Pääministerinä ollessaan Matti Vanhanen uhosi Suomen tekevän rahaa Kreikka-lainoilla:
http://www.uusisuomi.fi/raha/88415-vanhanen-nain-suomi-tekee-rahaa
Joko tienaaminen kohta alkaa?
http://www.uusisuomi.fi/raha/88415-vanhanen-nain-suomi-tekee-rahaa
Joko tienaaminen kohta alkaa?
Vastaukset 18
Vanhimmat
Ei tuo ollut ainoa kerta, kun Vanhasen hallitus tuhlasi ja hävisi rahaa. Vanhasen hallitus muun muassa tuhlasi yli 2 miljardia täysin huuhaaseen (Shok) ja lopputulos oli pelkkää miinusta.
Vanhasen hallitus myöskin tuhlasi mamutukseen ja kotouttamiseen täysin järjettömiä summia, sillä Vanhanen ja Katainen yhdessä luulivat ulkomaalaisten pelastavan Suomen työelämän "sen suurimmalta uhalta", eli työväestön ikääntymiseltä ja eläköitymiseltä.
Toisin kävi. Ulkomaalaiset työllistyivät vain harvoissa tapauksissa, ja ne, jotka eivät työllistyneet ja ovat vieläkin työttömiä, jäivät / jäävät rasittamaan Suomen taloutta ja suomalaisia. Puhutaan sadoista miljoonista ja miljardeista euroista, kun mainitaan kulut.
Joo, näin Suomi tekee rahaa :D
Heti Urpilaisen neuvottelmien Suomen maksamien vakuuksien toteutuessa.
Matti "Mulkku" Vanhanen on kaikkien aikojen huonoin ja vieläpä typerin pääministeri. Hän oli täysin mulkkunsa vietävissä ja keskittyi lähinnä kiimaisena naisten jahtaamiseen. Ei hän miksikään ole muuttunet pääministeriyden jälkeenkään.
Vanhanen lupasi myös sijoittaa lisää valtion rahaa Talvivaaran kaltaisiin kohteisiin. Tyypillinen keputalousnero, joka on aina pelannut muitten rahoilla ja laittanut ne haisemaan pyytääkseen lisää.
Vanhanen on tyyppikepu, joka ei ymmärrä sijoittamisesta vähääkään.
EKA,HAKA, STS pitkä on sossujen konkkalista
Ei sitten kuulu tähän, eikä vähennä kepulaisten töppejä hiukkaakaan.
Taattua kepulaisen puolustelua, emmää ku kaikki muut.
Suomessa on kyllän yhdet maailman heikommat poliitikot osaamisellaan. Sama koskee politiikan taustavoimia, niitä niin sanottuja taustavaikuttajia, joiden on oltava tavattoman yksinkertaisia ja ahneita.
Viimeisen 10 vuoden aikana poliitikkojen osaaminen ja ymmärrys on heikentynyt huomattavasti. Lama rassaa taloutta ja pösilöt vain tuhlaavat rahoja tuhoon tuomittuun kaivokseen sekä mamuihin. Suomalaiset ja heidän hyvinvointi on lakaistu sivuun.
Seuraavat 10 vuotta näyttävät muuttuuko Suomi banaanivaltioksi. Sitä ennen sulle mulle -klikki järjestää asiansa itselle edullisiksi ja sen jälkeen korruptio voikin rehottaa vapaasti.
Suomi on hyvin, hyvin lyhyeen askeleen päässä banaanivaltiosta, ja valitettavasti näillä nykypolitikoilla ei ole tarjota, tai eivät jostain syystä tarjoa siihen ratkaisua. Meidän on otettava välimatkaa EU;hun ja alettava tekemään omia päätöksiä omista lähtökohdistamme, siis omaa etuamme ajatellen.
Meidän ei myöskään ole mitään syytä sekaantua mihinkään, ei Turkin tai muidenkaan rauhattomien maiden ongelmiin, eikä taatusti rahdata yhtään arveluttavaa porukkaa tänne mistäänpäin maailmaa.
Harvassa puolueessa on kuitenkaan johdossa Antti Rinteen kaltaisia taparikollisia. Punanaama menee vaihtoon. Köh Köh
Tähän ei taida päähänpiintymäsi oikein kuulua. Olisiko ihan kohtuutonta, jos antaisit olla kommentoimatta, jos ei millään onnistu järjellisesti ja asiaan kuuluvasti.
Ovatko Ruusus- mukit tulossa myyntiin?
Yksistään kepun SKOP on jo suurempi puhallus kuin eka.haka ja sts yhteensä
Eikös se ollut Panama-Nordea, minkä Lipponen lahjoitti Nallelle?
Avoin kysymys Matti "Mulkku" Vanhaselle:
- joko Suomi on alkanut tienata sinun myöntämilläsi Kreikka-lainoilla?
- paljonko Suomi on tienannut, jos on tienannut?
Vanhanen ei uskalla poistaa pakkoruotsia. Pakkoruotsi ja kaksikielisyys ovat halvaannuttaneet Suomen valtiontalouden.