siis itsekkin asunnoton. miten toimii toi stadinasuntojen hakemus. Joo olen toki soittanut sinne, mutta eipä siellä turhia selitelty. Kuulema jonotus systeemiä ei ole vaan asunnot jaetaan tarve harkintana. No itse olen ollut siellä asunoton asunnon hakija noin 4v. Siis mitä ihmettä? Tänä aikana moni on lähettänyt hakemksensa sinne ja saaneet asunnon muutamassa kuukaudessa. Olenpa jopa kuullut, että joku olisi viikossakin saanut. Minun jälkeeni on moni hakemuksen laittanut ja ovat asunnon jo aikaa sitten saaneet.
Mietinkin, että kukahan tarttee asuntoa enemmän, kun asunnoton? Ketkä noita asunnon tarpeellisuuksia oikein arvioi?
asunnottoma helsingissä
7
286
Vastaukset
- KukaKetäänParempi
Täysi mysteeri. Olen kuullut että hyvässä työssä käyvä ja hyvän asunnon omaava sai nopeasti kaupungin vuokra-asunnon täysin vastoin omiaa odotustaan. Virkamiehet nauttivat vallasta.
- väsyttämällä
Ei kai auta muu kuin painaa sitkeästi päälle!
Tee hakemuksia, soita sinne, vaadi selitystä, mutta asiallisesti!!
Raivoaminen ja haukkuminen ei edistä asiaasi, paremmin pääset kuulluksi kun säilytät mielenrauhasi ja teet asiallisia kysymyksiä. Äläkä anna niitten unohtaa itseäsi! - TuumastaToimeen24
Etkö ole hakenut vapailta markkinoilta sellaista edullista asuntoa, johon saa vielä hyvät tuet.
Tiedän mm. jopa yhden alkoholistin joka on nimenomaan vapailta markkinoilta saanut useitakin erittäin edullisia asuntoja. Ei ne mitään loistolukaaleja ole, mutta ihan siistejä kumminkin.
Voithan laittaa vaikka pienen imoituksen lehteen, että haluat vuokrata asunnon, uskon että kyllä sinullekin asunto löytyy, jos näet vähän vaivaa, etkä vaan odottele. - pikkukaupungeissahalpaa
Vuokra kuuluu aina maksaa ensimmäisenä joka kuukausi . Kimpassa voi vuokrata asunnon . Jos ryyppää rajusti niin naapurit pelkää meteliä . Esimerkiksi lappeenrannassa ja Imatralla sekä Tohmajärvellä on puolet halvemmat asuntovuokrat . Myös omakotitaloja mutta naapureita ei voi silti pelotella . Jos 6-10 henkeä vuokraa kimppaan talon se on silti maksettava . Ilomantsistakin korvesta saa vuokrataloja minivuokralla .
- imatrallahalvinta
Kyllä 2-4 ihmistä voi yhdessä vuokrata Ns.soluasunnon . Esim.sato.fi . Yksityiset vuokraa kyllä vaikka luottotiedot olisi mennyt . Myös vapaaseurakunnat tai pelastusarmeija . Pelastusarmeijan ruokapaikka joissa saa ilmaista leipää . Ruoka maksaa jotain 3€. Pelastusarmeija asuttaa asunnottomia miehiä erikseen naisia erikseen . Kannattaa päättää kestää vieroitusoireet jos haluaa raitistua . Jeesus auttaa kun rukoilee että vapauta Jeesus pahasta ja vieroitusoireista amen. Ääneen rukoilu auttaa. Takuuvuokran voi säästää 2 kuukauden raittiusajalla....asuntovaunuja voi vuokrata. Jos olet jo sossun asiakas voit anoa sossun omia soluasuntoja . Tai asuntolapaikkaa. Opiskelijat voi hakea opiskelija asuntoihin soluina yksi huone.
- kiitosJeesusruuasta
Rakas Jeesus . Tunnustan että oon elänyt väärin enkä oo ollut yhtään ahkera opiskeleen tai tehnyt asioita oikein . Tunnustan syntini . Oon vaan murehtinut tuhlannut ryypännyt vihannut enkä auttanut toisia enkä itseäni . Kiitos että kuolit puolestani ristillä sovittaen syntini . Anna anteeksi pelasta sieluni amen. Oon kyllä varastanut huijannut kiroillut huorannut mutta lupaan kääntyä parempaan suuntaan . Auta Jeesus amen. Syntini on suuremmat kuin luetella taidan ....ja noit on paljon. En halua helvettiin kuolemani jälkeen . Kiitos että sovitit syntini amen. Johdata Jeesus asunto työ ammatti opiskelu raitistumis asioissa amen. Anna asunto missä voi nukkua pelkäämättä ja peseytyä amen.
- Anonyymi00007
Kumman keinon luulet purevan nopeammin ?
a) Jeesuksen rukoilu
b) mene töihin ja tienaa vuokrarahat
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Asiakkaalle ei myyty energiajuomaa - tuomio tuli syrjinnästä
Vaikka oli ilmeisesti täysi-ikäinen. Tosin ei lapsiakaan saisi syrjiä, koska oppivat helposti itsekin syrjimään, jos koh824300Jos venäjällä olisi kansan valitsema presidentti, olisiko Ukrainan sotaa?
Ei varmasti olisi. Sehän on tiedossa, että raskaalla vaalivilpillä putin jatkaa pressana.1523369Pakkoruotsista luopumalla kymmenien miljoonien säästöt
Pakkoruotsin opiskelun kustannuksista ei ole juurikaan tehty kustannusselvityksiä, mutta joidenkin arvioiden mukaan siit1213307Luterilaisen kirkon koko kastekaava on väärä
Uudessa testamentissa on kaksi täysin ristiriidassa olevaa kastekäskyä Matt 28:19 ja Ap. t. 2:38. Matteuksen evankeluimi412754Miten Yxäri iskettiin?
Voisin tässä unta odotellessani kertoa, miten mieheni lähestyi minua. Tunsimme entuudestaan. Hän kyseli minulta aina j2182544"Kostokakka!" Farmi Suomen pehtoori avaa sanaisen arkkunsa Frederikin haisevasta jäynästä
Voi hyvänen aika Reetun touhuja! Pehtoori Terho Häkkinen sai ennen näkemätöntä höykytystä heti Farmi Suomi -realityn alk192201Katsoitko Petolliset, mitä mieltä?
Vanajanlinnan käytävät ja salongit täyttyvät jälleen kuiskailuista, salaisuuksista ja petoksista. Petollisten uudella112016Ylen juontaja möläytti suorassa radio-ohjelmassa
Ylen Radio Suomen juontaja Samuli Aaltonen käytti törkeää kieltä maanantaiaamupäivän Koko Suomen radio -ohjelman lähetyk471970- 291964
Onko Janne Naakka tuttu kasvo ja mitä mieltä olet Farmi-kokoonpanosta?
Somevaikuttaja Janne Naakka on tubettaja ja bloggaaja sekä yksi uuden Farmi Suomi -kauden kisaajista. Naakka tuottaa mm.01913