EU:sta eroa vaatineilla jo kuset housussa

Eu vastustajien johtajat eroavat kilpaa kun tajusivat etät heidän takiaan Britannia jakautuu pieniksi valtioiksi joista muut kuuluu eu:hun ja yksi ei. Myös yritykset aikovat lähteä pois jos EU:sta erotaan.

Ei saisi nauraa vakavalle asialle, mutta kyllä nuo äärioikeistolaiset populistit on saatanan pellejä!
5117
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ittelläni on aina vaippa märkänä

1Äänestä
  • Palstan trolli kommentoimassa heti ketjuun

    Äänestä

Right… NOW! Ha ha ha ha ha! Johnny Rottenin räkäinen nauru kaikuu korvissani. Sex Pistolsien neljänkymmenen vuoden takainen ennustus on lopulta toteutunut, ja anarkia on tullut Yhdistyneisiin Kuningaskuntiin.

Pääministeri David Cameronin palli kaatui oitis, oppositiojohtaja Jeremy Corbynin palli heiluu pahasti, ja Brexit-keulakuvan Boris Johnsonin pallit taisivat kutistua lopullisesti heti ääntenlaskun päätyttyä, niin surkealta hän näytti julistaessaan voittoa.

Nilkeistä pahin, itsenäisyyspuolueen Nigel Farage, ilmoitti maanantaina eroavansa puolueen johdosta.

Kaikkia kiviä ja kantoja käännellään nyt nurin, jotta löydettäisiin joku, joka suostuu uppoavan laivan kapteeniksi tai edes puosuksi.

Länsimaisen demokratian toista tragediaa näytellään Yhdysvalloissa, jossa luonnevikainen Donald Trump on republikaanien presidenttiehdokkaana.

Suomessakin jotkut kommentaattorit kiiruhtivat julistamaan Britannian kansanäänestystä ”demokratian voiman osoitukseksi” ja ties miksi vielä huvittavammaksi. Kaipa heidän mielestään demokratian jalot päämäärät toteutuvat myös siinä tapauksessa, että Trumpista todella tulee presidentti. Kansa on puhunut ja pulinat pois!

Kolmas, pienempi näyttö demokratian valuvioista on saatu Suomessa, jossa perussuomalaisten kannatus on tipahtanut puoleen runsaassa vuodessa, eikä loppua luisulle näy. ”Kansa” äänesti protestipuolueen valtaan, mutta kun sitten ei saatukaan uusia taivaita ja uusia maita, järkytys on loputon.

Vallankumouksen sijaan tuli lisää politiikkaa, yhteisten asioiden hoitoa neuvotteluin ja kompromissein, koska demokratiassa muu ei ole mahdollista. Vika ei ole perussuomalaisissa vaan ihmisissä, jotka eivät ymmärrä tai halua ymmärtää, miten yhteiskunta toimii.

”En tiedä mitä tahdon mutta tiedän kuinka saan sen”, karjui Johnny Rotten aikanaan. Siinä on demokratian perusongelma. Niin Britanniassa, Yhdysvalloissa kuin Suomessakin ihmiset äänestävät, mutta vain harvoin he tuntuvat tietävän, mistä ja miksi he todella äänestävät. Tai sitten he eivät yksinkertaisesti välitä.

Media pursuaa tarinoita järkyttyneistä briteistä, jotka sanovat halunneensa vain antaa näpäyksen johtajilleen, eivät missään nimessä oikeasti lähteä pois Euroopan unionista. Uusintaäänestystä eivät ole vaatimassa vain miljoonat häviäjät, vaan myös voittajat.

Demokratia ei ole toimivimmillaan silloin, kun äänestysprosentti nousee mahdollisimman korkeaksi, vaikka kaikki poliittiset kommentaattorit niin julistaisivatkin. Demokratia on toimivimmillaan silloin, kun mahdollisimman moni äänestäjä on todella perillä siitä, mistä äänestää – mutta tämä ei tunnu ketään kiinnostavan.

On järjetöntä, että kansakunnan tulevaisuudesta saa päättää vähemmällä vaivannäöllä, tiedolla ja harkinnalla kuin ajokortin hankkimisesta tai nettiliittymän vaihtamisesta. Olen jo aikoja sitten ehdottanut jonkinlaista testiä äänestämisen ehtona. Enkä nyt tarkoita mitään tenttiä, josta selviäisivät vain yli kuuden laudaturin ylioppilaat ja Erkki Tuomioja, vaan yksinkertaista koetta, jolla varmistettaisiin se, että äänestäjä on vaivautunut edes vähän perehtymään tosiasioihin.

Demokratiassa pitäisi toteutua kansakunnan tahto. Kovin usein siinä toteutuu vain kansakunnan luulo ja pelko.
http://www.ts.fi/mielipiteet/kolumnit/2709800/Anarkiaa Yhdistyneissa Kuningaskunnissa

Äänestä

Kyllä populistit ovat jo hävinneet tämän pelin.

Äänestä

Suvakki saanut taas sossumassit, ostanut piriä ja spämmää näppäimistö sauhuten aivotonta paskaansa?

1Äänestä

Kommentoi aloitusta


fsddfgsdffd kirjoitti:

Eu vastustajien johtajat eroavat kilpaa kun tajusivat etät heidän takiaan Britannia jakautuu pieniksi valtioiksi joista muut kuuluu eu:hun ja yksi ei. Myös yritykset aikovat lähteä pois jos EU:sta erotaan.

Ei saisi nauraa vakavalle asialle, mutta kyllä nuo äärioikeistolaiset populistit on saatanan pellejä!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu