EU-jäsenyyden olleen kallis ja epäonnistunut kokeilu.
Milloin Suomen poliitikot vihdoinkin myöntää
Suomipois.eeuusta
39323
2Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 39
Vanhimmat
Älä nyt unta näe että politikot myöntäisivät olevansa/olleensa väärässä. Eu voisi toimia jos se ei olisi ylimääräinen byrokratia. Mikään systeemi edes demokratia ei toimi ellei se kykene uusiutumaan ajan mukana.
Poliitikoilla on yksi yhteinen ominaisuus: he eivät ole KOSKAAN väärässä, vaan TYHMÄ kansa on AINA väärässä.
Kansa ainakin maksaa kaikki politikkojen mokailut. Siinä ei kysytä halutaanko vaan rahat otetaan tavalla tai toisella. Kuten pankkituki ysärillä.
ei tajua mitään,koska kuolaava eu-kiima on varpaista kalloon saakka.
vaikka maa kaatuisi,tollojen tajuntaa ei kiima voi muuttaa.
kun tollo politiikko on täysin sokea ja umpikuuro ilman tajuntaa,kaikki on heille yhdentekevää maan ja kansan hyvinvoinnin kannalta.
suomi täysin pois pilattu,jota lähes mahdoton enää korjata typeryyksien takia.
"Me tienattiin tällä"
http://jukkadavidsson.fi/2016/07/nyt-on-syyta-huolestua/
Oheiset tiedot on saatu seuraavasta erinomaisesta artikkelista: Treason: Former Nato Commander Breedlove’s Hacked Emails Pure “Strangelove” By Ian Greenhalgh on July 2, 2016
Kirjallinen materiaali paljastaa ensinnäkin Yhdysvaltojen roolin ja erityisesti varaulkoministeri Victoria Nulandin, suurlähettiläs Geoffrey R. Pyattin ja monen muun sekaantumisen salajuoneen kaataa Ukrainan hallitus ja asettaa paikalle mieleisensä nukkehallitus natseineen.
Sähköposteista paljastui myös se, että Breedlove oli käyttänyt tieten väärennettyä tiedustelutietoa Venäjän sotilaallisesta hyökkäyksestä Ukrainaan. Tällä materiaalilla hän yritti saattaa Yhdysvallat ja Naton hyökkäämään sotilaallisesti Venäjää vastaan. Tarkoitus oli siis saada kolmas maailmansota alkamaan.
Artikkelissa Breedlove liitetään maanpetturuuteen sekä äärioikeistoon, ilmeisesti natseihin.
Suomen osuus
Suomi on arvostellut Venäjää Ukrainan ja Krimin suhteen. On allekirjoitettu isäntämaasopimus edellä kerrotun kenraalin kanssa. On liitytty Yhdysvaltojen vetämään boikottiin. Valmistellaan sotaa Venäjää vastaan.
On aika kysyä ovatko puolustusvoimien vallassa olevat täysin tilanteen tasalla. Käytetäänkö Suomessa väärennettyä tiedustelutietoa. Ollaanko maassamme maanpetturuus hankkeessa mukana. Halutaanko todellakin avata Yhdysvalloille ja Natolle Suomen maaperä kolmannen maailmansodan aikaansaamiseksi.
Kansalaisten pitäisi todellakin herätä – meitä johtavat pähkähullut voimat. Puolustusvoimien henkilökunta herätkää. Teitä johdetaan teuraspenkille.
Kopioin alle suoraan lähdeartikkelin keskeiset viestit englanniksi. Teksti on suoraa ja raakaa.
Onko tällä jokin yhteys Snowdenin paljastuksiin?
Luulen, että tämä sakki: ei koskaan.
sinne on valikoitunut ajan hengen mukaan, niin taidottomia tyyppejä, että
heillä ei vaan ole taitoa eikä halua kantaa vastuuta ja tehdä päätöksiä
NE EI OSAA
EU:n missio on keskittää päätöksenteko pois demokraattisesta tavasta, että kansa äänestäisi - kohti pienen eliitin valtaa.
käytännössä, se tarkoittaa sitä, että soinin/stubin/sipilän kaltaiset nuijat voi hengailla ilman vastuuta, koska brysseli päättää. paikallisista tulee vaan kuoria, banaaneja, ohjattavia ja maksettuja syöttöporsaita.
Tulee harvainvalta. Se oli niissä asiakirjoissa joita täälläkin on jaettu.
Jos kansa tahtoo vallan itselleen, se pitää ottaa. Ei sitä anneta enää.
Nää on just näitä, miksi kansanäänesty son vastoin demokratiaa. Tyhmät ihmiset ei tiedä vaan luulee. Miten kävi heku, kun Britannian tulos tuli julki. Rahaa kuluu kokoajajn enemmän ja enemmän. Vain kouttamattomat aj vahukset äänesti breksitin puolesta, nuoren ja koulutet vastaan. Miten Suomen kävisi jos erottaisiin. Kovat tullit joka paikaa, taas sais rööiä kakksi askia laivalta, viina litra, etelän reissu hinta tuplaantui jne. Sekö olisi hyvä asia? Entä työpaikkojen? Investoihin ei olisi senkään vertaan varaa kun ei olisi varaa ostaa mitään. Markka tulis takaisin je sen arvo tippuis, jolloin se kiinnitettäisiin ruplaan, j avenäjä valtais Suomen, oi jee! Sitäkö halutaan? Kuka sitten siivoaisi, ajaisi bussia jne kun rajat laitettaisiin kiinni. Nää on näitä teidän juttujen seurauksia.
eli parasta lymyillä jonkun helmoissa
ja antaa jonkun muun päättää?
ulkoistettu demokratia
Suurinosa maailman hyvinvoinnista, teollisuudesta ja kauppakumppaneista ON JO EU:n ulkopuolella.
Mitä mannereuroopassa on sellaista, että siitä pitää maksaa 800 miljoonaa euroa vuodessa?
Ei suomi vie sinne juuri mitään. Siellä on enemmän työttömiä kuin suomessa.
tupakat ja viinat tulee eu:n ulkopuolelta ja suomessa on omaa tuotantoa.
Autot, renkaat, vaatteet, teollisuuden raaka-aineet tulevat eu:n ulkopuolelta.
Suomen vienti on kuollut, koska mannereuroopan talous on romahtanut.
SUOMI TEKI (mennyt muoti) hitosto kauppaa venäjän kanssa, kunnes eu kielsi sen.
Britit näytti, että joka asia ei ole rahasta ja kilpailukyvystä kiini, niin kuin rahamiehet haluaisivat. Olkoot bussit kulkematta jos niiden kuljettamiseen ei kotimaista löydy.
ei kyse ole siitä, etteikö kuskeja olisi omasta takaa.
pk - seudun kuljetusliikkeillä on takanaan monen vuoden palkanalennusprojekti.
kuuntelin pari päivää sitten sivukorvalla äijää, joka retosteli, että suomeen on tulossa ensiviikolla melkein 2000 thaimaalaista marjanpoimijaa. Sitten se retosteli maksavansa niille "big money"....jokainen saa ainakin 3000 euroa..."
sen selostus kuulosti....
Se luetteli hintoja thaimaalaiselle seurueelle...
ei kyse ole siitä, etteikö olisi suomalaisia tekemään vaan mitä niille pitää maksaa ja
siitä että 60 vuotiaat ukot raahaa tänne aasialaisia ihmisiä tekemään puoleen hintaan
Eihän eu rahasta sillä, että tänne tuodaan ihmisiä tekemään töistä halvemmalla. EU mahdollistaa sen. EU alueen työvoima on liian kallista. Siihen tässä pyritään.
Että kaikki tienaa eu:n alueella samojen listojen mukaan etelästä pohjoiseen.
Teollisuus tarvitsee halpamaansa. Nyt ne on aasiassa
On se hyvä että ollaan EU:n ytimessä ja maksetaan jäsenmaksut, että päästään tarjoamaan tuotteitamme EU alueelle. Arabian kipotkin kannattaa tehdä ennenpää Aasiassa ja tuoda ne sieltä tänne, kun valmistaa ne Euroopassa. Vapaakauppasopimuksen jälkeen voi tuoda ja viedä minne tahansa ilman jäsenmaksuja, mutta maksellaan me vaan jäsenmaksuja.
juuri tätä mä tarkoitin.
suomi tuottaa kohta kaiken kiinassa ja bangladeshissa ja tuo ne takaisin eu:n alueelle myyntiin.
SE VASTA ON KALLISTA
Norja säästää ja maksaa vain pääsystä eu:n markkinoille (= 400 miljoonaa) kun suomi maksaa jäsenhintaan 800 miljoonaa.
suomen poliitikot ovat ulkoa katsottuna heikkoja ja täysin natsi-merkkelin ja rahakkaiden vietävinä.
suomalaiset poliitikot ovat tehneet itsestään heikkoja sillä, että ne ovat niin selkärangattomia pellejä. Ne antaa vieraiden ryöstää suomen kokonaan ja stubbi-soinit nauraa hyllyen ja kiittää siitä, että salamavalot valaisee niiden silmiä.
mä en pidä meidän hallitusta ja poliitikkoja muuna kuin tuttia syövinä lellittyinä kakaroina. taputelkoot kakkaa lattialla
Ne osaa huudella ilkeitä ja tehdä kamalia...sen ne osaa
Mutta ei niistä ole johtamaan itsenäistä Suomea.
Katainen kiehnää bryssleissä juoppohullun persekärpäsenä, ansaitsisi kuivua brysselin poppelin oksalla junkkerin vetämistä korvista roikkuen, rinnalla lappu Kokoomuksellakin on Korvat.
se odottaa kirjaimellisesti junkkerin seläntakana ja se odottaa sopivaa tilaisuutta
...odottaa kärsivällisesti
en yhtään ihmettelisi, vaikka suomi olisi siellä vain siksi että jykäboy saa pitää duuninsa
Taitaa tulla kiire...
http://www.talouselama.fi/uutiset/lehtitieto-merkel-ajamassa-eu-n-ykkospomo-junckeria-ulos-tehtavastaan-6564182?utm_source=Talouselama_Uutiskirje&utm_medium=email&utm_campaign=Talouselama_Uutiskirje
Sitten kun me laitamme heidät myöntämään sen. Joko myöntävät tai sitten itkevät ja myöntävät.
Maanpetturit soramontulle.
Virheet voidaan korjata kunhan ne ensin myönnetään, maamme politiikot pelkää joten mitään ei myönnetä, siksi politiikot vaihtoon, seon äänestäjien asia.
Poliitikoille itsellehän se on oikein rahakas ja onnistunut kokeilu. Missä muualla tollaisille pöntöille maksettaisiin tollaisia palkkoja kuin europarlamentissa. Minä en maksais noille mitään.
käteisen täytyy olla hitlerin tai jonkun sen kenraalin re-inkarnaatio
sen tyypin negatiivinen vaikutus yltää tänne asti, mistä tahansa.
Ensinnäkään eivät ne mitään myönnä!
Toiseksi EU-jäsenyys ei ole se mörkö vaan maamme asioiden hoitaminen on ollut luokatonta, epäisänmaallista, keskieurooppalaisia nuoleskelevaa typeryyttä!
Varsinainen superhölmöys oli rahaliittoon liittyminen. Välimerelliset kelmivaltiot kieroiluineen olivat tiedossa mutta siitä huolimatta mentiin mukaan kusetettavaksi:
Suomen päättäjät valtakunnanoikeuteen!
Kyllä he tietävät miten kalliiksi se tulee kansakunnan tasolla, mutta henkilökohtaisella tasolla se on niin hyvä rahasampo ettei muusta väliä. Ja jos törppöilee oikein pahasti politiikassa,niin Brysselistä löytyy kovapalkkainen ja matalasti verotettu suojatyöpaikka.
Jos kansa maksaa miljoonan ja politiikko hyötyy siitä satasen, se on silloin hänelle kannattavaa, hän ei piittaa niistä 999900 eurosta.
suurin Suomen syöjä eli Paavo Lipponen
vei Suomen euroon
luuli että nuolemalla putinin perseen eli kaasuputken ryssästä tulee demokraattinen
(vrt. Bush: kaadan Saddamin ja irakililaisista tulee jenkkejä ja asuvat omakotitalossa valkoisen aidan takana kokakolaa juoden)
Suomen syöjä Lipponen ei myönnä koskaan hän ei voi
ULOS EU.STA
MATUJEN VALLASTA KANSAN VALTAAN
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/2058
Tämä on kuin kehno avioliitto. Kulisseja pidetään kuitenkin epätoivoisesti pystyssä ja vakuutellaan ihmettelijöille että kaikki hyvin. Kuitenkin "käydään vieraissa ja hakataan vaimoa ja lapsia, työtön mies pelivelka helvetissä ym" eli tolleen : ) mut jos vielä yks pikavipatsu ja akka turpa kiinni..
Ai niin ja kaverille pystyssä muutaman donan ja kaverin vaimo on pystyssä : (
Mut muute menee oike hyvin..
sosialisti ei virheitään myönnä, ei nyt eikä koskaan
jahas täällä taas ryssä trollitehdas syöttää skeidaa!
Mikä sinusta teki ryssän joka syöttää ihmisille paskaa?
terveisiä moskovasta vai oletko mv-skeidan listoilla
PS. Olen muuten sitä mieltä, että euroopan unionista tulee erota ja natoonhan ei sitten liitytä.
Politikot ei koskaan myönnä virheitä. Esimerkiksi kannabiksen kieltolaki. Nyt on näyttöä siitä miten laillistaminen oikeasti vaikuttaa. Eipä ole coloradon mallia matkittu.
Eu tarjoaa politikoille niin paljon suojatöitä ettei siitä haluta vähentää turhaa byrokratiaa. Tai plutokaria se enemmän on mutta huono systeemi kuitenkin kansalaisten kannalta.
Tyhmää kansaa johtaa tyhmät johtajat. Pitää varmaan hakea vauhtia pönttö vuorelta.
Pakko se on myöntää että kansa ei ole mitään fiksua. Cokkelit ajaa pienen vähemmistön etua ja saavat karkeasti viidenneksen äänistä. Keput pettää aina ja silti niillä oli viimeksi vielä enemmän äänestäjiä. Melkein neljännes äänestäneistä.
Persut keräsi yllättävän suuren kannatuksen. Tosin ymmärrän että muutoksen halu on kova mutta toivon mukaan oppi meni perille kannattaako persujen (soinin) puheisiin luottaa.
Johtaja vaikka kusettava onkin on pikkuisen fiksumpi kuin sitä äänestänyt. Halvimmallakin kahvinkeittimellä on kyllä parempi takuu kuin politikon vaalilupauksilla.
Joko me äänestäjät annetaan puhuvien päiden kusettaa itseämme tai tehdään jotain. Vasemmisto on vaatinut veroparatiiseja kuriin. Mitä jos annetaan niille jytky kun eu jäsenyydestä ei saada äänestää? Miljoona köyhää jos äänestää vasemmistoa niin sehän olisi suurin puolue. Tai jos on parempi ehdotus niin kertoo mikä.
Moni suomalaisyritys hyötyykin Brexitin valuuttamuutoksista – Dollarin vahvistuminen nostaa vaikutukset plussalle
Erityisesti metsäyhtiöitä pidetiin etukäteen häviäjinä, sillä Britannia on niille tärkeä kauppakumppani. Brexitin jälkeen vahvistunut dollari kuitenkin kompensoi punnan heikkenemisestä seuraavia tappioita.
Yle
Juuri näin se menee. Ja tästä syystä Suomenkin pitäisi erota välittömästi.
EU:n epäonnistuminen myönnetään vasta siinä tilanteessa kun ensimmäiset huippupoliitikot jäävät ilman kuukausittaista veriateriaansa (=palkkaansa).
Siihen hetkeen asti saatte kuulla selityksiä selitysten perään.
Täysin samaa mieltä.