YOUTUBE SENSUROI

Videoiden viestit näkyvät sen mukaan mistä IP -osoiteesta ne on lähetetty ja kuka niitä lukee.

Kyseessä on jälleen tänään, ties monennenko kerran testattu ilmiö. Kirjoitin viestin videoon ja kun loggauduin ulos tilitä, viesti ei enää näkynyt videon alla. Anonyymi proxy päälle ja kappas, taas näkyy.

Samaa on jatkunut kuukausia usean videon kohdalla, joten kyse ei ole yksittäistapauksesta.

Älkää siis ihmetelkö jos laitatte videoon viestin, eikä kukaan näekään viestiänne. Youtuben politiikkaa on, että viestin kirjoittaja *kuvittelee*, että viesti näkyy kaikille.

Kyse ei tietenkään ole teknisestä kämmistä, eikä selaimen vaihtokaan vaikuta asiaan, vaan kyse on juurikin IP:n mukaan koodatusta sensuurista.
21455
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Mitäs laitat eläinpornoa.

Äänestä
  • Yritin postata viestin Niinistön ja Putinin Kultarannassa antaman tiedotustilaisuuden videoon.

    Tietäisittepä kuinka monta kommenttia niihin videoihin on kirjoitettu. Kommenttia, joista vain harva näkyy kaikille. En suinkaan ole ainoa, jota sensuroidaan.

    Äänestä

  • ALOITTAJA IHAN OIKEASSA..ideoiden viestit näkyvät sen mukaan mistä IP -osoiteesta ne on lähetetty ja kuka niitä lukee.
    ESIMERKKINÄ DISNEYN TUHKIMO ELOKUVAN LAULU SCENE..KAIKKIEN MUIDEN MAIDEN PÄTKÄT SAAVAT OLLA MUTTA SUOMALAINEN LAULU ESTETTÄÄN JA SENSUROIDAAN! SYYPÄÄNÄ TÄHÄN OVAT..YLLÄTYSYLLÄTYS..SUOMALAISET ITSE ELI GOOGLEN HAMINAN YKSIKKÖ JONKA KAUTTA SUOMALAISTEN TUBEILU KIERTÄÄ. ELI SUOMALAISET KUSIPÄÄ MODET BLOKAA SUOMEN KIELTÄ.!!!
    TÄLLÄSET MODET PITÄS HIRTTÄÄ PALLEISTAAN!

    Äänestä

Jos olisi noin, en näkisi yhtään kommenttia. Ei ole, koska näen.

Äänestä
  • Vain osa kommenteista näkyy Suomen IP:llä mutta kun vaihtaa proxyn, näkyy tuplasti lisää.

    Olen seurannut asiaa jo kuukausia ja ei voi kun ihmetellä.

    Äänestä

youtube varmaan saa tehdä palvelussaan ihan mitä haluavat, turha sun peräkammarin pojan on siitä valittaa, ei youtube ole mikään sossun kustantama palvelu

Äänestä
  • Youtube saa tehdä tasan kuten lystää, mutta ihmisten on syytä saada tietää mitä tapahtuu.

    Ja nyt hus matkoihis täältä suvakkihuora.

    Äänestä

  • YK linjasi: internetin rajoittaminen on ihmisoikeusrikkomus

    Tiistai 5.7.2016 klo 09.23

    YK:n ihmisoikeusneuvosto tuomitsi uudessa päätöksessään maat, jotka ovat pyrkineet rajoittamaan kansalaistensa pääsyä internetiin.
    Kyltti YK:n päämajassa New Yorkissa. Uuden päätöksen mukaan pääsy internetiin on ihmisoikeus osana oikeutta informaatioon.
    Kyltti YK:n päämajassa New Yorkissa. Uuden päätöksen mukaan pääsy internetiin on ihmisoikeus osana oikeutta informaatioon. (AP PHOTO/RICHARD DREW)

    YK asettui uudella päätöksellään entistä voimakkaammin tukemaan internetin vapautta ja ihmisten yleismaailmallista oikeutta päästä käsiksi tietoon. Ei-sitovassa päätöksessä ihmisoikeuskomissio tunnustaa internetiin pääsyn perustavanlaatuiseksi ihmisoikeudeksi ja tuomitsee maat, jotka rajoittavat sitä tahallaan.

    - Ihmisoikeuksia verkon ulkopuolella on suojeltava myös verkossa, erityisesti ilmaisunvapautta, joka pätee alueesta tai mediasta riippumatta, kerrotaan päätöksessä (PDF), joka yhdisti internetin vapauden YK:n yleisen ihmisoikeusjulistuksen 19. artiklaan, joka takaa kaikille oikeuden mielipiteen- ja sananvapauteen sekä tiedon saantiin ja levittämiseen.

    Asiasta kertoneen The Vergen mukaan perjantaina tehtyä päätöstä vastustivat autoritaarisesti johdetuista maista muun muassa Venäjä, Kiina ja Saudi-Arabia. Myös demokraattisesti johdetut Etelä-Afrikka ja Intia äänestivät päätöstä vastaan.

    YK:n uusi päätös on nähty reaktiona autoritaaristen maiden yleistyneeseen taktiikkaan, jossa internetiä rajoitetaan tai sammutetaan kokonaan. Viimeisimpänä tapauksena Turkissa rajoitettiin sosiaalisen median toimintaa Istanbulin lentokentälle tehdyn terroristi-iskun jälkeen. YK:n päätös tuomitsee tällaiset toimenpiteet suorin sanoin.

    - Ihmisoikeusneuvosto tuomitsee yksiselitteisesti toimenpiteet, joilla pyritään tahallisesti rajoittamaan tiedon levittämistä verkossa, ja vetoaa kaikkiin jäsenvaltioihin lopettamaan tällaisen toiminnan, päätöksessä sanotaan.

    Päätös ei ole laillisesti jäsenmaita sitova, mutta kansainvälisessä oikeudessa YK:n ihmisoikeusneuvoston päätöksiä pidetään vaikutusvaltaisina neuvoa-antavina linjauksina. Päätöksen arvellaan vahvistavan erilaisten digitaalisia kansalaisoikeuksia puolustavien järjestöjen asemaa ja lisäävän painetta autoritaaristen valtioiden suuntaan pidättäytyä netin rajoittamisesta.

    Äänestä

Miten kauan veikkaatte, että menee, kunnes YT muuttuu täyskaupalliseksi?

Saksalainen Myvideohan teki sillä tavalla, että poisti yhdessä yössä kaiken käyttäjien lataaman materiaalin, ja nyt siellä näkyy vain kaupallisten yhteistyökumppaneiden filmit.

Tekee melkein mieli ottaa kaikki hyvät pätkät omalle koneelle talteen ajoissa.

Äänestä
  • alkoiko youtuben häirintä vai mikä siellä pätkii?

    Äänestä

Onko videon tekijällä mahdollisuus estää kommentointi tai rajata kommentointia jollakin tavalla esim. maakohtaisesti?

Äänestä
  • On mahdollisuus estää kommentointi, mutta ei IP:n perusteella eli maakohtaisesti. Juuri tästä tietää että tuubia sensuroidaan "ulkoisesti".

    Jos videon postaaja blokkaisi käyttäjän, silloin viesti ei tietty näkyisi proxylläkään.

    Joku on asiasta jo aiemminkin tehnyt juttua, mutta ihme kyllä siitä ei keskustella riittävän laajasti.

    Olemme kulkemassa kohti internetin sananvapaussensuuria ja palaamassa aikaan jolloin mielipiteet julkaistiin sanomalehdissä sensuroituna sen mukaan olivatko ne soveliaita tai ei ja hyväksyikö vastaava toimittaja ne vai ei.

    Erityisen ikäväksi tuubin sensuurin tekee se, että monikaan postaaja ei edes käsitä, että oma viesti ei välttämättä näykään muille.

    Äänestä

Youtube on rinkirunkkareiden kehto. Katsokaa vaikka tubecon-ehdokkaita, taas samat naamat kuin joka vitun vuosi. Ei pelkoa että muita otettaaisiin edes ehdokkaaksi vaikka kuinka hyvät perustelut olisi.

Äänestä

Tuore havainto: Kirjoitin siis viestit englanniksi ja tänään yhden viestin suomeksi.

Suomenkielinen viesti näkyy, mutta eivät englanninkieliset. Englanninkieliset näkyvät vain proxyn avulla, eivät Suomessa mutta suomenkielinen viesti ja englanninkieliset viestit näkyvät kaikki proxyn avulla.

Uskomatonta touhua.

Äänestä
  • Pistä esimerkki mielestäsi sensuroidusta videosta. Sitten me muut voimme vilkaista, mitkä kommentit näkyvät.

    Äänestä

  • Ei ole kyse mielipiteestä. Olen itse tarkistanut asian jo eri proxyillä. Youtube sensuroi videoiden viestejä IP:n ja kirjoitetun kielen mukaan. Näin se nyt vaan on.

    Äänestä

Totta. Niin sensuroi mullakin. Youtube pyrkii poistamaan kaiken propagandaa paljastavan tekstin pois.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


AsiaJulkisuuteen kirjoitti:

Videoiden viestit näkyvät sen mukaan mistä IP -osoiteesta ne on lähetetty ja kuka niitä lukee.

Kyseessä on jälleen tänään, ties monennenko kerran testattu ilmiö. Kirjoitin viestin videoon ja kun loggauduin ulos tilitä, viesti ei enää näkynyt videon alla. Anonyymi proxy päälle ja kappas, taas näkyy.

Samaa on jatkunut kuukausia usean videon kohdalla, joten kyse ei ole yksittäistapauksesta.

Älkää siis ihmetelkö jos laitatte videoon viestin, eikä kukaan näekään viestiänne. Youtuben politiikkaa on, että viestin kirjoittaja *kuvittelee*, että viesti näkyy kaikille.

Kyse ei tietenkään ole teknisestä kämmistä, eikä selaimen vaihtokaan vaikuta asiaan, vaan kyse on juurikin IP:n mukaan koodatusta sensuurista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu