Niin juuri, henkilökohtaisesti sinulle?
Mitä hyvää EU on tuonut sinulle?
EUnhyötyjä
39276
2Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 39
Vanhimmat
Vapaan liikkuvuuden eu:ssa, passia vain vilauttaa, jos tahtoo. Euroa ei voi devalvoida eli rahan arvo pysynyt samana ja palkan. Kätsyä tilata netistä eu-alueelta kun ei tullejakaan. Autonkin voi tuoda halvemmalla ja onhan niiden hinnat pysynyt melko maltillisina. Korot matalia, tuskin huomaa.
Passin vilauttaminen ja helppo liikkuminen oli totta jo ennen EU:ta. Vain Pohjoismaissa on voinut liikkua ilman mitään papereita paitsi ehkä ajokorttia.
EI eu ole tuonut tavan kansalaiselle mitään helpotuksia eu:n sisällä matkusteluun.
Passia näytetään edelleen, mutta siihen ei saa enää leimaa.
Ei ne passijonot olleet koskaan mikään ongelma, hyvin liikkuivat ja kaikki ymmärsivät, että kyse on turvallisuudesta. Ei ru ole tuonut turisteille mitään matkustushelpotuksia, kun ei se ollut suomalaisille vaikeaa ennenkään.
Moniko tuo autoja euroopasta suomeen?
Korot olivat matalalla jo unioniin liittyessä.
Tulleja...todellakin maksat kaikesta ja tulli tarkastaa edelleen tuomiset, mistä tuodaan ja paljonko se laittaa veroja väliin.
EU on tuonut pelkkää PASKAA.
Korot+oli+noin+15%+ennen+EUta+ja+autokanta+euroopan+vanhin.
Komppaan edellistä.
Siis tuota schaisse kommenttia.
ESIM.TÄTÄ.........KOK- Suomi maksoi muiden EU-helpotuksia!!! Hullu maa!
Suomen ennätysmäisiin EU-maksuihin on syynä muiden maiden huono taloustilanne sekä muutaman valtion saamat jäsenmaksuhelpotukset, kertoo valtiovarainministeriön budjettineuvos Paavo Kytömäki.
Suomen valtion maksama nettojäsenmaksu oli viime vuonna ennätysmäisen suuri. Ero Suomen EU:lle maksaman rahan ja takaisin saamien EU-tukien välillä ei ole koskaan tähän mennessä ollut näin suuri, Uusi Suomi kertoi aiemmin tänään.
Kytömäen mukaan nettojäsenmaksuun vaikuttaa kolme asiaa: viiden jäsenmaan saamat jäsenmaksuhelpotukset, EU-budjetin koko sekä kunkin jäsenmaan suhteellinen taloustilanne.
syy Suomen korkeaan EU-maksuun on Saksan, Alankomaiden, Itävallan, Ruotsin ja Ison-Britannian saamat jäsenmaksuhelpotukset.
– Briteille neuvoteltiin maksualennus jo 1980-luvulla ja muille maille vuonna 2005. Sen maksavat muut maat, mukaan lukien Suomi, Kytömäki sanoo.
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/53030-ennatysmaksun-syy-paljastui-suomi-maksaa-muiden-helpotuksia
http://www.taloussanomat.fi/politiikka/2012/08/31/eu-tovereille-helpotuksia-suomelle-2-miljardin-lasku/201236829/12
= eli SINÄ maksoit veroillasi!!! Kiitos KOK!!
Älähän apina jauha paskaa, sillä vanhojen mannelavettien rahtaaminen Saksasta Suomeen ei nuorenna maamme autokantaa millään tavalla.
Sain pysyvän viran, verottoman liksan, monta kertaa korkeammat tulot nettona kuin Suomessa keskimäärin bruttona, suuret lisät, ilmaiset matkat business-luokassa, platinakortit, 14 kuukauden palkan, jatkuvasti nousevat tulot, nopeasti kertyvän eläkkeen, täyden eläkkeen 10 vuoden työskentelyn jälkeen, pitkät lomat, helpon työn ilman vastuuta, vapaat työajat ja poissaolot, ilmaiset kunto-, golf- yms. klubit, ilmaisen terveydenhoidon, säännölliset lääkärintarkastukset, ilmaiset lääkkeet, etuja perheelle, virkavapaat kakkostöitä varten, etelän lämpöä, hienot autot ja asunnot, lomapaikat Suomessa ja Portugalissa, suuren verottoman eläkkeen ja kaiken ilman, että tarvitsee kertoa Suomen viranomaisille yhtään mitään, sillä olen tavallinen EU-virkamies, jonka etuihin se kuuluu.
olet yksi mijoonasta, joka hyötyy jäsenyydestä
Ai niin unohdin kertoa saaneeni myös useamman verottoman luxus-auton jo aikaisemmin. Myydessäni sain niistä Suomessa aina enemmän, kuin mitä maksoin uudesta tehtaalla.
Katainenko siellä huutelee?
Ei kun persu- tai ryssätrolli.
Alhaiset korot, sama valuutta useammassa maassa. Helppo matkustaa kun ei tarvii miettiä mitä maksaa...
Mitä tarkoitat mitä maksaa?
Etkö sä jaksa/ osaa tehdä valuuttalaskuja?
Mitä tarkoitat alhaisilla koroilla?
Miten ne hyödyttävät sinua?
Ei ainakaan säästöille makseta mitään korkoja.
Tuostako me maksetaan 800 mijoonaa vuodessa?
Osaan laskea mutta silti on parempi että on sama valuutta. Asuntolainan korot melkein miinuksella...
Tuossa noita on muitakin:
http://keskustelu.kauppalehti.fi/5/i/keskustelu/thread.jspa?threadID=204116
miksi minun pitää maksaa siitä, että sinä et viitsi laskea valuutaeroja Teneriffan lomallasi?
Miksi yhteiskunnan pitää hyödyttää asuntolainan ottajaa? Korkotukina verotuksessa tai asuntolainan korkojen alhaisuutena? Se on tulonsiirto omistavalle luokalle, josta vuokra-asuja ei hyödy mitään.
Sitäpaitsi pankeilla on aina ollut vapaatahto ja oikeus hinnoitella asuntolainojen hinta ja korot. Marginaaliin voi lisätä mitä vaan. Sinä maksat alhaiset korot palvelumaksujen korotuksina. EI EU TUO MITÄÄN alhaisia kuluja.
Pankit antoiva tarjouksia kohteiden ja ottajan mukaan.
Velka sitoo sinut halvaantumiseen asti.
Sitpäpaitsi on ihmeellistä, että vielä 80-90- luvuilla, työssäkäyvä yksinhuoltaja saattoi ostaa asunnon ja sai siihen vielä tolkullisen lainan. Asuntojen hinnat ja palkat olivat kohtuullisessa suhteessa toisiinsa.
Nyt edes pariskunnalla ei meinaa olla varaa asunnon ostamiseen. Hinnat ovat karanneet, eikä 200 000 euron asuntolaina ole järkevää vaan harakiri.
Työpaikka voi mennä milloin tahansa ja tuollaiseen velkaan, jopa prosentin koronnosto aiheuttaa paniikin. Ihmiset ovat itse hirttäneet oman taloutensa kiinni.
Asuntoihin ei ole tullut enää 10 vuoteen arvonnousuja, joten asunnon ostaminen ei ole enää järkevää. Laadukkaista ja kohtuuhintaisista vuokra-asunnoista on pulaa.
Mutta talous junnaa...junnaa.....kuin japanin talous
Kasvua ei tule, kun eu:n suitset jarruttavat.
oletteko+te+tosiaan+noin+yksinkertaisia+vaiko+vaan+tolloja?
mm.+valuutta+asioissa+on+selkeitä+etuja+ja+hyötyjä+myös+yrityksille
ihan+samoin+halvassa+korossa!
Mm+Oy+Suomi+Ab+nosti+juuri+10+vuoden+miljardi+lainan+0.3%+korolla
Pieniä on silakat joulukaloiksi...
Kaikki yllä mainitut ns. hyödyt eivät kosketa minua. Vain pieni murto-osa hyötyy EU:sta. Siksi pitäisikin äänestää kuinka suuri osa suomalaisista oikeasti hyötyy kalliista EU-sta.
Minulle EU on tuonut vain tulojen pienennyksen(kilpailukyky). Arvonlisäveroa saan maksaa jokaisesta ostostani enemmän kun jos en olisi unionissa.(unionin jäsenmaksuihin). Lääkäri ja sairaalamaksut ovat hurjasti nousseet EU:n myötä. EU:sta ei minulle, eikä taatusti muille kaltaisilleni pienituloisille ole ollut mitään hyötyä. Saamme vielä jatkossa lisää elintasopakolaisia elätettäväksi, rikollisuus lisääntyy ja yhteiskunnan ja henkilökohtainen turvallisuus vaarantuu EU:n myötä.
Hyötyjiä ovat olleet yrittäjät(saaneet viedä yrityksensä halpamaihin ja saaneet sinne yritystuet ym.) Kaikki hyvätuloiset(saavat vapaasti viedä varansa veroparatiiseihin).
Poliitikot, saavat jatkuvasti matkustella muka tärkeissä kokouksissa hoitamassa EU:n asioita ja sillä verukkeella jättää suomalaisten asiat hunningolle.
pienyritykset ottavat pelkkää tappiota koko eu touhusta
Ei tarvitse venäläisten tavoin nähdä nälkää.
Oliko+sinulla+nälkä+1990-+luvulla,+ennen+täysjäsenyyttä?
Jos+sinulla+on+nyt+nälkä,+niin+miksi+sinulla+ei+ole+ruokaa?
eu+on+tuonut+koko+euroopan+alueelle+mahtityöttömyyden.+
Nuorisotyöttömyys+liikkuu+nyt+30-50%+luokassa+koko+eu:n+alueella.
Muistaakseni+suomella+meni+ihan+hyvin+ennen+eu:ta+ja+eu+direktiivit+lakkautti+ainakin+meidän+kaupungin+alueelta+ensitöikseen+kaikki+pienkanalat+ja+tilat.
Ne+toimitti+paikallisiin+tavarataloihin+tuotteitaan.++Kyse+oli+kanaloiden+mallista+ja+koosta.++Ei+siitä,+että+kanat+olisivat+voineet+huonosti.++Tilat+olivat+hyvin+hoidettuja.+
Se+oli+työllistävää+paikallistuotantoa.
Sitten+Eu+päätti+että+ranskalle+annetaan+sokerintuotannon+monopoli+ja+suomi+lakkautti+omia+sokeritehtaita+-+sanottiin,+että+se+pitää+tehdä+palveluksena+ranskalaisille.
Ranskan+monopolitaikeet+sokerintuotannon+suhteen+eivät+onnistuneet,+mutta+tehdas+meni+(lisää+työttömiä).
Ja+tuo+vertaaminen+venäjään:+eu+on+pahempi+kommunismi+järjetelmä+kuin+vanha+neukkula.+SUOMI+O-L-I+itsenäinen.
Edut koskevat EU-virkamiehiä. Muut ovatkin sitten veroja maksavia EU-kansalisia, joilla etuja ei ole sen enempää kuin ennenkään. Kyse on tulonjaosta narreilta herroille.
terroristeja ja muista rikollisia
Jos nuoret jaksavat jonottaa lippuja festareille tai näyttää opiskelijakorttia junassa,
miksi ne eivät osaisi näyttää passiaan kun sitä kysytään maiden rajoilla - ?
matkustusasiakirjat pitää olla mukanan kuitenkin.
jokainen eu jäsenmaa on romahtanut jäsenyyden aikana konkurssiin
ihan jokainen
Eu piti olla myös ikuisen rauhan ja turvallisuuden tuoja mutta koskaan toisen maailmansodan jälkeen ei olla oltu yhtä kireissä väleissä sekä länteen että itään. Venäjää on ärsytetty pakotteilla ja salaisilla Nato-sotahankkeilla sekä sitten syyttelyllä turvallisuusuhkan aiheuttamisesta. Ruotsi taas syytää laittomia maahantulijoita kymmenin tuhansin Suomeen ja kiukuttelee kun täällä ei näytetä tarpeeksi vihaa Venäjää vastaan. Alkuperäiseen kysymykseen tämä on vastaus vain osin, henkilökohtaisesti eu on tuonut vain aiheita huolestumiseen, ei niinkään mitään hyvää mikä ei olisi ollut saatavilla ilman eu:ta.
EU:ssa ei ole sodittu kertaakaan.
Kyllä se on rauhan ja turvallisuuden tuoja.
Sitä ennen, on kyllä ollut sotia
Maailman pörssitalousjärjestelmä on ongelma, ei EU.
jenkit upotti niiden miljarditappiolliset asuntolainat
euroopan markkinoille
koska se oli mahdollista
Jos jäsenvaltiot olisivat itsenäisiä,
jenkkien aiheuttama tappio ei olisi levinnyt näin laajalle
maiden rajat ja erilaiset talousmenettelyt olisivat toimineet palomuurien tavoin
Rahat ohjautuvat pörssin kautta sijoittavalle eliitille. Koronmaksajana on tavallinen pulliainen, jonka osa pienenee pienenemistään korkoa korolle. Valtioiden rajoilla ja rahan nimellä ei ole merkitystä ylikansallisessa pörssitalousjärjestelmässä.
miksi sitten rajat tahdotaan pois
ja kaikille sama valuutta
ja kaikille samat säännöt?
yli 10 vuotta vakaa, edullinen laina!
Siitä on hyötynyt henk.koht sekä valtio, että yritykset
jokainen maa ja kansalainen on kurkkuaan myöten veloissa
onko se mielestäsi tervettä?
no+en+tiedä+siitä+,+mutta+asuntolainaa+nyt+vaan+itse+tarvitsen.
Katsoin+juuri+että+maksan+1.3%+asuntolaista+korkoa+-+ei+paha!
Ennen+EU:ta+maksettiin+13-14%+korkoa
Ulkolaista kulttuuria, sitä on eu tuonut.
Vähän tässä kyllä ihmettelee mutta kaippa se on sitten normaalia.