluu, HUIJAREITA varten on kerätty jo ihan tarpeeksi.
http://www.talouselama.fi/uutiset/suomen-tyoelakevarat-supistuivat-ensimmaista-kertaa-4-vuoteen-tassa-selitys-3485593
Tarkistappa hieman, tässä apua. Ja nousupa ei ookkaan EU:n, vaan oman ahneuden syy!
http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/suomessa-ruoan-hinta-noussut-ennatystahtia/4710664
Sorry, katoin vaan otsakkeen ja päättelin väärin. Eroan nyt tän mokan takii, hmm...
Reaalihintakehityksen "kauheus" riippuu siitä, mihin sitä vertaa:
"Palkansaajien ansiotaso on noussut Suomen EU-jäsenyyden aikana selvästi enemmän
kuin elintarvikkeiden kuluttajahinnat. Kuluttajat ovat siten voineet siirtää osan
aiemmin ruokaostoksiin käytetystä rahasta muihin kulutuskohteisiin."
Lähde: https://helda.helsinki.fi/bitstream/handle/10138/152334/Elintarvikkeiden_hintakehitys_Suomessa.pdf?sequence=1
Ruuan hinta on laskenut vain vuoden verran sitä ennen oli Eu:n kalleinta ruokaa, tosin aho kepulaisena sanoi et me ollemme nettosaajia ja ruoka on halpaa, ja kas pelkkää kepu sontaa, olemme nettomaksajia ja ruoka on kallista, eli? Ja mitä sanoi Pesälä kepuministeri, puhuiko jotain et valehteli päin..............