Yritystukiin lähes miljardi euroa – Viking Line kuittasi suurimmat tuet
http://yle.fi/uutiset/yritystukiin_lahes_miljardi_euroa__viking_line_kuittasi_suurimmat_tuet/7644508
http://yle.fi/uutiset/yritystukiin_lahes_miljardi_euroa__viking_line_kuittasi_suurimmat_tuet/7644508
Vastaukset 31
Vanhimmat
Loisyrittäjyyden luvattu maa.
Kuinkahan monta miljardia maksettiin laiskoille paskoille sosiaalitukia? Naapurimaa Norjassa olisi suomalaisille töitä yllin kyllin tarjolla, mutta persettä ei viitsitä nostaa ylös sohvalta, kun taikaseinästä saa ilmaista rahaa.
Loiseläjien luvattu maa.
Miksi sitten tänne niitä matuja rahtaatte loisiksenne. ?
Pitääkö suomalaisten lähteä elintasopakolaisiksi Norjaan?
taas valehtelee että muka Norjassa olisi töitä vaikka kuinka paljon, Norjan työvoimatoimistossa on 8000 vapaata työpaikkaa joista 1200 on lakimiehille, johtajille ja ekonomeille ei taida kyseisillä aloilla olla suomesakaan hirveä työttömyys. Kokoomuksen sekopää ei ilmeisesti ole myöskään tietoinen että Suomen verottaja verottaa myös Norjan tulot kunnallisverotuksessa kotimaassa. Poliisin ja armeijan hommiin ei myöskään oteta ulkomaan kansalaisia ja niitä on tuosta 8000 paikasta 700. Kokoomuksen sekopää myös antaa ymmärtää että pakkoruotsilla pärjäisi mutta se on varmaa että ei pärjää.
Noi veronmaksajilla maksatettaviin tukiin ovat suorassa yhteydessä kuka/ketkä omistavat osakkeita näissä puljuissa... ja puolue/hyväveli/sisko systeemi myös.
Huomatkaa esim: "Tuensaajien top 20 -lista koostuu varustamoiden ohella pitkälti erilaisista tuulivoimayhtiöistä, mikä on kohtalaisen uusi ilmiö."
Muistatteko Pekkarisen ("kesk") ja musuvävypoikansa? He ovat itse järjestelleet itselleen helppoa hynää.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2013032916780974_uu.shtml
No niinpä. Pekkarinen ja B''rner, siksihän jälkimmäinenkin halusi ministeriksi, ihan kiimaisena. Pekkarinen järkkäsi turkkilaisvävylleen kunnon namit.
Myös partalapsiin yli miljardi euroo pelkästään tänä vuonna, eli kolmen lastensairaalan rakentamisen verran. mikähän näistä yritystuista lastensairaaloista tai paskavarpaista on paras sijoitus.
Partalapsiin sijoittaminen on kuin rahaa pankkiin panisi
miksi ulkomaalaisia yrityksiä tuetaan?
Ne jotka päättävät tukirahoista omistavat niitä.
Esim. laivabusineksessa on paljon hurreja mukana tässä "automaatti"tuki systeemissä, ovat olleet nimittäin aina loisimassa toisten piikkiin, samoin poliitikoitamme perheineen/sukuloisineen/tuttavineen/kumminkaimoineen.
Eiköhän ruveta väsäämään sellaista korruptionvastaista sivustoa, missä edes hiukan hahmoteltaisiin ja paljastettaisiin, miten tällainen touhu on ylipäätään mahdollista.
Huom. Serveri kantsii ottaa ihan muualta kuin korruptio maassamme... tietyistä syistä.
Yritykset saavat suunnilleen saman verran valtion tukia, mitä maksavat veroja
Alien Berner oli myös kerjäämässä rahaa.
Ja Sipilä on kerjännyt valtavat summat aikaisemmin, myös maakuntien KEPU-poliitikoilta.
Se kepuliloinen "Perheyritysten liitt", missä häärää verovapaissa "töissä" kepuliloinen vanhanen, joutaisi myös hiukan tarkemman tutkimuksen kohteeksi.
Siellä ne bernerit sun muutkuín hääräävät backuppina.
Eiköhän laiteta ne tarkempaan syyniin?
Hörhö työttömät täällä urputtaa yritystuista jotka mahdollistavat heidänkin vastikkeettoman joutoelämän, kölin alta veettäviä kaikki ..................
Työttömiltähän se tarvitsi 200 milj kerätä säästöjä, että onnettomat yritystenpyörittäjät saa kuppasen firmansa kannattamaan. Ja sitten vielä valittavat maksuista ja veroista jota ei käytännössä maksa ollenkaan.
Siisi hetkinen, miksi hyvin menestyvä suuri yritys saa miljoonien tukia?? On tämä todella outo maa.
Siis Ahvenanmaalainen veropakolaisfirma vetää päälle vielä miljoonatuet?
Kappas vaan kun kaikki hurriomisteiset on kärjessä...
on uskomaton kaikkiaan.oikein sekamelska. tukia voi antaa,mutta aina takaisin maksuun perustuen.
tuki ei saa olla hynäpankki,kuten nyt. tollot silti vaan jakaa,kuin pilvet sadetta sinne ja tänne.
Suomi on työväenvaltio.
Tukipoteissa yhdistyvät niin demarien kuin kokkareiden intressit: saadaan niitä tempputyöpaikkoja ja isot porhot saa osakkeilleen nostetta sekä osinkoa.
Rahat tukiin lainataan kuitenkin kaikkien Kansalaisten nimissä, Suomen valtion nimissä: myös niiden jotka eivät saa mitään, esim. karenssit, ovat yhteiskunnasta syrjäytettyjä mm. luottoleimattuina tahi konkurssin verotettuja tms, tms.
Suomi on puolueellinen maa, se pitää ymmärtää.
Yrityksille jaellaan miljardeja eri tukimuotojen ja tukien kautta. Puhumattakaan lukuisista verohelpotuksista.
Näitä tukia myönnettiin paljon myös kännykkä firmalle nimeltään Nokia. Miten sillä nykyisin menee ja tuottaa vaurautta Suomelle.
Urheilu se vasta tukea saakin ja mitä tuottaa???? malii on :sirkushuveja ja leipää
Suurin yritystukin maksettiin Ahvenanmaalle, josta ei saada koskaan mitään takaisin.
Vingin linen tuki on yksi esimerkki hukkaan heitetyistä tukirahoista.
.
Kysymys on RKP:lästen tukemisesta.
Tukirahat päätyvät lopulta paratiiseihin.
Tallinkin tukirahat taas ohjautuvat tytäryhtiön tileille Ahvenanmaalle konsernisiirtoina ja sieltä johtajien ja sijoittajien pusseihin ohi verottajan paratiisi kanavia pitkin.
Tukirahoista päättää ne, joiden taskuihin ne menevät omistajuuksien kautta.
Suomessa yrityksiin niin maatalouteen kuin teollisuuteen menevät tuet ja kehitysrahat tulevat moninkertaisesti takaisin rikastuttamaan valtioa. Työssä käyvä kansakunnan osa tämän asian jo tietääkin hyväksyy ja pitää itsestäänselvyytenä. Kaikenmuotoisia yritystukia vastustavat vain äärikommunistit ja pysyvän työttömyyden perineet muka aatesuvut, lisäksi tietty älykkyydeltään vajaat. Kaikki nämä on turhia väestöryhmiä rasittamassa yhteiskunnan kehitystä ja luomassa eripuraa
ja suomi maksoi melkein miljardin siitä, että se saa kuulua eu kerhoon
ja mitä se sai siitä hyvästä?
kaikki tuotanto on jo eu:n ulkopuolella ja suomen vienti kohdentuu eu:n ulkopuolelle
Miksi me roikutaan siinä?
Eu jäsenmaksuille ei saada mitään todellista vastinetta.
Suomella ei ole oikeasti mitään tarvetta saada sananvaltaa eu:n asioihin
Me roikutaan siellä vain siksi, että jykä katainen saa pitää ylipalkatun duuninsa.