Minkälaista näyttöä käytätte

Kuvien

käsittelyssä, onko TN vai IPS paneeli ja mikä on koko?

7

210

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Canonisti_minäkin

      Late 2012 iMac'ssäni on 27" IPS paneeli.

    • on_huva

      17" Samsung 5:4 TN. Noin 6 vuotta vanha.

    • Retina

      15" läppärin näyttöä. Tarkkuus: 2880 x 1800 Retina. 32-bittinen väri (ARGB8888)

    • tällämennään434

      Dell UltraSharp™ U2711 69 cm (27"), on jo hieman vanhaa mallia, mutta toimii kuin unelma ips näyttö siis. En vaihtaisi enää tn-näyttöihin kyllä eroa on kuin yöllä ja päivällä. Väriliut erottuvat selkeämmin ja ei heijasta ruudusta päivänvaloa jne. Pelikäytössä riittää minulle kun en ole hifistelijä sillä saralla. Kuvankäsittelyssä loistava.
      Aluksi mietin että onkohan liian suuri, mutta ei todellakaan ole. Isompikin saisi olla. Helpottaa kummasti kun aikaisempi näyttö oli juurikin jotain 17". Hermot meinasi mennä kun laitteli useampaa sovellusta samalle näytölle.

    • Vein vanhempia näyttöjä kierrätykseen (3kpl) ja nyt on tuollaiset http://ra.fi/6Ajz 2 tietokonetta käytössä

      Siis tuollaiset näytöt https://www.verkkokauppa.com/fi/product/62480/ggsbf/HP-Z27s-27-IPS-LED-naytto

      https://www.verkkokauppa.com/fi/product/46278/grgbg/Acer-B246-24-naytto

      Tuo 27 tuumainen IPS näyttö on sopivan kokoinen kuvankäsittelyyn vaikka pärjää tuolla 24 tuumaisellakin IPS näytöllä

      Yleensä näytöillä pärjää usein 2 tietokoneen käyttöiän joten kannattaa ostaa sellainen näyttö jolla värit ja muu näkyy suurinpiirtein oikein ja kuvaa on mukava katsella ja on kohtuullisen laadukas

      Näitä näyttöjä en ole Spyderillä säätänyt koska näyttöjen omatkin säädöt näyttää riittävän

    • Kuvankäsittelypöytäkoneessa on 24" Eizon ColorEdge ykkösenä ja 19" Eizo Flexscan kakkosnäyttönä. Vieressä on vanha pöytäkone jossa on myös pari näyttöä ja sillä teen muita töitä.

    • 4YUA8eBq

      HP ZR24. IPS paneeli halpisnäyttö. Tehtaan säädöillä värit ja kontrasti yllättävän lähellä oikeaa. A4 mahtuu mukavasti pystyyn kun kuvasuhde on 16:10. Suurempi näyttö olisi mukava mutta raha on rajallinen luonnonvara. Joka tapauksessa ruutua on paljon miellyttävämpi katsella kuin edellistä TN näyttöä.

      Spydermiehelle sellaiset terveiset että näytön väriprofiili kannattaa tehdä vaikka näytön säätöihin ei tarvitsikaan koskea.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      55
      3723
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      31
      2134
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      40
      2034
    4. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      17
      1711
    5. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      1522
    6. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      25
      1472
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      79
      1423
    8. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      137
      1154
    9. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      90
      1115
    10. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      22
      1113
    Aihe